Bielenie drewna krok po kroku, czyli jak pomalować meble na biało

Bielone drewno? To znakomity sposób na metamorfozę starych lub nawet kilkuletnich, ale nieco już zniszczonych mebli. Co więcej, malowanie drewna na biało doskonale wpisuje się w najnowsze, wnętrzarskie trendy. Jakich farb użyć do bielenia drewna i jak przeprowadzić cały proces?

Toaletka po babci aż prosi się o odświeżenie. Podobnie stary kredens, który znaleźliśmy na strychu. Wiekowy stół, który organizuje wokół siebie jadalnię i staje się jej aranżacyjnym motywem przewodnim, krzesła wyszperane na targu staroci, lustro w drewnianej ramie pokrytej łuszczącym się już lakierem. Nie powinniśmy zapominać o pewnym zabiegach renowacyjnych, które przywrócą drewnu nieskazitelny wygląd – nawet jeśli od stylu vintage wolimy klasyczny lub nawet nowoczesny. Jedną ze świetnych metod renowacji drewna jest jego bielenie. Drewniane sprzęty oraz detale w bieli to charakterystyczne elementy popularnego stylu shabby chic, prowansalskiego, rustykalnego, marynistycznego oraz nadal najchętniej wybieranego – skandynawskiego. Na czym polega bielenie drewna oraz jak je przeprowadzić?

Jak bielić drewno? Parę sposobów

Istnieje przynajmniej parę trików na to, aby drewniane meble czy elementy dobrze prezentowały się w bieli. Pierwszy, najprostszy, zakłada po prostu pomalowanie powierzchni na biało odpowiednią farba do drewna. Drugi wariant jest nieco bardziej wymagający, ale i przynosi bardziej spektakularny efekt. Wystarczy zrobić przecierkę, tak aby spod warstwy koloru białego prześwitywał naturalny odcień drewna. Jeżeli zaś najpierw pomalujemy meble na inny, charakterystyczny kolor, a dopiero następnie na biało, po czym przetrzemy podłoże – sprawimy, że przecierka będzie prezentować się wyjątkowo i niecodziennie. Powtórzmy wykorzystaną tu barwę także pod postacią detali w aranżacji – bibelotów, poduszek czy tkanin, a stworzymy przemyślaną i konsekwentną koncepcję wnętrza.

Bielenie drewna krok po kroku

Bielenie drewna

Jeszcze zanim zabierzemy się do prac renowacyjnych, wybierzmy najlepsze produkty do malowania drewnianej powierzchni. Jaka farba do bielenie drewna zda egzamin? Jeśli chcemy uzyskać oryginalny efekt, sięgnijmy po wyrób dostępny w modnych, atrakcyjnych kolorach, który jednocześnie podkreśla naturalne drewno oraz rysunek jego słojów. Sprawdzi się tu ponadto formuła szybkoschnąca, dzięki której przeprowadzimy prace w jeden dzień lub weekend, nawet jeśli zamierzamy malować w kilku warstwach. Nasze wymagania spełni przede wszystkim Sadolin Lakierobejca Dekor. To wodorozcieńczalny wyrób o eleganckim, satynowym wykończeniu. Co istotne występuje w 10 pięknych odcieniach, jak pastelowy błękit, ciemnoszary, pudrowy róż czy wspomniana biel.

Renowację drewna z białą farbą powinniśmy rozpocząć od dokładnego i prawidłowego przygotowania jego powierzchni. Najpierw pozbądźmy się starych, łuszczących się powłok malarskich – zeszlifujmy je za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego, a następnie wygładźmy powierzchnię papierem drobnoziarnistym. Dla osiągnięcia najlepszego efektu warto usunąć poprzednią powłokę malarską lub lakierniczą w całości (dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się, że dojdzie do powstania niepożądanych efektów wizualnych wskutek braku kompatybilności pomiędzy starą a nową powłoką).

Bielenie drewna

Jak bielić drewno? Instrukcja obsługi

Jakie będą kolejne kroki – to wynika już z tego, na jaką metodę odnawiania mebli się zdecydowaliśmy. Jeżeli postawiliśmy na standardowe bielenie drewna, wystarczy, że pomalujemy je białą lakierobejcą Sadolin według instrukcji producenta. Jeżeli zależy nam, aby spod warstwy farby nieśmiało wyzierał naturalny odcień drewna, poczekajmy, aż powłoka całkowicie wyschnie, a następnie lekko przeszlifujmy jej wierzchnią warstwę, odsłaniając w niektórych miejscach surowe drewno. Pamiętajmy jednak, że tym samym pozostawiamy fragmenty drewnianej powierzchni bez zabezpieczenia.

W związku z tym lepszym pomysłem jest zastosowanie dwóch odcieni lakierobejcy. Najpierw pomalujmy meble na oryginalny kolor, np. miętowy albo różowy, następnie połóżmy warstwę wyrobu w kolorze białym, a prace zakończmy szlifowaniem powłoki. Miłośnicy tematyki DIY podpowiadają, aby pomiędzy warstwą produktu w kolorze i warstwą produktu w bieli zastosować jeden sprytny trik. Wystarczy przetrzeć niektóre fragmenty mebla świecą, np. detale, zdobienia bądź narożniki, które chcielibyśmy wyeksponować, a następnie pomalować całą powierzchnię na biało. Warstewka wosku sprawi, że biała lakierobejca nie uzyska dobrej przyczepności i bardzo łatwo odspoi się od podłoża, odsłaniając inny, oryginalny odcień.

 

Malowanie drewna na biało i bielenie mebli, nawet z charakterystyczną kolorową przecierką, jest bardzo proste i daje doskonałe efekty. Jeśli tylko bliska jest nam konwencja skandynawska lub rustykalna, ale również klasyczne wzornictwo, nie wahajmy się jej wypróbować.

Bielenie drewna krok po kroku