Renowacja starych drzwi drewnianych

Drewniane drzwi to trwałość na lata! Nie wymieniaj – renowacja drzwi da im drugie życie! Wszystko o malowaniu i renowacji drzwi.

Zastanów się, czy drewniane drzwi są tak zniszczone, że nadają się tylko i wyłącznie do wymiany. W większości przypadków odpowiedź będzie brzmiała: nie. Jeśli uszkodzenia nie są znaczne, a po prostu mamy do czynienia z łuszczącą się farbą czy niezbyt estetycznym wykończeniem, zaplanujmy renowację. Malowanie drzwi drewnianych nada im pierwotny, czyli wyjątkowy wygląd lub zupełnie nowy kolor Przeczytaj, jak powinna przebiegać prawidłowo przeprowadzona renowacja drzwi.

Renowacja drzwi drewnianych kro po kroku

Pierwszym krokiem renowacji starych drzwi powinien być dokładny przegląd ich powierzchni. Upewnijmy się, na ile znaczne są zniszczenia, rysy czy uszkodzenia. Pomoże nam to w ustaleniu, jakich narzędzi oraz produktów potrzebujemy.

Renowacja drzwi drewnianych

Następnie zdejmujemy skrzydło z ościeżnicy (choć nie jest to absolutnie konieczne) i odkręcamy wszelkie metalowe elementy, jak klamki i zamek oraz zawiasy. Jeśli ich demontaż jest zbyt skomplikowany lub wręcz niemożliwy, należy je okleić, jednak w taki sposób, aby nie zakryć taśmą ani milimetra drewnianej powierzchni.

Zabezpieczamy miejsce, w którym zamierzamy przeprowadzać prace za pomocą folii malarskiej, po czym ustawiamy skrzydło pod lekkim kątem i opieramy je o ścianę lub kładziemy je na stabilnych klockach na podłodze.

Renowacja drzwi wewnętrznych z drewna wymaga od nas przede wszystkim usunięcia wszelkich luźnych, słabo trzymających się powierzchni powłok malarskich lub lakierniczych. W innych przypadkach to, czy powinniśmy pozbyć się poprzednich warstw, czy nie, jest uzależnione od efektu, jaki chcielibyśmy uzyskać. Jeżeli skrzydło jest pomalowane kryjącą emalią i taki wygląd drzwi jak najbardziej nam odpowiada, wystarczy, że zmatowimy ich powierzchnię (o ile powłoka jest w dobrym stanie). Jeśli skrzydło jest pokryte lakierobejcą, a zamierzamy pomalować je farbą, wtedy również egzamin zda matowienie. Jeśli jednak chcemy znacznie zmienić kolor lub planujemy malowanie drzwi lakierobejcą zamiast emalii, konieczne będzie usunięcie poprzednich powłok malarskich, inaczej nie wydobędziemy naturalnego rysunku słojów.

Renowacja drewnianych drzwi

Ostatnim etapem usuwania poprzedniej powłoki malarskiej lub jej przygotowywania do dalszych prac, jeśli jest w dobrym stanie, zawsze będzie matowienie powierzchni, czyli przeszlifowanie jej drobnoziarnistym papierem ściernym. Matowimy wzdłuż słojów, nigdy w poprzek, aby wygładzić drewno i pozbyć się zadziorów.

Kolejny krok do odpylenie drzwi oraz dokładne ich umycie i odtłuszczenie. Musimy pozbyć się plam, zabrudzeń i zacieków, a także naturalnych olejów zawartych w drewnie.

Po całkowitym wyschnięciu skrzydła możemy przystąpić do naprawy ewentualnych ubytków, jeśli nie udało nam się ich wyrównać na etapie szlifowania powierzchni. Wypełnijmy je specjalną szpachlówką do drewna, kierując się przy tym zaleceniami jej producenta.

Renowacja drzwi wewnętrznych: jakie produkty?

Pierwsza część prac za nami. Teraz pora na wybór odpowiedniego wyrobu do malowania drzwi wewnętrznych. Pamiętajmy, że odnawianie drzwi powinno przynieść nie tylko dobry i estetyczny, ale przede wszystkim trwały efekt. W związku z tym używanie słabych jakościowo produktów nie ma sensu – może i uzyskalibyśmy interesujący kolor, ale nie cieszylibyśmy się nim zbyt długo. W przypadku malowania drzwi wewnętrznych nie musimy sięgać po specjalistyczne produkty, ponieważ spektrum czynników oddziałujących na powierzchnię nie będzie zbyt szerokie. Właściwości, których szukamy, to przede wszystkim odporność na standardową ilość wilgoci w powietrzu oraz na szorowanie czy powstawanie przetarć.

Zadecydujmy również o efekcie końcowym: czy marzy nam się modna skandynawska biel lub oryginalny odcień miętowy, czy może wolimy naturalne tonacje drewna? W uzyskaniu interesującego koloru z pewnością pomoże nam Sadolin Lakierobejca Dekor, dostępna z atrakcyjnych odcieniach. Co równie istotne, to wyrób szybkoschnący, dzięki czemu przyspieszymy cały proces. Z kolei w podkreśleniu odcienia naturalnego drewna pomoże nam Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna. Jest dużym atutem jest żelowa formuła – malowanie drzwi wewnętrznych będzie wyjątkowo wygodne.

Renowacja starych drzwi

Malowanie drzwi drewnianych

Ostatni krok odnawiania drzwi drewnianych to malowanie. Nie ma tu uniwersalnej, obowiązującej za każdym razem procedury. Pamiętajmy, że każdy produkt, farba czy lakierobejca, mogą różnić się czasem schnięcia, liczbą warstw czy metodą aplikacji i zalecanymi narzędziami. Aby prawidłowo pomalować stare drzwi, najpierw zapoznajmy się więc dokładnie z kartą techniczną wybranego wyrobu. Oczywiście obowiązują tu pewne ogólne reguły. Zadbajmy o to, aby skrzydło było całkowicie suche, ponadto zapewnijmy odpowiednie warunki we wnętrzu (nie może w nim być ani za zimno, ani zbyt gorąco). Przed malowaniem właściwym przeprowadźmy wymalowanie próbne, czyli test. Rozprowadzajmy równomierne ilości wyrobu po powierzchni, aż do uzyskania równej warstwy. Prace przerwijmy dopiero po tym, aż skończymy malować jedną ze stron skrzydła i nie nanośmy poprawek w trakcie.

Renowacja starych drzwi drewnianych to zaskakująco proste zadanie, z którym bez większych problemów poradzimy sobie sami. Dzięki temu będziemy mogli tchnąć nowe życie w piękne, niemal zabytkowe skrzydło, które szkoda byłoby wyrzucać.