ZRÓB TO SAM: DREWNIANE DONICE OGRODOWE ZE SKRZYNKI

Wiosna, ogród, balkon i piękne drewniane donice! To nie musi być luksus – drewniane donice nie będą kosztować nas kroci. Wręcz przeciwnie. Zobacz, jak zrobić drewnianą donicę ze skrzynki – szybko i bardzo tanio.

Drewno jest naturalnym elementem na tarasie czy w zakamarkach ogrodu. Wybieramy zatem drewniane meble, budujemy altany z drewna, nie zapominamy też o drewnianych dodatkach. Doskonale wpisują się w to drewniane doniceDonica drewniana perfekcyjnie uzupełni przemyślany projekt balkonu lub stanie w centrum ogrodowych, kwiatowych kompozycji. Jak zrobić drewnianą donicę i nie poświęcić na to zbyt wiele czasu? Rozwiązanie jest bardzo proste.

 

Donica drewniana ze skrzyni

 

Bardzo efektownie, a przy tym modnie prezentują się donice drewniane wykonane ze skrzyni. To też najłatwiejszy i najszybszy sposób na donicę. W zasadzie wystarczy wykorzystać do tego skrzynię np. po owocach czy warzywach, którą możemy kupić chociażby od sprzedawców na targach czy giełdach. Jedyne, co musimy zrobić, aby spełniała swoje nowe zadanie, jest jej pomalowanie odpowiednimi wyrobami oraz przygotowanie wnętrza, tak aby można było posadzić w niej rośliny.

Donice drewniane ogrodowe (podobnie drewniane donice na taras) należy pomalować wyrobem odpornym na oddziaływanie wilgoci, zmienne temperatury oraz promieniowanie słoneczne, czyli nadającym się do zastosowania na zewnątrz. Dobrze sprawdzi się tu Sadolin Lakierobejca Odporna na Trudne Warunki Atmosferyczne. Stworzona przez nią powłoka idealnie zabezpieczy drewno – ochrona szacowana jest na aż do 6 lat. Pamiętajmy, że w przypadku, gdy malujemy surowe drewno (a tak prawdopodobnie będzie), w pierwszej kolejności powinniśmy nałożyć warstwę impregnatu Sadolin SuperbaseHP.

 

Uważajmy jednak, aby pomalowane powierzchnie nie miały kontaktu z glebą czy wodą. Drewno powinno być od nich odizolowane.

 

Jak zrobić drewnianą donicę – instrukcja krok po kroku

 

Krok 1. Prawidłowo przygotujmy drewno do malowania. W tym celu należy dokładnie oczyścić je z kurzu, zabrudzeń i ziemi (tym bardziej, jeśli skrzynka była używana do transportu warzyw czy owoców), następnie zaś przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym – aby pozbyć się zadziorów i wygładzić powierzchnię.

 

Krok 2. Odpylamy skrzynię i malujemy ją, kierując się przy tym zaleceniami producenta, jeśli chodzi o rodzaj narzędzi, czas schnięcia czy liczbę warstw.

Krok 3. Wywiercamy w dnie parę otworów – na dalszym etapie zamontujemy w nich rurki, przez które będzie odprowadzany nadmiar wody.

 

Krok 4. Dobrym pomysłem jest wyłożenie wnętrza skrzyni styropianem. Jego krawędzie łączymy klejem termicznym. W warstwie styropianu również musimy wywiercić otwory pokrywające się z tymi w drewnie. Umieszczamy w nich rurki o dopasowanej średnicy.

 

Krok 5. Wykładamy skrzynię folią budowlaną lub ogrodniczą i mocujemy ją zszywkami. Szczeliny wokół rurek najlepiej zabezpieczyć silikonem.

 

Krok 6. Wysypujemy na dno drenaż i wypełniamy skrzynię ziemią.

 

 

Drewniane donice na balkon lub do ogrodu zapewnią nam świetny efekt przy minimalnym wysiłku. Moda na zagadnienia typu „zrób to sam” sprawiła, że to coraz częściej spotykany element aranżacji posesji oraz tarasu.