DREWNIANY SUFIT: BELKI CZY DESKA?

Drewniany sufit pojawia się zarówno w odważnych aranżacjach, jak i romantycznych wnętrzach w klimacie rustykalnym, może być bardzo nowoczesny i niebanalny lub stanowić relikt przeszłości. Co wybrać: belki czy sufit z desek?

Drewniane sufity: dla jednych pomysł dość ryzykowny, dla innych spełnienie aranżacyjnych marzeń. Do wyboru mamy jedno z dwóch rozwiązań: drewniane belki na suficie, które będą stanowić element konstrukcyjny albo wyłącznie dekoracyjny oraz deski sufitowe, przypominające boazerię.

 

Belki na suficie

 

Belki na suficie to pożądany dodatek do wnętrza w stylu rustykalnym, prowansalskim, skandynawskim czy po prostu klasycznym. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istotne są nawiązania do wiejskości, prostoty, ludowości czy folkloru. Nadaje pomieszczeniu kameralnego, przytulnego charakteru.

 

Nawet, gdy podstawowym zadaniem belek sufitowych jest wzmocnienie, podtrzymywanie konstrukcji, warto wyeksponować je w aranżacji i stworzyć z nich motyw przewodni wnętrza. Naturalne drewno aż się o to prosi! Wzmocnijmy, podkreślmy naturalny rysunek drewna lub nadajmy belkom inny naturalny odcień bądź pomalujmy je na któryś z modnych kolorów, np. szarość czy biel.

 

Deski na suficie

Belki na suficie czy może sufit z drewna? O ile drewniane belki to rozwiązanie, które od lat zdobywa kolejnych fanów, o tyle do pomysłu zabudowania całego sufitu drewnem podchodzimy nieco sceptycznie. Tymczasem wcale nie jest on taki nowy! Triumfy święcił w czasach PRL-u, kiedy to boazerię zarówno na ścianach, jak i na sufitach uważano za pewny oraz długowieczny sposób urządzania wnętrza. Teraz, z perspektywy czasu, można przyznać temu rację: choć PRL-owskiej, nieco siermiężnej już drewnianej okładziny ściennej i sufitowej nie uznajemy za zbyt elegancką czy efektowną, to nadal widzimy ją w polskich mieszkaniach – i to w całkiem dobrym stanie.

 

Powrót mody na konwencję vintage, eko czy skandynawską sprawił, że boazeria, także sufitowa, wróciła do łask. Drewniany sufit nadal może prezentować się niebanalnie, odważnie i oryginalnie – wystarczy poddać go renowacji. Dążymy do efektu maksymalnej lekkości, co w przypadku desek na suficie będzie dość trudne, jednak nie niemożliwe do uzyskania. Aby uniknąć wrażenia zamknięcia czy przytłoczenia, najlepiej wybierać jasne, nienachalne barwy. Podobnie, jak w przypadku belek drewnianych na suficie, także i tu mamy do wyboru jedno z dwóch rozwiązań: możemy albo postawić na naturalność i sięgnąć po lakierobejcę w stonowanym, naturalnym odcieniu nawiązującym do koloru drewna, albo pomalować sufit w sposób mniej oczywisty – na biało, pudrowo-różowo, miętowo, szaro czy niebiesko. Tym samym wybieramy odpowiednio: Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną lub Sadolin Lakierobejcę Dekor. Szczególnie dobrze będzie się tu prezentować bielone drewno. Drewno na suficie w bieli nie przeciąży aranżacji, wręcz przeciwnie – odciąży ją i doda lekkości. Mimo zabudowy pomieszczenie będzie się wydawało jakby wypełnione światłem, jasne i przestronne.

 

 

Sufit z belkami drewnianymi na pewno będzie nieco łatwiejszy w aranżacji, jednak deski sufitowe to rozwiązanie, które wygrywa, jeśli chodzi o oryginalność. Wybierając drewno do swojego domu, kierujmy się przede wszystkim jego stylem, ale także naszymi własnymi preferencjami. 

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...