hero image

JAKI GATUNEK DREWNA JEST NAJLEPSZY DO MEBLI OGRODOWYCH?

Najlepszy gatunek drewna do mebli ogrodowych

Nie masz pewności, jaki gatunek drewna wybrać do mebli ogrodowych? Z naszym poradnikiem poznasz dostępne możliwości.

Przy wybieraniu mebli do ogrodu najlepiej jest postawić na naturalne piękno i ciepło drewna. Mamy dla Ciebie świetny poradnik, który pomoże Ci wybrać odpowiedni gatunek drewna do ogrodu, więc wystarczy, że dobierzesz kształty i styl mebli, które najbardziej Ci się podobają.

Gatunek drewna nr 1: tek

Wąskie słoje i naturalne olejki sprawiają, że drewno tekowe jest najczęściej wybieranym gatunkiem do mebli zewnętrznych. Twarde drewno pięknie się starzeje, nie porasta grzybem i nie chłonie wody, jeśli raz w roku zostanie zabezpieczone odpowiednim olejem do mebli. W razie zaniedbania tej czynności przez dłuższy czas jego powierzchnia pokryje się srebrno-szarą patyną. Przebarwienie najlepiej usunąć za pomocą odszarzacza lub – w trudniejszych przypadkach – szlifując powierzchnię i kilkakrotnie nakładając olej na odsłonięte drewno.

Gatunek drewna nr 2: meranti (znane też jako damarzyk)

Meranti to twarde drewno tropikalne, które jest bardzo trwałe i stanowi bardziej ekonomiczną alternatywę dla drewna tekowego. Jest gęste, wytrzymałe, odporne na gnicie i można o nie zadbać, nakładając raz na rok olej do mebli, który zwiększy intensywność jego barwy. Ten typ drewna ma wysoką zawartość olejków, co pozwala przetrwać zmienne warunki pogodowe – od deszczu i wilgoci po gwałtowne zmiany między wysoką a niską temperaturą. Dzięki temu można trzymać je na zewnątrz bez względu na pogodę. To idealne drewno na chłodniejsze miesiące, które spędzamy, raczej grzejąc się w domu niż na zewnątrz.

Gatunek drewna nr 3: akacja

Akacja to gatunek drewna często używany do budowy łodzi i występujący pod dostatkiem w wielu rejonach świata. To kolejna odmiana drewna twardego, które jest mocne i stanowi ekologiczny materiał do mebli ogrodowych. Pokrycie akacji raz do roku olejem do mebli pozwoli zachować jej głęboki kolor i uwypuklić wyraziste odcienie słoi, które sprawiają, że to drewno jest tak atrakcyjne wizualnie i chętnie wykorzystywane.

Gatunek drewna nr 4: cedr

Naturalnie odporny na insekty i gnicie cedr należy do kategorii miękkich gatunków drewna, więc jest lekki. To zaleta, jeśli będziesz przenosić meble między różnymi miejscami w ogrodzie lub chować je na zimę. Wszelkie ślady zużycia dodadzą mu charakteru, a coroczna konserwacja powierzchni poprzez jej wyczyszczenie i zaolejowanie zapewni mu piękny wygląd na dłużej. Jeśli chcesz wprowadzić do ogrodu parę akcentów kolorystycznych, cedr w porównaniu do innych gatunków drewna stosunkowo dobrze przyjmuje farby i bejce.

Wiesz już, jaki gatunek drewna chcesz wybrać do ogrodu? Możesz zacząć zastanawiać się nad stylem, kształtem i wielkością mebli, które spełnią Twoje oczekiwania.