DREWNIANA DESKA ELEWACYJNA – JAK JĄ WYBRAĆ I IMPREGNOWAĆ?

Deska elewacyjna to ponadczasowy (i długowieczny!), uniwersalny, naturalny, a przy tym praktyczny sposób na wykończenie elewacji domu jednorodzinnego. Eksperci Sadolin podpowiadają, jakie elewacje drewniane są najchętniej wybierane oraz podsuwają proste metody ich konserwacji.

Drewno na elewacji domu sprawdza się zarówno w klasycznej i tradycyjnej, jak i nowoczesnej architekturze. Ozdabia, a poza tym chroni i to przez długie lata. Dobry stan oraz nienaganny wygląd deski elewacyjnej zależą jednak od zastosowanego gatunku drewna oraz metod jego konserwacji.

 

Jakie drewno na elewacje?

 

Deski elewacyjne powinny być wykonane z drewna o odpowiednich właściwościach:

*rodzime drewno

- miękkie gatunki

Tradycyjnie na deski elewacyjne używało się (i nadal używa) drewna sosny, świerku oraz modrzewia. Co prawda należą one do rodzimych, miękkich gatunków, czyli dość podatnych na oddziaływanie warunków atmosferycznych, oraz o raczej niskiej odporności mechanicznej, jednak dzięki prawidłowej impregnacji i zastosowaniu wysokiej jakości produktów do konserwacji również one zdadzą egzamin jako drewno elewacyjne. Ponadto cechuje je łatwość w obróbce.

- twardsze gatunki

Z uwagi na powyższe wśród rodzimych gatunków znacznie większą popularnością cieszą się np. dąb, buk, jesion czy akacja. Cenimy je za trwałość i wytrzymałość.

*drewno z zimniejszych regionów

Z drugiej strony aktualnie w charakterze drewnianej szalówki zastosowanie znajdują przede wszystkim gatunki pochodzące z zimniejszych regionów świata, dzięki czemu są bardziej odporne chociażby na niskie temperatury oraz wysoką wilgotność. Są to świerk skandynawski, sosna skandynawska, modrzew syberyjski czy cedr kanadyjski. Wyróżniają się przeważnie lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi, większą wytrzymałością oraz atrakcyjną kolorystyką i usłojeniem.


*drewno egzotyczne

Ponadto bardzo dużą popularnością cieszy się drewno egzotyczne, z natury bardzo trwałe, twarde i odporne na wilgoć oraz o długiej żywotności (jak bangkirai, garapa, meranti, czy tatajuba). Co ciekawe odmiany egzotyczne są również bardziej odporne na grzyby i owady. Dzięki zazwyczaj dość intensywniejszej kolorystyce egzotyczne deski na elewację doskonale wpisują się w nowoczesny projekt budynku.

 

Jaka deska elewacyjna będzie najlepsza?

Wybór odpowiedniego gatunku drewna to jeszcze nie wszystko. Należy mieć na uwadze, że drewno na deski elewacyjne powinno charakteryzować się danymi parametrami:

*wilgotność to podstawowy z nich. Wilgotność drewna elewacyjnego musi zamykać się w przedziale 12-15%, co oznacza, że wymaga ono uprzednio długiego sezonowania. Drewno na elewacje jest zazwyczaj suszone w zakładzie produkcyjnym;

*ponadto zadecydujmy, jaki system układania będzie optymalny. Bezpośrednio wpłynie to m.in. na grubość desek. Np. najcieńsze są deski elewacyjne, które zachodzą na siebie lub są ukształtowane z wrębem (ok. 15 mm).

 

Jakie czynniki oddziałują na drewnianą elewację?

Pamiętajmy, że elewacja budynku jest narażona na oddziaływanie różnorodnych, niekorzystnych czynników atmosferycznych: deszczu i wilgoci, śniegu, promieniowania UV, zmiennych temperatur. Trwałe zawilgocenie może przyczynić się do rozwoju pleśni, porostów, mchów i grzybów, z którymi walka jest żmudna i czasochłonna. Do tego dochodzi ryzyko powstania uszkodzeń mechanicznych, chociażby w związku z kamykami czy piaskiem przenoszonymi przez porywisty wiatr. Gdybyśmy pozostawili drewnianą elewację bez zabezpieczenia lub zlekceważylibyśmy konieczność dokonania niezbędnych napraw, deski wkrótce zaczęłyby niszczeć: chłonąć wodę, paczeć, pękać, a do tego szarzeć. Trwałe zawilgocenia, uszkodzenia itd. najczęściej kwalifikują drewniane deski już nie do renowacji, a wymiany na nowe.  

 

Jakie produkty do impregnacji elewacji z drewna?

Bez żadnych wątpliwości: drewno elewacyjne wymaga impregnacji. Dotyczy to zarówno ścian w całości wykończonych drewnem, jak i domów z elementami drewna. Zazwyczaj deski elewacyjne są zabezpieczane na etapie produkcji (np. impregnacja ciśnieniowa). Jeśli nie jesteśmy jednak pewni jakości tego zabezpieczenia lub kupiliśmy deski nieimpregnowane, zabieg ten możemy przeprowadzić sami.

Przebiega on dwuetapowo, potrzebujemy więc dwóch rodzajów produktów do drewna, czyli impregnatu i np. lakierobejcy:

*impregnat techniczny

Impregnat techniczny wnika w głąb drewna i – penetrując jego strukturę – wzmacnia ją. Dzięki temu zapewnia mu m.in. pełną i długoletnią ochronę biologiczną – zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem wszystkich rodzajów grzybów pleśniowych. Zapobiega głębokiemu rozkładowi drewna. Ponadto redukuje jego chłonność, dzięki czemu można ograniczyć zużycie produktów nawierzchniowych. Tak działa Sadolin Impregnat Techniczny SuperbaseHP.

*produkt nawierzchniowy

Po zaimpregnowaniu elewacji należy ją zabezpieczyć produktem nawierzchniowym. Zastosowanie znajdują tu przeważnie lakierobejce:

Sadolin Lakierobejca Extra – dzięki zastosowaniu technologii Flexiguard™ tworzy elastyczne powłoki, które pracują, tzn. rozszerzają się i kurczą w zależności od temperatury i przy tym nie pękają. Wyrób chroni przed mrozem, wilgocią oraz promieniowaniem UV, a także przed rozwojem grzybów pleśniowych i korozji. Ochrona przed wymienionymi czynnikami jest oceniana na aż do 10 lat!

Sadolin Lakierobejca Odporna – zabezpiecza drewnianą powierzchnię przed oddziaływaniem negatywnych czynników atmosferycznych – ochronę szacuje się tu do 6 lat. Jej żelowa formuła oraz duża wydajność znacznie ułatwiają malowanie, jest więc polecana m.in. osobom, które mają mniejsze doświadczenie w tego rodzaju pracach.

 

Jak impregnować drewniane deski elewacyjne?

 

Krok 1.

Jeśli impregnujemy drewno po raz pierwszy, upewnijmy się, czy jest ono suche i wysezonowane, a poza tym zdrowe i czyste.

Jeśli przeprowadzamy renowację elewacji z drewna, najpierw dokładnie usuńmy stare powłoki aż do surowego drewna oraz odpylmy powierzchnię.

Krok 2.

Dokładnie wymieszajmy impregnat w opakowaniu i aplikujmy go za pomocą pędzla z włosia naturalnego lub wałka. Rozprowadzamy preparat dokładnie wzdłuż słojów drewna.

Krok 3.

Jeżeli wybraliśmy Sadolin Impregnat Techniczny SuperbaseHP, nakładamy jedną lub dwie warstwy produktu. Pomiędzy poszczególnymi warstwami warto przeszlifować powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie dokładnie ją odpylić.

Krok 4.

Pozostawiamy deski elewacyjne do całkowitego wyschnięcia – inne preparaty ochronno-dekoracyjne możemy nakładać po upływie 24 godzin.

 

Czy drewniane deski elewacyjne wymagają częstej konserwacji? Nie, o ile tylko wybierzemy dobre produkty do impregnacji oraz prawidłowo przygotujemy powierzchnię drewna do ich aplikacji. Stwierdzenie, że drewniana elewacja jest wymagająca i skomplikowana w pielęgnacji to zatem często mit.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...