Renowacja krzesła: łatwa, szybka i przyjemna

Potrzebujesz krzeseł do jadalni? Zajrzyj do piwnicy lub na strych! Pokazujemy, jak odnowić stare krzesło: prosto, szybko i z niezwykłym efektem!

Odnawianie drewnianego krzesła może zająć nam nawet niecałe popołudnie. Jeśli drewniana powierzchnia jest w kiepskim stanie lub do renowacji mamy kilka sprzętów, na prace poświecimy co najwyżej jeden weekend. Efekt końcowy bez żadnych wątpliwości jest tego wart.

Renowacja krzesła krok po kroku

Zanim zabierzemy się do prac przygotujmy niezbędne narzędzia, akcesoria i produkty (jak papier ścierny – grubo- i drobnoziarnisty – oraz bloczki ścierne, folia malarska lub arkusze tektury, szpachelka, masa szpachlowa do drewna, mały i większy pędzel, wiaderko, szmatka, delikatny detergent, farba, lakier lub lakierobejca).

Jak odnowić krzesło drewna? To banalnie proste. Podstawą jest prawidłowe i dokładne przygotowanie powierzchni do malowania.

Renowacja krzesła

W pierwszej kolejności oceńmy stan starego krzesła. Sprawdźmy jakość łączeń oraz dokonajmy niezbędnych napraw, aby korzystanie z niego było wygodne i bezpieczne. Ponadto przeprowadźmy inspekcję powłoki pokrywającej drewno. Jeśli stara warstwa farby czy lakierobejcy łuszczy się bądź odspaja, oznacza to, że należy ją usunąć. Nakładanie nowej warstwy farby na taką powłokę to zły pomysł: wkrótce nowa powłoka złuszczy się wraz ze starą. Drewniane krzesła oczyszczamy za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego, a na koniec matowimy powierzchnię papierem drobnoziarnistym. Podczas prac starajmy się wyrównać wszelkie drobniejsze ryski i uszkodzenia.

Usuwanie poprzednich powłok jest wskazane również w przypadku, gdy chcemy zmienić wygląd krzesła, tzn. zamiast farby kryjącej zastosować lakierobejcę eksponującą rysunek słojów i naturalny odcień drewna. Jeżeli jednak stare drewniane krzesło jest pokryte np. kryjącą emalią i na takim efekcie nam zależy, wystarczy, że zmatowimy powierzchnię.

Po usunięciu lub zmatowieniu powłok odpylamy powierzchnię, a następnie myjemy krzesło z drewna (choć większość zabrudzeń na pewno usunęliśmy podczas szlifowania). Po całkowitym wyschnięciu drewna możemy przystąpić do wypełnienia ubytków, których nie udało nam się wyrównać za pomocą papieru ściernego. Sięgamy po specjalną szpachlówkę do drewna i postępujemy zgodnie z instrukcją jej producenta.

Renowacja starych krzeseł: jaki produkt?

Renowacja krzeseł

Stare krzesło jest gotowe do malowania. Wybierzmy odpowiedni produkt do malowania drewna. Miejmy na uwadze specyfikę użytkowania krzesła (wielokrotne siadanie i nacisk mogą doprowadzić do powstawania przetarć) oraz czynniki mogące oddziaływać na powierzchnię. Oprócz tego zadecydujmy, na jakim efekcie nam zależy: czy wolimy naturalne odcienie drewna, czy może chcielibyśmy nadać krzesłu oryginalny kolor, np. pudrowy róż czy miętowy.

Jeżeli jesteśmy zwolennikami naturalnych rozwiązań bądź chcielibyśmy dopasować odcień starych, drewnianych krzeseł do koloru stołu, sięgnijmy po Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną. Jej żelowa formuła sprawia, że malowanie starego krzesła to zadanie, z którym poradzą sobie nawet osoby niemające dużego doświadczenia w pracach renowacyjnych. Jeśli wolimy zaś nadać meblom subtelne, ale oryginalne zabarwienie warto wypróbować Sadolin Lakierobejcę Dekor. To szybkoschnący wyrób, który pozwoli nam na przeprowadzenie prac wyjątkowo sprawnie i szybko.

Jak odnowić stare krzesła?

Renowacja starych krzeseł

Renowacja krzesła wymaga zastosowania produktów wysokiej jakości – to już ustaliliśmy. Jak należy ich używać, aby osiągnąć najlepszy efekt? Procedura krok po kroku zależy już od konkretnego produktu. Szczegółowych, wiążących informacji szukajmy zatem w karcie technicznej wybranego wyrobu.

Istnieje też parę uniwersalnych zasad. Jeśli nie usunęliśmy poprzedniej powłoki malarskiej oraz zamierzamy pomalować drewniane krzesło innym wyrobem niż poprzednio, w pierwszej kolejności wykonajmy wymalowanie próbne, czyli tekst na niewielkim i niewidocznym fragmencie powierzchni. Jeśli nie zauważymy żadnych niepożądanych efektów, oznacza to, że możemy pomalować całość. W innym przypadku konieczne będzie usunięcie całej poprzedniej powłoki – ponowne przygotowanie krzesła. Ponadto pamiętajmy, aby nakładać na pędzel niewielkie ilości wyrobu, a malowanie zacząć od trudno dostępnych miejsc.

Drewniane krzesło to przedmiot, z którym mogą wiązać się wspomnienia i rodzinne historie. Z drugiej strony nawet jeśli nie znamy żadnych jego opowieści, odkopmy stare krzesło spod warstw kurzu i zaplanujmy jego renowację. Dzięki temu wystrój naszego domu zyska wyjątkowy przedmiot, jedyny w swoim rodzaju.