ZACHWYCAJĄCE RUPIECIE, CZYLI JAK ODNOWIĆ STARĄ SZAFĘ?

Jak odnowić starą szafę? Czy zachować jej unikatowy i naznaczony zębem czasu wygląd czy może zaplanować gruntowne odnawianie szafy? Renowacja szafy krok po kroku.

Starocie? Rupiecie? Te określenia już dawno pozbawiono negatywnego wydźwięku. Starocie są na topie, a rupiecie – bardzo pożądane! Proces urządzania wnętrza zachęca nas do buszowania na targach staroci, babcinych strychach oraz na internetowych aukcjach. Szukamy unikatowych przedmiotów i mebli: starych krzeseł, wiekowego stołu czy pięknej, drewnianej szafy. Zwłaszcza ta ostatnia stała się „obiektem pożądania” – pojawia się w najmodniejszych aranżacjach i propozycjach architektów.

 

Jak odnowić szafę? Przygotuj się

 

Zanim zabierzemy się do prac skompletujmy niezbędne narzędzia, akcesoria i produkty. Będziemy potrzebowali przede wszystkim folii lub arkuszy papieru – do zabezpieczenia podłogi i pomieszczenia – oraz papieru ściernego o różnej gradacji (a także bloczków ściernych). Jeśli mamy taką możliwość, sięgnijmy po szlifierkę, dzięki której przeprowadzimy prace szybciej i dokładniej.

Odnowienie szafy – wybierz produkty

 

Aby odnawianie szafy przyniosło jak najlepsze rezultaty, musimy z uwagą wybrać produkty do malowania. Najlepiej najpierw ustalić, na jakim efekcie nam zależy. Jeśli pragniemy przywrócić szafie pierwotny kolor drewna, możemy sięgnąć po którąś z lakierobejc w naturalnych odcieniach, np. Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną, która dodatkowo zabezpieczy powierzchnię. Dobrym rozwiązaniem może być również bezbarwny Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych, który sprawdza się także przy renowacji mebli. Tworzy bardzo odporne na szereg czynników powłoki, m.in. na uszkodzenia mechaniczne, w tym szorowanie. Z kolei Sadolin Lakierobejca Dekor pozwoli na nadanie szafie niecodziennego koloru, np. różu czy mięty, jednak przy zachowaniu widocznego rysunku słojów – to dobre rozwiązanie, jeśli marzy nam się mebel w stylu skandynawskim czy rustykalnym.

 

Renowacja szafy krok po kroku

 

Renowacja szafy będzie od nas wymagała przede wszystkim usunięcia starych powłok malarskich lub lakierniczych. Co prawda, jeśli pragniemy uzyskać podobny efekt do obecnego, a powłoki nie łuszczą się i nie odspajają, całkowite ich usuwanie nie jest absolutnie konieczne, ale zagwarantuje nam najlepszy efekt.

 

Wystarczy zeszlifować je za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki elektrycznej. Do trudno dostępnych miejsc czy narożników i kątów możemy użyć bloczków ściernych. Szlifujemy etapami, systematycznie zamieniając papier na taki o coraz drobniejszym uziarnieniu – aż do drobnoziarnistego. Na koniec matowimy, czyli wygładzamy powierzchnie, papierem drobnoziarnistym i odpylamy mebel. Jeśli zauważyliśmy rysy czy uszkodzenia, których nie udało nam się wyrównać podczas szlifowania, na tym etapie należy je wypełnić specjalną masą szpachlową do drewna (postępujmy zgodnie z instrukcją jej producenta).

Odnawianie starej szafy da jeszcze lepsze rezultaty, jeśli następnie dokładnie umyjemy mebel. Choć prawdopodobnie pozbyliśmy się wszelkich zabrudzeń czy zatłuszczeń razem ze starą powłoką, jednak w ten sposób usuniemy również drobinki kurzu i pyłu, które zagnieździły się we wszelkich łączeniach czy zakamarkach.

 

Kolejny krok renowacji starej szafy to malowanie. Dokładne wytyczne znajdziemy w karcie technicznej wybranego produktu, poszczególne wyroby mogą się bowiem różnić, jeśli chodzi o zalecane narzędzia czy czas schnięcia warstw. Pamiętajmy, aby nakładać lakier, lakierobejcę lub farbę równomiernie i dokładnie oraz nie nanosić żadnych drobnych poprawek po skończonym malowaniu. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niedociągnięcia, lepiej nałożyć jeszcze jedną warstwę produktu.

 

 

Odnowienie szafy nie jest trudnym zadaniem, choć będzie wymagać od nas nieco pracy, tym bardziej, jeśli mebel ma już swoje lata. Warto nieco się postarać, a rezultat przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania!

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...