CZYSZCZENIE I IMPREGNACJA ELEWACJI DREWNIANEJ W PRAKTYCE

Drewniane deski już nie zachwycają? Zaplanuj czyszczenie ścian. Jeśli zaś zauważysz ryski, spękania lub szarzenie koloru, konieczna będzie impregnacja drewnianej elewacji. Eksperci Sadolin podpowiadają, jak impregnować oraz czym malować drewno na zewnątrz.

Jeśli chcemy, aby drewniana elewacja służyła nam przez lata, nie zapomnijmy o systematycznych zabiegach pielęgnacyjnych oraz renowacyjnych. Kiedy tylko zauważymy osady czy zabrudzenia, zaplanujmy czyszczenie drewnianej elewacji, a w przypadku powstania rys czy nawet drobnych uszkodzeń bądź szarzenia naturalnej, głębokiej barwy drewna – przeprowadźmy renowację.

Krok 1: Czyszczenie elewacji drewnianej

Czy czyszczenie drewnianej elewacji to zadanie dla profesjonalistów? Niekoniecznie. Choć prace, z uwagi na powierzchnię, będą dość czasochłonne, bez większych trudności przeprowadzimy je sami. Do podstawowego mycia wcale nie trzeba profesjonalnego sprzętu ani specjalistycznych środków. Wystarczy nam wiaderko z ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu oraz miękka szczotka. Pamiętajmy, aby nie używać szczotek o twardym, ostrym włosiu, inaczej możemy doprowadzić do porysowania powłoki zabezpieczającej drewno. Postarajmy się usunąć wszelkie plamy, zabrudzenia, osady i zacieki. Jeśli zauważymy ogniska pleśni czy grzybów, sięgnijmy po specjalne środki i postępujmy według zaleceń ich producenta. Zazwyczaj konieczne jest zaaplikowanie preparatu na oczyszczoną, suchą powierzchnię, pozostawienie go na dany czas, a następnie zmycie czystą wodą.

Czyszczenie drewnianej elewacji wystarczy, jeśli tylko deski oraz zabezpieczająca je warstwa impregnatu są w dobrym stanie. Co więcej, mycie pomoże w utrzymaniu desek w jak najlepszej kondycji. Jeżeli jednak ściany wymagają większych napraw bądź zagnieździły się w nich owady, zamiast gruntownego mycia konieczne będzie przeprowadzenie zabiegów naprawczych, czyli impregnacja elewacji drewnianej.

Kiedy malowanie elewacji drewnianej?

Jaka powinna być częstotliwość stosowania impregnatów do drewna na zewnątrz? To zależy m.in. od narażenia na oddziaływanie niszczących czynników, m.in. pogodowych. Częste opady (szczególnie kwaśne deszcze), wilgoć w powietrzu (wynikająca chociażby z lokalizacji czy bliskości terenów zielonych, podmokłych lub leśnych) oraz zmienne temperatury sprawiają, że ściany budynku mogą szybciej ulegać zabrudzeniom czy uszkodzeniom.

Pierwszym sygnałem, jaki powinien obudzić naszą czujność, jest szarzenie desek. Możliwe też, że zauważymy postępujące ogniska pleśni, porostów czy grzybów. Alarmujące są z pewnością wszelkie przetarcia, rysy i uszkodzenia, tym bardziej, jeśli odsłaniają one surowe drewno. Stąd już tylko o krok od większych zniszczeń, wskutek przenikania wilgoci przez uszkodzoną powłokę.

Krok 2: Renowacja elewacji drewnianej: od czego zacząć?

Renowacja elewacji drewnianej polega przede wszystkim na usunięciu starych, łuszczących się powłok farb, lakierów lub lakierobejc aż do surowego drewna, np. za pomocą szlifierki oraz gruboziarnistego papieru ściernego. Jeśli to tylko fragmenty poprzednich warstw są w złym stanie, nie musimy pozbywać się całej powłoki – chyba że chcemy nadać elewacji inny wygląd (np. wydobyć rysunek słojów i wyeksponować naturalny odcień drewna spod kryjących farb). Podczas szlifowania drewna usuwamy również zabrudzenia, osady oraz drobniejsze skupiska grzybów czy pleśni. Starajmy się też wyrównać drobniejsze ryski czy uszkodzenia, na koniec zaś powinniśmy zmatowić podłoże drobnoziarnistym papierem ściernym.

Z kolei w przypadku nieuszkodzonej powłoki, nadal dość dobrze przyczepnej do podłoża, wystarczy jej oczyszczenie z zanieczyszczeń oraz zmatowienie papierem ściernym.

Po dokładnym odpyleniu powierzchni możemy przystąpić do wypełnienia ubytków. Pomoże nam w tym specjalna masa szpachlowa do drewna. Należy ją stosowanie zgodnie z zaleceniami producenta.

Czym malować drewno na zewnątrz?

Tak przygotowane deski elewacyjne są gotowe do zastosowania impregnatów do drewna na zewnątrz. Jeśli podczas prac usunęliśmy poprzednie powłoki farb, lakierów lub lakierobejc, w pierwszej kolejności zastosujmy impregnat, np. Sadolin SuperbaseHP.

Czym malować drewno na zewnątrz? Wybierzmy taki produkt, który zabezpieczy drewnianą elewację przed oddziałującymi na nią czynnikami, czyli m.in. przed wilgocią, promieniowanie słonecznym czy zmiennymi temperaturami. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Sadolin Lakierobejca Extra, która dzięki wykorzystaniu technologii FlexiGuard™ tworzy silną i elastyczną ochronną powłokę, rozszerzającą się i kurczącą wraz z drewnem w zależności od temperatury. Powłoka nie łuszczy się i nie pęka nawet w zmiennych warunkach atmosferycznych. Ochronę drewna przed niszczącym wpływem czynników zewnętrznych ocenia się tu na okres do 10 lat.

W skutecznym zabezpieczeniu drewna pomoże nam również Sadolin Lakierobejca Odporna. Ona także chroni drewnianą elewację przed oddziaływaniem trudnych warunków atmosferycznych – nawet przez 6 lat! Na uwagę zasługuje też jej wysoka wydajność oraz żelowa formuła, która znacznie ułatwia malowanie.  

Oczywiście kluczowa jest regularna kontrola stanu drewnianej elewacji – głębokie rysy oraz zagnieżdżenie się grzybów i pleśni czy też owadów może mieć dość przykre skutki. Impregnaty do drewna na zewnątrz już tu nie pomogą, konieczna będzie wymiana poszczególnych desek, większych fragmentów lub nawet całej szalówki.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...