hero image

PODSTAWY OCHRONY DREWNA: TEK

Jak przygotować, wykończyć i konserwować drewno tekowe

Wszystko co musisz wiedzieć o ochronie drewna tekowego.

Tek to tropikalne drewno pozyskiwane w lasach tekowych w Myanmar (dawniej Birma) i okolicy. Właśnie dlatego czasem nazywany jest tekiem birmańskim. Cechuje go duża zawartość naturalnych substancji oleistych, przez co jest wysoce wodoodporny. Z tej przyczyny — oraz z powodu jego twardości i trwałości — od dawna jest drewnem najchętniej wybieranym przez budowniczych łodzi i projektantów mebli ogrodowych.

img1

Przygotowanie drewna tekowego

Aby chronić naturalny kolor teku, zacznij od oczyszczenia drewna roztworem delikatnie działającego detergentu. Naturalne olejki sprawiają, że to drewno ma drobną fakturę, więc szczotkuj je delikatnie, aby usunąć wszelkie zabrudzenia, a następnie pozostaw do wyschnięcia. Używaj bardzo drobnego papieru ściernego nawiniętego na blok i stosuj płynne, równe pociągnięcia w kierunku faktury drewna. Jeśli będziesz używać papieru ściernego w poprzek faktury, uszkodzisz powierzchnię. Przed nałożeniem dowolnego produktu użyj miękkiej szczotki lub pędzla, aby usunąć pył.

Porada ekspertów

Do wykańczania drewna tekowego używaj tylko bardzo drobnego lub średniego papieru ściernego, aby uniknąć zarysowań. Zasadniczo papiery ścierne o gradacji 60–80 są przeznaczone do obróbki zgrubnej, o gradacji 100–150 — są papierami średnimi, a gradacja 180–320 wyznacza papiery drobnoziarniste.

img2

Wykańczanie drewna tekowego

Podczas szlifowania drewna tekowego uwydatnią się jego naturalne substancje oleiste, ale jak w przypadku większości typów drewna twardego teku nie należy mocno szlifować. Substancje oleiste zapewniają naturalną ochronę drewna, ale trzeba je uzupełniać, jeśli stan drewna ma się utrzymać na dobrym poziomie, szczególnie jeśli jest ono poddawane działaniu czynników atmosferycznych. Do ochrony teku można użyć oleju Sadolin Superdeck lub lakieru bezbarwnego Sadolin Yacht.

img3

Konserwacja drewna tekowego

Drewno tekowe jest odporne na działanie wody, ale promienie słoneczne powodują płowienie, w wyniku którego tek przybiera srebrno-szary kolor. Wynika to ze spadku ilości naturalnych substancji oleistych. Wiele osób uważa takie starzenie za atrakcyjne, jeśli jednak chcesz przywrócić cieplejszy, naturalny odcień mebli z drewna tekowego, użyj oleju Sadolin Superdeck.

Nad czym pracujesz?

Właściwe produkty będą różnić się w zależności od projektu. Zobacz nasze produkty do ochrony drewna, aby określić, czego dokładnie potrzebujesz.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...