Szlifowanie i polerowanie drewna naturalnego – jak odpowiednio odnowić drewno we wnętrzu?

Idealne wykończenie drewna we wnętrzach

Naturalne drewno wprowadza do wnętrza wyjątkowe ciepło, którego brak innym materiałom. Aby jak najdłużej Ci służyło i niezmiennie zachwycało wyglądem, nie możesz zapomnieć o jego prawidłowym wykończeniu lub renowacji. Potrzebnych będzie kilka podstawowych zabiegów. Jak szlifować drewno, czym polerować drewno oraz o jak nakładać lakierobejcę? Sprawdź nasz poradnik i instrukcję krok po kroku.

Szlifowanie drewna

Jedną z najczęściej stosowanych metod wykańczania i renowacji drewna jest jego szlifowanie. Szlifując drewnianą powierzchnię, usuwasz z niej poprzednie powłoki malarskie oraz przygotowujesz do aplikacji warstw nowego produktu. Jednocześnie wyrównujesz podłoże i pozbywasz się płytszych rys czy uszkodzeń. Poza tym dzięki szlifowaniu nowa powłoka uzyskuje lepszą przyczepność do podłoża.

Czym wyszlifować drewno?

Zastanawiasz się, czym najlepiej wyszlifować drewno? Możesz to zrobić albo ręcznie, czyli papierem lub bloczkami ściernymi, albo za pomocą dedykowanych sprzętów, jak szlifierka elektryczna. To, jaki wariant się sprawdzi, zależy nie tylko od Twoich umiejętności i możliwości, ale także od specyfiki powierzchni, na której będziesz pracować.

Szlifowanie drewna papierem ściernym

Chcesz odnowić lub pomalować raczej niewielkie, a do tego nieregularne drewniane powierzchnie, np. konstrukcję krzesła czy zdobioną ramę lustra? W takim przypadku sięgnij po papier ścierny lub inne tego typu akcesoria (bloczki czy klocki).

Szlifowanie drewna za pomocą szlifierki

Jeżeli jednak planujesz prace na znacznej powierzchni, np. szafy czy drzwi lub zastanawiasz się, czym wyszlifować deski, kup albo wypożycz szlifierkę. Szlifowanie ręczne byłoby wyjątkowo pracochłonne, a przy tym mniej skuteczne. Popularnym urządzeniem wśród domowych majsterkowiczów jest szlifierka kątowa. Trzeba jednak zaznaczyć, że jej użycie wymaga pewnej wprawy – łatwo uszkodzić drewno, zbyt mocno dociskając urządzenie do powierzchni.

Jak szlifować drewno?

Zarówno przy szlifowaniu ręcznym, jak i za pomocą szlifierki, obowiązują podobne zasady odnośnie do zastosowania papieru ściernego.

Szlifowanie papierem gruboziarnistym

Jeżeli odnawiasz powierzchnię, zacznij od papieru gruboziarnistego, tzn. o gradacji 60-80 Jeżeli jednak przygotowujesz do malowania surowe drewno, sięgnij po papier o średniej ziarnistości.

Wykonuj ruchy wzdłuż słojów drewna (nigdy w poprzek, inaczej podniesiesz jego włókna), delikatnie dociskając papier do podłoża. Warstwę lakierobejcy czy farby najlepiej zdejmować w kilku etapach, za każdym razem oczyszczając drewno z pyłu i fragmentów powłoki. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia powierzchni będzie niewielkie.

Szlifowanie papierem średnioziarnistym

Następnie użyj papieru o średniej gradacji, czyli 100-150. Za jego pomocą pozbędziesz się resztek starych powłok, a ponadto wyrównasz niewielkie uszkodzenia. 

Szlifowanie papierem drobnoziarnistym – polerowanie drewna

Drobnoziarnisty papier ścierny (o gradacji do 240) pozwoli Ci maksymalnie wyrównać, wygładzić powierzchnię. Ten etap określany jest również jako polerowanie drewna. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu idealnie gładkiej, wręcz lustrzanej powierzchni, możesz użyć specjalnej polerki. Amatorzy renowacji drewnianych mebli wymieniają też takie metody, jak polerowanie drewna filcem. Warto jednak zaznaczyć, że wymaga to ogromnych pokładów cierpliwości.

Perfekcyjne wykończenie drewna we wnętrzach – jakich produktów użyć?

Pamiętaj, że dla prawidłowego wykończenia drewna kluczowy jest ostatni etap prac, czyli zastosowanie odpowiednich produktów. Dzięki nim skutecznie zabezpieczysz powierzchnię przed zagrożeniami. W przypadku drewna we wnętrzach jest to przede wszystkim ryzyko zarysowania i uszkodzeń. Oprócz tego liczy się też estetyka wykończenia. Jak połączyć jedno z drugim?

W zależności od specyfiki wykańczanej powierzchni możesz wybrać lakier lub lakierobejcę. Lakier to produkt transparentny, który nie zmienia naturalnego odcienia drewna ani nie zakrywa rysunku słojów. Nadaje mu co najwyżej subtelną, matową powłokę. Przykładem produktu odpornego na zarysowania jest Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych.

Z kolei lakierobejca nadaje drewnu pożądany odcień: albo całkowicie naturalny kolor orzecha, dębu czy palisandru, albo całkowicie inną tonację, np. niebieską czy szarą. Powłoka jest półtransparenta, w związku z czym naturalny rysunek słojów zostaje zachowany. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu oryginalnego, niebanalnego koloru, sięgnij po Sadolin Lakierobejcę Dekor.

Lakier i lakierobejca – jak malować?

Jak malować lakierobejcą Sadolin? To bardzo proste. Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni — zgodnie z opisaną wcześniej procedurą — oraz oczyszczeniu jej z pyłu wystarczy nanieść na drewno co najmniej 2 warstwy produktu. Do nakładania lakierobejcy należy użyć pędzla. Pozwoli to na równomierne rozprowadzanie wyrobu po powierzchni. Szczegółowe instrukcje i wytyczne znajdziesz w karcie technicznej produktu.

Jak przygotować drewno do malowania? Instrukcja dla poszczególnych gatunków drewna

Każdy gatunek drewna ma różne właściwości oraz cechy. Co ciekawe, wiedzę tą można wykorzystać na etapie przygotowania drewna do malowania.

Tek

Te twarde drewno pochodzące z tropikalnego klimatu ma bardzo dużą zawartość naturalnych substancji oleistych. Dzięki temu jest wodoodporne. Aby zachować naturalny kolor teku, zacznij od oczyszczenia drewna roztworem delikatnego detergentu. Naturalne olejki sprawiają, że drewno tekowe ma drobną fakturę, więc szczotkuj je delikatnie, aby usunąć wszelkie zabrudzenia. Następnie pozostaw je do wyschnięcia. Używaj bardzo drobnego papieru ściernego nawiniętego na blok i wykonuj płynne, równomierne ruchy. Przed malowaniem użyj miękkiej szczotki lub pędzla, aby usunąć pył.

Sosna

Drewno sosnowe jest miękkie i charakteryzuje się wyraźnie widocznymi sękami. Sosnę najlepiej szlifować za pomocą klocka, ponieważ pod naciskiem dłoni lub szlifierki może dojść do powstania nierówności. Używaj najpierw średnio-, a następnie drobnoziarnistego papieru ściernego, systematycznie go wymieniając. Inaczej pył sosnowy szybko dostaje się pomiędzy ziarna, pozbawiając papier jego właściwości.

Jeśli używasz środka wykończeniowego na bazie wody, zwilż drewno, aby jego słoje się lekko podniosły, a następnie ponownie oszlifuj powierzchnię, by stała się gładsza. Przed nałożeniem lakierobejcy drewno musi być całkowicie suche.

Mahoń

Mahoń to drewno tropikalne cenione za trwałość kolorów i piękno słojów. Zazwyczaj kojarzymy go z mocno czerwoną barwą, która w istocie jest efektem zastosowania lakierobejcy. Naturalnie ma barwę różowo-brązową. Szlifowanie drewna zacznij od papieru średnioziarnistego, stopniowo przechodząc na coraz drobniejszą ziarnistość.

Orzech

Może mieć różne kolory, od ciemnobrązowego po żółty, więc bezbarwne wykończenie podkreśli jego naturalne piękno. Szlifuj je klockiem, stopniowo przechodząc od średnio- do drobnoziarnistego papieru ściernego i regularnie usuwając pył. Na końcu użyj papieru o najdrobniejszym ziarnie, po czym zwilż drewno ściereczką, aby podnieść słoje, i lekko oszlifuj, by uzyskać maksymalnie gładką powierzchnię.

Dąb

Dąb jest bardzo twardym drewnem o jasnym kolorze podobnym do sosny. Podczas szlifowania nie używaj papieru o ziarnistości mniejszej niż 150. Pozwoli to otworzyć pory drewna i umożliwi mu wchłonięcie wybranego środka wykończeniowego. 

Drewno to długowieczny materiał, który można wielokrotnie odnawiać. Rób to z wyczuciem i cierpliwie, a posłuży Ci jeszcze przez wiele lat.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...