IMPREGNACJA, MALOWNIE I ZABEZPIECZENIE SUROWEGO DREWNA

Impregnacja drewna gwarantuje jego skuteczną i długotrwałą ochronę. Miej jednak na uwadze, że to tylko jeden z zabiegów, których potrzebuje drewno. Przeczytaj, jak powinny przebiegać impregnacja oraz malowanie drewna, aby służyło Ci jeszcze przez wiele lat.

Drewno jest narażone na działanie wilgoci, promieniowania UV, zmiennych temperatur oraz grzybów. Należy otoczyć je ochroną! Z uwagą wybieraj produkty do impregnacji i malowania oraz zapoznaj się z zaleceniami producenta, aby zabezpieczyć drewno na długo.

 

 

Dlaczego zabezpieczenie drewna to konieczność?

 

Pozostawienie drewna bez zabezpieczenia to nie najlepszy pomysł. Szczerze mówiąc, całkiem kiepski, biorąc pod uwagę, co stanie się z surowym drewnem w bardzo krótkim czasie. Drewno surowe użytkowane na zewnątrz zacznie chłonąć wodę, niszczeć, paczeć i w końcu pękać. W dalszej perspektywie zauważysz też zmianę koloru, szarzenie lub nabieranie żółtawej, nieatrakcyjnej barwy. Zwiększy się podatność powierzchni na uszkodzenia mechaniczne, duże będzie też ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych. Zamiast cieszyć się trwałością i wytrzymałością drewna zaczniesz planować jego wymianę.

 

Dlatego też po rozważeniu plusów i minusów surowego drewna na pewno zdecydujesz się na jego impregnację. W pierwszej kolejności zastanów się, jak zabezpieczyć surowe drewno.

 

 

Jakie produkty do impregnacji surowego drewna?

 

Pamiętaj, że procesowi niszczenia drewna można w pełni i skutecznie zapobiegać. Wystarczy sięgnąć m.in. po impregnat do drewna.

 

Impregnacja drewna to proces polegający na zastosowaniu specjalnego impregnatu na surową powierzchnię. Dzięki temu będzie w stanie wniknąć w głąb drewna, wzmacniając jego strukturę. Impregnat działa przede wszystkim od wewnątrz i przygotowuje powierzchnię do kolejnych kroków, czyli nałożenia warstwy ochronnej, nawierzchniowej, np. w postaci lakierobejcy.

 

Warto to zapamiętać: po użyciu impregnatu należy użyć wyrobu wykończeniowego, ponieważ impregnat zazwyczaj nie tworzy na powierzchni drewna powłoki ochronnej. Kolejna zasada brzmi: farby czy lakierobejcy do drewna nie nakładamy bezpośrednio na surową, odsłoniętą powierzchni, a wyłącznie na taką, która została uprzednio zabezpieczona impregnatem. Dotyczy to jednak produktów do stosowania na zewnątrz.

 

Jaki impregnat do drewna?

Przykładem najlepszego impregnatu do drewna jest Sadolin SuperbaseHP Impregnat Techniczny. Wyrób wnika głęboko w drewno, wzmacnia je i daje długoletnią ochronę biologiczną m.in. przed grzybami wywołującymi siniznę. Ponadto redukuje chłonność drewna.

 

Czym malować drewno?

 

Produkt nawierzchniowy należy dobierać, biorąc pod uwagę przeznaczenie powierzchni (deski elewacji, drewniane meble ogrodowe, drewniany taras, ogrodzenie itd.) oraz oddziałujące na nią negatywne czynniki. W przypadku elewacji sprawdzi się m.in. Sadolin Lakierobejca Extra, z kolei do malowania ogrodzenia np. Sadolin Lakierobejca 3 w 1 Dekoracyjno-Ochronna. Jeśli zależy Ci na oryginalnym efekcie dekoracyjnym i nietypowym kolorze, sięgnij po farbę Sadolin Kolory Ogrodu.

 

 

Czym zabezpieczyć drewno wewnątrz?

 

Impregnacja drewna wewnątrz domu to również konieczność. Mimo iż na powierzchnię oddziałują inne czynniki, pozostawienie mebli z surowego drewna bez ochrony nie wchodzi w grę. W tym przypadku proces niszczenia drewna także da o sobie niedługo znać.

 

Do surowego drewna we wnętrzach należy używać innych produktów niż na zewnątrz. Wiążących informacji dotyczących zastosowania wyrobów szukaj na opakowaniu oraz w karcie technicznej. W zależności od przeznaczenia malowanej powierzchni w pomieszczeniach można zastosować np. Sadolin Lakierobejcę Dekor lub Sadolin Lakier Do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych. Co istotne, w przypadku wymalowań wewnętrznych impregnat do surowego drewna nie jest potrzebny – zazwyczaj produkt aplikuje się bezpośrednio na surową powierzchnie lub uprzednio zagruntowaną jedną warstwą lakierobejcy lub lakieru.

 

 

Jak powinna wyglądać impregnacja drewna?

 

Wiesz już, jaki impregnat oraz jaka farba do drewna pozwoli na skuteczne zabezpieczenie powierzchni. Dowiedz się także, jak przygotować drewno do aplikacji tych produktów:

 

impregnacja surowego drewna

Dokładne i prawidłowe przygotowanie drewna do impregnacji i malowania jest kluczowe. Jak czyścić surowe drewno? Jeśli zdążyło się już zabrudzić, oczyść je, odtłuść oraz usuń kurz, piasek. Ponadto powierzchnia powinna być sucha i wysezonowana (wilgotność drewna nie może przekraczać 15%), a przede wszystkim zdrowa.

 

- impregnacja malowanego wcześniej drewna

 

Jeśli prace przeprowadzasz na malowanym już wcześniej drewnie, najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie starych powłok malarskich. Dzięki temu odsłonisz surową powierzchnię, umożliwiając pełną penetrację struktury drewna przez impregnat. W rezultacie pomoże Ci to w osiągnięciu najlepszego efektu dekoracyjnego. Powłoki należy zeszlifować gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie zmatowić powierzchnię papierem drobnoziarnistym i ją odpylić.

 

Na nową i surową bądź oczyszczoną z powłok powierzchnię można nałożyć warstwę lub dwie impregnatu. Należy dokładnie prześledzić kartę techniczną wybranych produktów – znajdziesz w niej najważniejsze informacje dotyczące metod aplikacji czy też zalecanych narzędzi. Na prace wybierz ciepły, ale niezbyt upalny dzień – temperatura otoczenia powinna wynosić od 8 do 30°C, wilgotność powietrza nie może zaś przekraczać 70%. Nie rozcieńczaj wyrobu przed użyciem. Rozprowadzaj impregnat dokładnie wzdłuż słojów drewna. Przed nałożeniem kolejnej warstwy, jeśli podniosą się włókna drewna, należy przeszlifować powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie ją odpylić.

 

Każda warstwa Sadolin Impregnatu Technicznego SuperbaseHP schnie dobę. Po tym czasie można nakładać inne preparaty dekoracyjno-ochronne.

 

 

Farba do surowego drewna to nie najlepsze rozwiązanie, ale impregnat – już tak. Zastosuj dobrej jakości produkt, aby w pełni i skutecznie zabezpieczyć drewno.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...