hero image

JAK URATOWAĆ STARE, ZNISZCZONE FUTRYNY?

Jak uratować stare, zniszczone futryny

Jeśli masz problem ze starymi, zniszczonymi futrynami, zasięgnij porady eksperta.

Pomóżcie! Mam stare, zniszczone okna

„Moje stare okna wyglądają na zbutwiałe i pilnie wymagają naprawy. Chcę się dowiedzieć, czy mogę je jeszcze uratować czy też będzie trzeba je wymienić?” 

img1

Uzdrawiacz drewna

Zbutwiałe drewno można łatwo wyczuć palcami pod warstwą farby… Jest miękkie, gąbczaste i łatwo kruszy się pod naciskiem dłoni lub narzędzia. Najpierw musisz ocenić, na jaką głębokość drewno zbutwiało, i jeśli problem jest poważny, trzeba będzie wymienić futrynę. Jeśli jednak butwienie występuje tylko w odizolowanych miejscach, da się to naprawić.

img1

Przygotowanie zbutwiałej futryny

Pierwszym krokiem jest znalezienie przyczyny złego stanu drewna, innej niż naturalny proces starzenia się materiału. Sprawdź, czy nic w pobliżu nie cieknie; czy woda nie kapie na drewno z doniczki lub rynny? Jeśli tak jest, najpierw wyeliminuj przyczynę.

Następnym krokiem jest wycięcie zbutwiałego drewna z futryny. Papierem ściernym lub skrobakiem usuń złuszczającą się farbę. Drewno zainfekowane grzybami lub zniszczone zeszlifuj lub wymień na nowe.

img3

Naprawa framugi

Następnie weź pędzel i posmaruj drewno utwardzaczem w miejscu, w którym występowało zbutwienie. Aby osiągnąć najlepszy rezultat, wywierć w drewnie kilka drobnych otworów, by utwardzacz lepiej w nie wniknął. To powinno wzmocnić włókna drewna, które w przeciwnym razie może łatwiej wilgotnieć i być podatne na butwienie.

Gdy utwardzacz wyschnie, usuń jego nadmiar za pomocą szczotki drucianej. Na koniec nałóż szpachlę, oszlifuj go, a następnie nałóż lakier, bejcę, podkład lub farbę wierzchnią.

Ochrona drewnianych futryn

Jeśli stwierdzisz, że futryny są zbyt zniszczone i trzeba wymienić je na nowe, warto odpowiednio je zabezpieczyć. Idealnym rozwiązaniem jest techniczny impregnat do surowego drewna Sadolin SuperbaseHP. Ochroni on drewno przed sinizną i próchnieniem. Następnie pomaluj drewno preparatem powłokotwórczym, np. Sadolin  Extra lub lakierem Sadolin  Yacht.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Przejdź na stronę produktów.