PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI DO LAKIEROWANIA, CZYLI O CZYM PAMIĘTAĆ

Jak powinno wyglądać poprawne, prawidłowe przygotowanie parkietu do lakierowania? Czy do przeprowadzenia prac wystarczy papier ścierny? A może będą nam potrzebne bardziej zaawansowane narzędzia? Tłumaczymy!

 

Prawidłowe przygotowanie parkietu do lakierowania to jeden z najważniejszych etapów prac. Równie istotny, co samo lakierowanie! Jak przygotować powierzchnię do lakierowania, aby cieszyć się z najlepszych efektów?

 

Przygotowanie do lakierowania: dlaczego to takie istotne?

 

Lakierowania parkietu nie przyniesie nam oczekiwanych rezultatów, jeśli nie zastosujemy odpowiedniej metody. Konieczne jest bardzo dokładne usunięcie poprzednich powłok lakierniczych wraz z cieniutką warstwą drewna (maks. 0.5 mm) – tylko wtedy nowo nakładane wyroby będą mogły osiągnąć najlepsze parametry z możliwych.

 

Czy przygotowanie powierzchni za pomocą papieru ściernego to dobry pomysł?

 

Aby jak najdokładniej usunąć poprzednie warstwy wyrobów oraz wierzchnią warstwę drewna, konieczne są specjalne narzędzia. Niestety używanie do tego papieru ściernego i szlifowanie ręczne to nie najlepsze rozwiązanie. Po pierwsze, weźmy pod uwagę powierzchnię podłogi – najczęściej znaczną! Po drugie, nawet mimo najszczerszych chęci i żmudnej pracy nie osiągniemy takich efektów jak podczas cyklinowania parkietu. Renowacja drewna bez użycia cyklinarki zda egzamin raczej w niewielkich pomieszczeniach oraz w trudnodostępnych miejscach.  

 

Przygotowanie powierzchni do lakierowania: cyklinowanie

Co więcej, przygotowanie podłoża do lakierowania przy użyciu cyklinarki to rozwiązanie, które powinno być stosowane w zasadzie niezależnie od stanu drewna, czyli przy każdej renowacji parkietu. To jedyny taki zabieg, który pozwala na uzyskanie pełnych właściwości wytrzymałościowych powłok, które następnie nakładamy na drewno. Innymi słowy im dokładniejsze przygotowanie powierzchni do lakierowania, tym lepsze, skuteczniejsze zabezpieczenie zapewnić może jej warstwa lakieru, np. Sadolin Profesjonalnego Lakieru do Parkietów czy Sadolin Lakieru do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych. Warto zaznaczyć, że cyklinowanie możemy przeprowadzić samodzielnie – nie potrzebujemy ekipy fachowców, a niezbędny sprzęt bez problemu wypożyczymy.  

Dlaczego tak ważne jest przygotowanie powierzchni do lakierowania? Bo tylko wtedy osiągniemy dobre rezultaty. Zaplanujmy zatem prace, skompletujmy narzędzia i zabierajmy się za prace!