IMPREGNACJA DREWNA – JAK I CZYM ZABEZPIECZYĆ DREWNO?

Trwałość i odporność – to da nam dobry impregnat do drewna! Ekspert podpowiada, dlaczego należy używać impregnatów do drewna, jak to robić oraz jakie produkty wybierać, aby osiągnąć najlepszy efekt.

„Inwestowanie” w drewno na zewnątrz, czyli drewnianą elewację, taras czy meble ogrodowe, nie ma większego sensu, jeśli nie poświęcimy nieco czasu i uwagi na jego pielęgnację i konserwację. Drewno to bowiem długowieczny i trwały materiał, o ile jednak odpowiednio o niego zadbamy i otoczymy go opieką. Jaki impregnat do drewna kupić oraz jak impregnować drewno na zewnątrz?

Impregnacja drewna: czy można ją pominąć?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, czy impregnaty do drewna to rzeczywiście konieczność, czy raczej dodatek, bez którego można się obyć. Czy można pozostawić drewno bez zabezpieczenia? Nie, nie i jeszcze raz nie!

Na drewniane elementy użytkowane na zewnątrz oddziałują przede wszystkim negatywne czynniki atmosferyczne. Elewacja, meble ogrodowe czy deski niezadaszonego tarasu wystawione są na działanie deszczu i wilgoci, promieniowania słonecznego, zmiennych temperatur. Duże jest też ryzyko powstawania i rozwoju biokorozji, zagnieżdżenia się owadów. Konieczna jest ponadto ochrona drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi, przetarciami itd. Bez odpowiedniego zabezpieczenia drewno szybko zaczęłoby niszczeć, chłonąć wodę, paczeć, w końcu pękać. Impregnacja nie jest więc kwestią opcjonalną, a w zasadzie naszym obowiązkiem, jeśli tylko zależy nam na tym, aby drewniane elementy na zewnątrz posłużyły dłużej niż przez jeden czy dwa sezony.

Czym zabezpieczyć drewno?

Impregnaty do drewna na zewnątrz to jedno z rozwiązań polecanych przez profesjonalistów. Wyroby dobrej jakości, dodatkowo oczywiście prawidłowo zastosowane (tzn. po dokładnym przygotowaniu powierzchni oraz przy odpowiednich warunkach), będą skutecznie chronić drewno. Jaki środek do impregnacji drewna wybrać? Szukamy produktów, które wnikną głęboko w strukturę drewna, wzmocnią ją, zabezpieczą przed działaniem grzybów, a jednocześnie zredukują chłonność drewna oraz przygotują powierzchnię do nałożenia kolejnej warstwy, czyli np. farby, lakieru czy oleju, lub będą stanowić samodzielne i samowystarczalne zabezpieczenie. Co ciekawe, wcale nie musimy dobierać wyrobu do gatunku drewna. Określenia typu „impregnat do drewna sosnowego” to więc zazwyczaj raczej chwyt marketingowy.

Najlepszy impregnat do drewna? Można tu podać kilka nazw produktów, które poradzą sobie mimo wymagających warunków otoczenia. Na pewno Sadolin Impregnat Techniczny SuperbaseHP. Wyrób skutecznie chroni surowe oraz zabezpiecza nawet zniszczone drewno przed szkodliwym działaniem wszystkich rodzajów grzybów pleśniowych, zapobiegając głębokiemu rozkładowi drewna. Penetruje strukturę drewna i wzmacnia ją, zapewniając długoletnią ochronę biologiczną. Ponadto dzięki swoim właściwościom zmniejsza chłonność drewna, w związku z czym stanowi doskonałą warstwę gruntującą dla produktów nawierzchniowych. Należy bowiem zaznaczyć, że po zastosowaniu Sadolin Impregnat Techniczny SuperbaseHP konieczne jest nałożenie warstwy nawierzchniowej, np. Sadolin Lakierobejcy Extra lub zastosowanie oleju, jak Sadolin Olej Superdeck.

Na uwagę zasługuje również Sadolin Impregnat Classic Hybrydowy. To produkt powłokotwórczy – hybrydowa powłoka powstała na powierzchni drewna wydłuża jego trwałość oraz chroni je przed niszczącym wpływem czynników środowiskowych (ochrona aż do 7 lat). Co istotne ten środek do impregnacji drewna zawiera aktywne składniki zabezpieczające powłokę przed także grzybami. Oprócz tego powierzchnia jest zabezpieczona przez wnikaniem wody, wilgoci i pary wodnej.

Jak impregnować drewno?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, jaki impregnat do drewna będzie najlepszy oraz czego powinniśmy od niego wymagać, teraz zastanówmy się jeszcze, jak prawidłowo przeprowadzić impregnowanie drewna. Oczywiście drewniane elementy powinny być suche i wysezonowane, a poza tym zdrowe, czyste, bez kurzu, piasku czy nalotów organicznych. Zabrudzenia mogą powstać chociażby podczas transportu czy magazynowania, warto wiec zwrócić na to uwagę. Ponadto kluczowe są warunki otoczenia. Nie planujmy prac na zbyt wilgotny czy upalny dzień. Jeśli wybraliśmy Sadolin Impregnat Techniczny SuperbaseHP, sięgnijmy po pędzle z włosia naturalnego lub wałki z włosiem o długości od 2 do 10 mm. Wyrób rozprowadzamy dokładnie wzdłuż słojów drewna w 1-2 warstwach. Przed nałożeniem kolejnej warstwy należy przeszlifować powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym oraz dokładnie ją odpylić. Inne preparaty ochronno-dekoracyjne można aplikować po upływie 24 godzin.  

 

Impregnaty do drewna to absolutna konieczność, chyba że od okresowych zabiegów renowacyjnych wolimy wymianę drewnianych elementów. To z kolei jest całkowicie bezzasadne zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. 

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...