PANELE PODŁOGOWE CZY DESKA – ZA I PRZECIW

Panele czy deski podłogowe? Deski czy panele? Wybór nie jest łatwy. Zobacz, w czym podłoga drewniana jest lepsza od paneli oraz czy są dziedziny, w których to panele podłogowe wygrywają z deską.

Podłogi drewniane są naturalne, eleganckie i bardzo piękne. Z drugiej strony panele podłogowe również mają sporo zalet, z których największą jest całkiem przystępna cena. Jakie rozwiązanie lepiej sprawdzi się w naszym domu?

 

Panele podłogowe: dlaczego warto? 

 

Standardowe panele podłogowe nie są wykonane z drewna, a z materiałów drewnopodobnych, jak płyty MDF lub HDF, z czego bezpośrednio wynika ich atrakcyjna cena. Od spodu są zabezpieczane laminatem, dzięki czemu nie zagraża im wilgoć od podłoża. Na uwagę zasługują m.in. panele laminowane przeznaczone do układania w pomieszczeniach mokrych, nawet w łazience. Ich powierzchnia jest pokryta np. powłoką z żywicy, która skutecznie ogranicza ryzyko powstawania zarysowań, ale też zawilgoceń czy blaknięcia.

Panele podłogowe wyróżniają się dużą stabilnością oraz odpornością na odkształcenia. Ten ostatni parametr uzależniony jest m.in. od grubości paneli. Najbardziej popularne są panele podłogowe o grubości do 6 do 12 mm – im grubsze, tym bardziej wytrzymałe. 

 

Ponadto – już kończąc tę litanię atutów – panele podłogowe oznaczają wygodę i szybkość w układaniu (bez większych trudności zamontujemy je samodzielnie, wystarczy dokładnie przestudiować instrukcję).

 

W czym zaś nie mogą dorównać deskom podłogowym? Ich podstawowym ograniczeniem w porównaniu do podłóg z drewna jest brak możliwość renowacji. Raz uszkodzony panel – mocniej zarysowany, uszkodzony czy wgnieciony – będzie potrzebował nie naprawy, a wymiany na zupełnie nowy element. Czasami powoduje to konieczność wymiany całej podłogi – może się bowiem okazać, że nie kupiliśmy wystarczającej ilości paneli lub że eksploatowane przez długi czas zmieniły nieco swoją barwę, a wymieniony panel wyróżnia się na tle pozostałych.

 

Podłogi drewniane – jedyne słuszne rozwiązanie?

Drewno to ciepły, przyjemny w dotyku materiał, który długo magazynuje w sobie ciepło, jest ponadto zaskakująco dobrym izolatorem. Podłogi drewniane są odporne na wilgoć oraz na uszkodzenia mechaniczne – wystarczy, że zadbamy o ich prawidłową pielęgnację i konserwację. Podłoga drewniana pozostawiona bez odpowiedniego, skutecznego zabezpieczenia w zasadzie jak każdy inny materiał zacznie niszczeć i szarzeć. Zauważymy na jej powierzchni przetarcia, zarysowania i spękania.


Deski podłogowe
 to synonim trwałości i długowieczności. Kupując podłogi drewniane, pragniemy uzyskać wykończenie, które przetrwa przez lata w nienaruszonym, nienagannych stanie. I owszem, możemy się spodziewać, że drewniane deski będą nam towarzyszyły nawet przez całe dekady, o ile jednak nie pominiemy etapu ich konserwacji. Możemy je wielokrotnie odnawiać, ścierając powłokę lakierniczą oraz cieniutką warstwę drewna – to jedna z największych zalet podłóg drewnianych.

 

Panele czy deska?


Panele czy drewno
? Co sprawdzi się lepiej? Nie można tu podać jednoznacznej czy uniwersalnej odpowiedzi. Panele podłogowe to dobre rozwiązanie przede wszystkim w przypadku, gdy zależy nam na raczej niedrogim wykończeniu. Są dość wytrzymałe, wybierając panele wcale nie skazujemy się więc na kolejne wydatki związane z koniecznością ich wymiany. Z drugiej strony nigdy nie dadzą nam takiej gwarancji długowieczności, jak podłogi drewniane, choć to oczywiście zależy od jakości czy też grubości desek. Deski drewniane można wielokrotnie odnawiać, poddawać renowacji i naprawiać, odświeżając ich nienaganny, elegancki wygląd.