JAK POMALOWAĆ MEBLE NA STYL PROWANSALSKI?

Styl prowansalski – to meble z drewna, naturalne materiały wykończeniowe, jasne kolory oraz motywy kwiatowe. W łatwy sposób wypracujesz go we wnętrzu. Wystarczy dobrana lakierobejca, najlepiej w odcieniu bieli, oraz stare meble.

Meble to istotny element mieszkania w stylu prowansalskim. Aby stworzyć wnętrze z duszą, jedyne w swoim rodzaju, odnów drewniany stolik, fotel lub krzesło samodzielnie. Pomalowane na biało prowansalskie meble dopełnią aranżację i sprawią, że będzie wyjątkowa.

 

 

Prowansalski styl w mieszkaniu – jak go stworzyć?

 

Prowansja to jeden z najbardziej urokliwych regionów Francji. Kojarzymy go z zielonymi winnicami i polami lawendy, murowanymi zabudowaniami i wiejskimi elementami. To w skrócie najważniejsze wyznaczniki stylu prowansalskiego we wnętrzu:

- jasna kolorystyka – we wnętrzach przeważa biel oraz jej pochodne, a ponadto stonowane odcienie błękitu i szarości. Jednak w przeciwieństwie do chociażby konwencji skandynawskiej styl prowansalski przełamuje to kontrastowymi dodatkami w pogodnych kolorach, jak fioletowy, różowy, miętowy czy turkusowy, np. pod postacią prowansalskich mebli;

- starocie – w domu w stylu prowansalskich nowe meble i przedmioty mieszają się z elementami wyposażenia z odzysku, które można znaleźć na strychu lub kupić na targu staroci. Malowanie mebli to najlepszy sposób na ich efektowne odnowienie;

- naturalne materiały – w mieszkaniu w stylu prowansalskim warto uwzględnić kamień oraz drewno (szczególnie pod postacią parkietu z naturalnego drewna).

 

 

Styl prowansalski w domu – sprawdź, jak zaprojektować poszczególne pomieszczenia

Najważniejsze elementy stylu prowansalskiego warto więc uwzględnić w każdym z pomieszczeń:

*Salon w stylu prowansalskim – punkt centralny pomieszczenia stanowi sofa z miękkim obiciem, powinny się tu znaleźć również ciężkie, ludwikowskie fotele oraz stolik na rzeźbionych nóżkach. Całość dopełnią tekstylia z motywami kwiatowymi;

*Kuchnia w stylu prowansalskim – nowoczesna, minimalistyczna zabudowa z gładkimi frontami nie pasuje do bogatego stylu prowansalskiego. Znakomicie sprawdzą się tu zaś szafki z frezowanymi frontami, ozdobnymi uchwytami oraz przeszkleniami. Wnętrze uzupełni kredens lub witrynka;

*Sypialnia w stylu prowansalskim – nie może tu zabraknąć drewnianego łóżka. Doskonale sprawdzi się bogato zdobione wezgłowie – rzeźbienia w oliwkowe liście czy winorośl. Do tego dopasuj stoliki ze zdobieniami.

 

 

Meble w stylu prowansalskim

 

Jak widać, meble w stylu prowansalskim to przede wszystkim drewno, masywna budowa, bogate zdobienia, nawiązania do motywów wiejskich i rustykalnych. Dobrym pomysłem są sprzęty z drugiej ręki, które można samodzielnie odnowić, nadając im drugie życie oraz interesujący kolor. Styl prowansalski chętnie wykorzystuje drewno w kolorze białym lub łączy drewno naturalne oraz pomalowane na biało. Charakterystyczne dla mebli we wnętrzu prowansalskim są przetarcia, dzięki którym wyglądają na jeszcze starsze niż są w rzeczywistości.

 

 

Czym pomalować meble na styl prowansalski?

 

Świetnie nadają się do tej półtransparentne lakierobejce, które nadają powierzchni oryginalny kolor (od bieli po miętowe, błękitne czy różowe pastele), ale nie przesłaniają przy tym naturalnego rysunku słojów. Taki efekt można uzyskać dzięki Sadolin Lakierobejcy Desing-Pro. Jej dużym atutem jest krótki czas schnięcia oraz niski poziom zapachu. Co ważne, jest dostępna aż w 50 odcieniach w systemie mieszalnikowym.

 

Jak pomalować meble na styl prowansalski, czyli na biało?

Krok 1. Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie starych powłok malarskich w całości i to niezależnie od ich stanu. Po pierwsze, tylko odkrycie surowego drewna pozwoli na uzyskanie oczekiwanego efekt po pomalowaniu półtransparentną lakierobejcą. Po drugie, usuwanie powłok jest wskazane za każdym razem, jeśli powierzchnia będzie malowana innym produktem niż poprzednio – aby uniknąć ryzyka powstania niepożądanych efektów estetycznych. Jeśli odnawiasz stary mebel, to raczej pewne, że użyjesz wyrobu innego producenta.

Zeszlifuj stare powłoki gruboziarnistym papierem ściernym, a na końcu wyrównaj powierzchnię papierem drobnoziarnistym. Pamiętaj, aby wykonywać ruchy wzdłuż słojów drewna. Na koniec dokładnie odpyl drewno i przetrzyj mebel wilgotną szmatką.

Krok 2. Wszelkie rysy czy uszkodzenia, których nie udało się wyrównać podczas szlifowania, wypełnij specjalną masą szpachlową do drewna. Postępuj zgodnie z instrukcją jej producenta.

Krok 3. Malowanie mebli na styl prowansalski zacznij od trudno dostępnych miejsc, następnie pokryj wyrobem większe powierzchnie. Do osiągnięcia najlepszego efektu potrzeba 2, czasami 3 warstw produktu. Rozprowadzaj je dokładnie wzdłuż rysunku słojów. Przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy delikatnie przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie dokładnie ją odpyl.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...