Skrzynia na balkon

Jak zrobić drewnianą skrzynię na balkon?

Kufer na akcesoria do pielęgnacji roślin, wygodne siedzisko czy może mobilny stolik, na który odłożysz ulubioną książkę? To tylko kilka pomysłów na skrzynię z drewna. Jej wykonanie jest proste – na pewno poradzisz z tym sobie samodzielnie. Jak zrobić skrzynię z desek i jak odpowiednio zabezpieczyć drewno? Przeczytaj nasz poradnik od A do Z.

Skrzynia na balkon – do czego się przyda?

Balkonowa skrzynia to przydatny mebel, który może spełniać przynajmniej kilka różnorodnych funkcji. Po pierwsze, skrzynia drewniana typu kufer to świetny patent na przechowywanie. Pomoże Ci zagospodarować wszystkie te przedmioty i akcesoria, które są przydatne na balkonie, a które niekoniecznie muszą się znajdować na widoku. Schowasz w niej konewkę, butelkę ze spryskiwaczem, rękawiczki, środki do ochrony roślin, a nawet koce i poduszki. Po drugie, drewnianą skrzynię możesz wykorzystać jako siedzisko, zyskując w ten sposób przytulne miejsce, idealne na poranną kawę. Po trzecie, skrzynia z drewna może Ci służyć także jako stolik, na którym można odłożyć np. książkę. Szczególnie jeżeli wyposażysz ją w kółka – wtedy będziesz mógł ją przesuwać i dowolnie ustawiać na tarasie. Po czwarte, skrzynie na balkon mogą pełnić rolę kwietnika.

Skrzynia drewniana na balkon – jakie drewno będzie najlepsze?

Jeżeli marzy Ci się własnoręcznie zrobiona skrzynia na taras, jednak nie chcesz wydawać za dużo pieniędzy, zdecyduj się na rodzime gatunki drewna. Sosna i świerk są stosunkowo tanie. Dobrym rozwiązaniem będą też – droższe, ale bardziej wytrzymałe – deski dębowe. Poza tym kantówki zamień na deski elewacyjne. Dzięki temu przyspieszysz i ułatwisz sobie pracę.

Zabezpiecz skrzynię drewnianą na taras

W przypadku drewnianych mebli balkonowych i ogrodowych nie można zapomnieć o ich prawidłowym i skutecznym zabezpieczeniu. Bez tego drewno zacznie chłonąć wilgoć, butwieć i niszczeć. Po jakie produkty powinieneś sięgnąć? Na pewno po impregnat, który wnika w głąb drewna i wzmacnia jego strukturę, chroniąc przed rozwojem grzybów. Takie właściwości ma Sadolin Impregnat Techniczny SuperBaseHP. W dalszej kolejności należy zastosować produkt ochronno-nawierzchniowy, np. Sadolin Lakierobejca Extra. Zabezpieczy ona drewno przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych, jak promieniowanie słoneczne czy deszcz. Oprócz tego nada skrzyni pożądany kolor.

Pamiętaj o tym, aby deski pomalować z obu stron. Dokładnie tak: wnętrze skrzyni również należy chronić przed działaniem wilgoci!

Jak zrobić skrzynię z desek? Instrukcja

Drewniana skrzynia


Zastanów się, jakie funkcje ma pełnić skrzynia balkonowa oraz jakie powinna mieć wymiary, aby idealnie wpasować się dostępną przestrzeń. Następnie rozrysuj projekt skrzyni i wypisz wszystkie niezbędne materiały, akcesoria i narzędzia.

Do budowy skrzyni drewnianej na taras potrzebujesz:

 
  • drewnianych kantówek i desek elewacyjnych przyciętych do odpowiednich długości,
  • wiertarki i odpowiednich wierteł,
  • wkrętarki i wkrętów do drewna,
  • gwoździarki,
  • papieru ściernego,
  • produktów do zabezpieczenia drewna,
  • pędzli.
 

Jak zrobić skrzynię na balkon krok po kroku?

Krok 1. Najpierw należy zmatowić powierzchnię desek za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego i oczyścić je z pyłu. Następnie zabezpiecz drewno impregnatem, a później lakierobejcą. Informacje dotyczące nakładania poszczególnych warstw znajdziesz na etykiecie produktów lub w ich karcie technicznej.

Do pracy możesz przystąpić po całkowitym wyschnięciu i utwardzeniu się powłoki.

Krok 2. Przygotuj elementy na dwie ramy skrzyni balkonowej, górną i dolną. Na stykach wywierć otwory, następnie połącz kantówki za pomocą wkrętów.

Krok 3. Połącz ze sobą ramy, wstawiając pomiędzy nimi krótsze kantówki. Konstrukcja skrzyni jest gotowa.

Krok 4. Ułóż ścianki z desek elewacyjnych – wystarczy je połączyć na pióro-wpust – i przymocuj do konstrukcji np. za pomocą gwoździarki.

Krok 5. Zabuduj dno. Dla stabilności możesz przymocować też dwie grubsze kantówki – „stopy” skrzyni.

Krok 6. Wykonaj klapę skrzyni tarasowej. Deski po wewnętrznej stronie połącz wzdłuż kantówkami.

Krok 7. Zamocuj zawiasy i przytwierdź do nich wieko skrzyni.

Drewniane skrzynie to sprawdzony sposób na zagospodarowanie balkonu czy tarasu. Wykonaj ją samodzielnie. Dzięki temu mebel będzie maksymalnie dopasowany do przestrzeni tarasu, a Ty będziesz mógł chwalić się świetnymi efektami swojej pracy. 

 

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...