Parkiet czy deska podłogowa? Podpowiadamy co sprawdzi się lepiej

Czy lepszy będzie parkiet, czy deska podłogowa? Poza tym, jaki rodzaj drewna sprawdzi się najlepiej? I – co nie mniej ważne – jak należy je pielęgnować? Sprawdź! Podłogi drewniane od podszewki.

Co na podłogę? Oczywiście drewno! Drewniana posadzka nada wnętrzu przytulności i wprowadzi „domową”, nieformalną atmosferę. Jest jednocześnie praktyczna i elegancka! Cenimy ją również za zdolność kumulowania energii cieplnej (rzadko zdarza się, aby podłoga drewniana była zimna jak płytki ceramiczne czy kamienne). To poza tym idealne rozwiązanie w przypadku, gdy wśród domowników są alergicy: zarówno deska podłogowa, jak i parkiet drewniany są bardzo łatwe w czyszczeniu. Argumentów „za” jest naprawdę sporo, a długa lista atutów z pewnością przyćmi kilka drobnych mankamentów. Aby jednak drewniana posadzka idealnie nam służyła i spełniała wymagania swoich użytkowników, musimy podjąć jeszcze jedną istotną decyzję: parkiet czy deska?

Deska podłogowa: piękno i elegancja

Deski podłogowe to często stosowany wariant. Pamiętajmy, że trwałość wykończenia uzależniona jest m.in. od jakości drewna. Lita deska nie może mieć sęków, spękań czy jakichkolwiek innych wad, które mogłyby doprowadzić do powstawania dalszych uszkodzeń. Najlepiej nadają się do tego deski dębowe, jesionowe, z akacji oraz niektórych gatunków egzotycznych. Jednym z najpopularniejszych materiałów jest deska podłogowa dębowa – trwała, twarda i odporna na ścieranie. Uwagę zwraca także interesujące usłojenie dębu oraz oryginalna struktura drewna, dzięki którym wygląda jednocześnie klasycznie, jak i nieco rustykalnie.

Deski drewniane przeznaczone na podłogę układa się w kierunku padania promieni słonecznych, czyli od okna, lub – jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie – wzdłuż dłuższej ściany. Kluczowe jest dopasowanie desek do siebie pod względem rysunku słojów oraz zabarwienia. Metoda układania jest uzależniona od budowy desek. Najczęściej mocuje się je na zakładkę lub pióro-wpust. 

Parkiet: moda, która wraca

Alternatywą dla drewnianych desek jest parkiet układany z niewielkich deseczek, czyli klepek, w piękne wzory: jodełkę, cegiełkę lub szachownicę. Parkiet drewniany przekonuje do siebie przede wszystkim względami estetycznymi. Kompozycja klepek sama w sobie jest niesamowitą ozdobą, niezależnie od klucza, jakim się posłużymy. Na jednej powierzchni możemy łączyć różne odcienie drewna, uzupełniając tym samym oryginalną, elegancką aranżację wnętrza. Najpopularniejsze rozwiązania to klepka dębowa oraz parkiet jesion. Oba są wystarczająco twarde, wytrzymałe i odporne na ścieranie.

Klepka parkietowa jest przeważnie układana na wylewce betonowej. Co ciekawe – od środka pomieszczenia. Poszczególne klepki łączymy ze sobą na styk lub na pióro-wpust.

Parkiet czy deska?

Parkiet czy deska? To rozwiązania, które różni przede wszystkim estetyka. Deska podłogowa i klepka dębowa czy jesionowa mogą mieć podobną grubość, a różną szerokość czy długość. To, czy będą różniły się między sobą parametrami technicznymi czy wytrzymałościowymi, wynika przede wszystkim z jakości zastosowanego do ich produkcji drewna. Oczywiście ogromne znaczenie ma również to, jakim produktem została wykończona podłoga.

Podłogi drewniane: jak je zabezpieczyć?

To ważne: parkietu oraz drewnianych desek podłogowych nie należy pozostawiać bez zabezpieczenia! Inaczej na ich powierzchni szybko zauważymy ryski i przetarcia. W dalszej perspektywie dojdzie do większych uszkodzeń posadzki, poza tym drewno wkrótce straci swój piękny, naturalny kolor i szarzeje.

Produkt dobieramy przede wszystkim do czynników, jakie będą oddziaływały na podłogę. Jeśli zależy nam na wysokiej odporności wyrobu na ścieranie (w przypadku podłogi to konieczne!), sięgnijmy np. po Sadolin Profesjonalny Lakier do Parkietów. Jeżeli zaś pomieszczenie z podłogą użytkujemy wyjątkowo często (chociażby w przypadku salonu, w którym naprawdę tętni życie), egzamin zda Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych. Tworzy on powłoki na tyle odporne na wycieranie, że z powodzeniem znajdują zastosowanie nie tylko we wnętrzach domów, ale także w salach tanecznych.

 

Jeśli odpowiednio zadbamy o podłogę drewnianą, będzie nam służyć jeszcze przez długie, długie lata, niezależnie od tego, czy wybraliśmy klasyczną deskę czy też modny i efektowny parkiet.