RENOWACJA I KONSERWACJA OKIEN DREWNIANYCH - PORADNIK

Masz okna z drewna? To świetnie! Dzięki konserwacji okna drewniane wyglądają nienagannie mimo upływającego czasu, z kolei renowacja przedłuża ich trwałość i żywotność. Przeczytaj, jak odnowić drewniane okna oraz czym je pomalować.

Kiedy wystarczy renowacja okien drewnianych, a w jakim przypadku konieczna jest ich wymiana? Popękana i łuszcząca się powłoka, a nawet mniejsze rysy czy uszkodzenia to tak naprawdę tylko mankament kosmetyczny. Jedną z największych zalet drewna jest możliwość jego wielokrotnej renowacji i malowania. Eksperci Sadolin tłumaczą, kiedy wystarczy farba do okien drewnianych, kiedy zaś najlepiej zaplanować zakup nowych.

 

 

Kiedy renowacja stolarki okiennej, a kiedy wymiana?

 

Trudność z zamykaniem i otwieraniem, coraz większe nieszczelności, rosnące rachunki za ogrzewanie, uczucie chłodu od okna i wrażenie przeciągów? To znak, że konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Warto zwrócić się do producenta okien lub do serwisu oraz wykonać przegląd stolarki. Bardzo możliwe, że wystarczy regulacja okuć i mocowań, a okna znów będą idealnie pełniły swoją rolę.

 

Przy okazji przeglądu stanu technicznego okien sprawdź, w jakim stanie są powłoki na drewnie. Jeśli łuszczą się i odspajają, a gdzieniegdzie widać rysy czy ubytki, należy przeprowadzić ich renowację. Odnawianie okien drewnianych pozwala na wydłużenie ich żywotności. Pamiętaj, że wskutek uszkodzenia powłok ochronnych surowe drewno staje się wyeksponowane na działanie negatywnych warunków zewnętrznych. W dalszej perspektywie będzie to oznaczało, że zamiast farby do malowania okien drewnianych konieczna będzie inwestycja w nową stolarkę.

 

Jeżeli jednak drewniane okna mają swoje lata, są zniszczone, wypaczone itd., ich wyregulowanie czy renowacja prawdopodobnie nie zdadzą już egzaminu. W takiej sytuacji trzeba podjąć bardziej drastyczne kroki, tzn. pomyśleć o wymianie. Konserwacja okien drewnianych z pewnością też nie wystarczy, jeśli rama uległa znacznym uszkodzeniom. Czasami o konieczności zakupu nowych okien decyduje zbicie szyby – nowoczesnego pakietu szybowego nie można wymienić pojedynczo, najczęściej konieczne jest wstawienie całego przeszklenia, co znacząco podnosi koszty naprawy.

Lakierobejca czy farba do malowania okien drewnianych

Jeżeli usterki i zniszczenia są jedynie powierzchowne, to większość problemów rozwiąże regulacja oraz malowanie okien drewnianych. Stare ramy okienne będą dzięki temu wyglądać jak nowe.

 

Aby osiągnąć dobry efekt, zarówno dekoracyjny, jak i ochronny, należy z uwagą dobrać wyrób do malowania okien. Zastanów się, na jakim efekcie dekoracyjnym Ci zależy: czy wolisz w pełni kryjącą powłokę, która sprawi, że rysunek drewna będzie niewidoczny, czy może lepszym rozwiązaniem będzie powłoka półtransparentna, nadająca dany kolor powierzchni i jednocześnie eksponująca słoje? W pierwszym przypadku sprawdzą się farby do okien drewnianych, w drugim zaś – lakierobejce.

 

Poza tym zwróć uwagę na czynniki, które oddziałują na powierzchnię. Wyrób do malowania powinien tworzyć powłoki odporne na działanie wilgoci, promieniowania UV oraz o wysokiej odporności mechanicznej. Świetnie, jeśli wyróżnia się niskim poziomem zapachu i pozwala na szybkie przeprowadzenie prac, tzn. jest wygodny w aplikacji i szybkoschnący.

 

Czym pomalować okna drewniane? Bardzo dobrze do tego zadania nadają się:

Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna – chroni drewno, tworząc trwałe niełuszczące się powłoki, a przy tym daje świetny efekt dekoracyjny. Jej żelowa formuła, sprawia, że malowanie pionowych powierzchni jest znacznie łatwiejsze;

 

Sadolin Lakierobejca Extreme – zapewnia do 12 lat ochrony drewna, a ponadto tworzy łatwą w czyszczeniu powłokę – brud nie przylega do powłoki, w związku z czym łatwo się zmywa np. podczas deszczu;

 

Sadolin Lakierobejca Extra – chroni drewno przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i tworzy powłoki odporne m.in. na biokorozję.

 

 

Malowanie okien drewnianych krok po kroku

Krok 1. Skompletuj narzędzia i przygotuj pomieszczenie

W pierwszej kolejności należy przygotować wszystkie niezbędne akcesoria, narzędzia i produkty niezbędne do przeprowadzenia prac (są to m.in.: papier ścierny oraz bloczki ścierne o różnej ziarnistości, dwa pędzle o różnych rozmiarach, kuweta malarska, taśma malarska, folia malarska, miękkie szmatki, wiaderko, mieszadło oraz wybrany wyrób – lakierobejca lub farba do drewnianych okien.  Następnie zabezpiecz pomieszczenie, zdejmij karnisze, przykryj folią sąsiadujące z oknem meble.

 

 

Krok 2. Przygotuj drewno do malowania

 

Pamiętaj, że najlepszy efekt renowacji drewnianych okien osiągniesz dzięki całkowitemu usunięciu poprzednich powłok malarskich i lakierniczych. Zeszlifowanie starych warstw jest konieczne, jeśli:

 

  • poprzednia powłoka jest w złym stanie, łuszczy się i odspaja,
 
  • zamierzasz malować innym wyrobem niż ostatnio (szczególnie jeśli jest to wyrób innego producenta),
 
  • chcesz odsłonić rysunek słojów, a aktualnie ramy okienne są pokryte kryjącym wyrobem, np. farbą do drewnianych okien.
 

Usuwanie powłoki nie jest niezbędne, jeśli malujesz tym samym produktem, co poprzednio. Należy mieć jednak na uwadze, że kolejna warstwa wyrobu, np. lakierobejcy, przyciemni odcień powierzchni i sprawi, że będzie on intensywny.

 

Usuwanie poprzednich powłok malarskich polega na ich zeszlifowaniu papierem ściernym. Zacznij od papieru gruboziarnistego i w trakcie pracy zmieniaj go na taki o coraz drobniejszym uziarnieniu. Jednocześnie postaraj się wyrównać rysy. Na koniec użyj papieru o najdrobniejszym uziarnieniu. Dokładnie odpyl powierzchnię. Dodatkowo możesz przetrzeć ramy wilgotną szmatką.

 

 

Krok 3. Uzupełnij ubytki

 

Na kolejnym etapie należy wypełnić ubytki, których nie udało się wyrównać za pomocą papieru ściernego. Pomoże Ci w tym specjalna szpachlówka do drewna – postępuj wedle zaleceń jej producenta. Po przeprowadzeniu napraw zabezpiecz szyby oraz ściany, tzn. dokładnie oklej je taśmą malarską.

 

 

Krok 4. Malowanie drewnianych okien

 

Jak pomalować okno drewniane? Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta. Upewnij się, że w pomieszczeniu panują odpowiednie warunki. Nie rozcieńczaj wyrobu, jeśli nie jest to konieczne.

 

Jeżeli malujesz Sadolin Lakierobejca Extreme, na surowe drewno w pierwszej kolejności zaaplikuj warstwę impregnatu technicznego. Następnie, po wskazanym czasie, nakładaj 2-3 warstwy wyrobu w odstępie co najmniej 4 godzin. Zacznij od trudno dostępnych miejsc (przyda Ci się do tego mały pędzelek) i dopiero potem przejdź do większych powierzchni. Rozprowadzaj produkt dokładnie wzdłuż rysunku słojów aż do uzyskania równomiernej warstwy. Przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie dobrze ją odpyl.

 

Od razu po zakończeniu malowania delikatnie oderwij taśmy malarskie.

 

 

Renowacja starych okien drewnianych to proste zadanie dla domowych złotych rączek. O ile do regulacji okuć i klamek potrzebny jest specjalista, o tyle z odnawianiem i malowaniem na pewno poradzisz sobie samodzielnie.