RYSY NA PARKIECIE: JAK SIĘ ICH POZBYĆ

Rysy na parkiecie – czy da się je usunąć bez cyklinowania całości? Przeczytaj, jakie zabiegi pozwolą Ci naprawić parkiet i pozbyć się rys.

Czy szpachlówka do drewna to aby na pewno dobry sposób na pozbycie się rys na parkiecie? A może są inne – takie, które przyniosą jeszcze lepszy efekt? Naprawianie drewnianych podłóg nie jest trudne, wymaga jednak stosowania się do kilku podstawowych zasad.

 

Jak usunąć rysy z parkietu?

 

Jedna z najważniejszych reguł brzmi: aby skutecznie i prawidłowo naprawić parkiet, konieczne jest usunięcie jego zniszczonych powłok oraz niewielkiej warstwy drewna. To jedyna metoda, która zagwarantuje nam dobre rezultaty. W innym przypadku efekt końcowy może być co najwyżej… przeciętny.

Usunięcie zniszczonych powłok oraz niewielkiej warstwy drewna, czyli…? Oznacza to ich zeszlifowanie. Teoretycznie można by wykorzystać do tego gruboziarnisty papier ścierny, ale z uwagi na wielkość powierzchni, byłby to zabieg żmudny i pracochłonny oraz niestety niegwarantujący nam powodzenia. Eksperci podpowiadają, że egzamin zda wyłącznie cyklinowanie drewnianej podłogi. Skuteczne usuwanie rys z parkietu w praktyce wiąże się ze wspomnianym usunięciem poprzednich powłok lakierniczych wraz z maks. 0,5 mm grubości drewna. Dzięki temu wyrób, którym w następnej kolejności zabezpieczymy parkiet (np. Sadolin Profesjonalny Lakier do Parkietów) będzie miał szanse osiągnąć pełne, deklarowane przez producenta właściwości odpornościowe i wytrzymałościowe.

 

Jak naprawić parkiet: czy doraźne sposoby zdadzą egzamin? 

Czy zatem stosowanie szpachlówki do drewna i po prostu naprawienie uszkodzeń czy wypełnienie rys nie ma sensu? Ma, jednak w określonych przypadkach. Scenariusz, w którym naprawiamy jedynie fragment podłogi – czyli usuwamy z niego powłokę, odpylamy ją, naprawiamy uszkodzenie sięgając po zestaw naprawczy do drewna ze szpachlówką na czele, i ponownie lakierujemy – nie wchodzi w grę. Poddawany renowacji fragment będzie wyraźnie odznaczał się na podłodze, w związku z czym efekt stanie się odmienny od zamierzonego. Szpachlówki do drewna możemy użyć za to już po cyklinowaniu i dokładnym odpyleniu podłogi do uzupełnienia głębszych rys. Z drugiej strony jeśli rysy na parkiecie są na tyle głębokie, że nie udało nam się ich wyrównać podczas cyklinowania, może warto rozważyć wymianę kilku desek lub nawet ułożenie nowej podłogi?

 

Rysy na parkiecie to nie problem. Sięgnijmy od razu po „cięższą artylerię” i zaplanujmy cyklinowanie. Dzięki temu parkiet będzie wyglądał jak nowy.