Konserwacja drewna na zewnątrz: jak i czym konserwować?

Konserwacja drewna na zewnątrz: jak i czym konserwować?

Konserwacja drewna ogrodowego przedłuża jego żywotność. Jednak czy meble ogrodowe można zabezpieczyć na lata? Jak często należy je odświeżać i zabezpieczać na nowo? Eksperci Sadolin podpowiadają, jak dbać o drewno, by cieszyć się jego trwałością i pięknym wyglądem.

Drewno użytkowane na zewnątrz wymaga skutecznego zabezpieczenia przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Skutecznego, czyli prawidłowo zastosowanego oraz przy użyciu dobrych jakościowo wyrobów: olejów, lakierobejc lub farb. Przeczytaj, jak oraz czym konserwować drewno na zewnątrz, szczególnie drewniane meble ogrodowe, aby ich wymiana nie była konieczna jeszcze przez długie lata.

Konserwacja drewna na zewnątrz

Dlaczego konserwacja drewna ogrodowego to konieczność?

Czy drewniane meble ogrodowe poradzą sobie bez paru podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych? Niestety nie. Niezabezpieczona powierzchnia, wystawiona na intensywne oddziaływanie negatywnych czynników atmosferycznych, jak wilgoć, deszcz, promieniowanie słoneczne czy zmienne temperatury, a poza tym rozwój pleśni, grzybów i owadów, szybko zacznie szarzeć, niszczeć i w końcu butwieć. Kiedy dojdzie do rozwarstwiania się struktury drewna, meble ogrodowe będziemy musieli spisać na straty – możliwe, że nawet po dokładnym osuszeniu i naprawieniu uszkodzonych fragmentów nie uda się ich uratować.

Aby materiał, z którego wykonane zostały nasze meble ogrodowe na długo zachowały swoje walory estetyczne i wytrzymałościowe, konieczne jest zapewnienie im skutecznej oraz trwałej ochrony. Konserwacja drewna na zewnątrz jest zatem absolutnie niezbędna.

Konserwacja drewna na zewnątrz

Czym konserwować drewno?

To jedno z podstawowych pytań, na które musimy znaleźć odpowiedź. Na rynku znajdziemy zarówno wyroby wnikające w głąb drewna, jak i tworzące powłokę na jego powierzchni, barwiące na intensywne kolory, jak i eksponujące naturalne zabarwienie drewna i piękny rysunek słojów – impregnaty, lakierobejce, oleje i farby kryjące.

Jeżeli chcemy uwydatnić naturalny odcień drewna, sięgnijmy po lakierobejcę. Wśród polecanych produktów wyróżnia się przede wszystkim Sadolin Lakierobejca Extra, tworząca na tyle trwałe i wytrzymałe na warunki zewnętrzne powłoki, że z powodzeniem może być stosowana nie tylko do renowacji mebli ogrodowych, ale również zabezpieczenia drewnianej elewacji domu! Dzięki wykorzystaniu technologii FlexiGuard™ powstaje silna, elastyczna powłoka, która rozszerza się i kurczy wraz z drewnem w zależności od temperatury. Nie ma więc mowy, że zacznie się łuszczyć czy pękać.

Wielu zwolenników mają również oleje. Oleje wnikają w strukturę drewna, wzmacniając je i poprawiając parametry wytrzymałościowe. Przykładem takiego produktu jest Sadolin Olej Superdeck zapewniający bardzo skuteczną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Konserwacja drewna za pomocą oleju to również doskonały pomysł, jeśli zależy nam na subtelnym, naturalnym efekcie estetycznym.

Jeżeli zależy nam na trwałym i skutecznym zabezpieczeniu drewna przez czynnikami zewnętrznymi, a przy tym efektownym wymalowaniu, rozważmy zastosowanie szybkoschnącej farby dekoracyjno-ochronnej Sadolin Kolory Ogrodu. Specjalna formuła podkreśla strukturę pomalowanego drewna, a bogata paleta pozwala na metamorfozę ogrodu w wybranym stylu – odważnym, pełnym soczystych barw lub stonowanym, w neutralnej kolorystyce. Ponadto farbę można stosować na inne powierzchnie: cegłę, kamień czy ceramikę ogrodową.  

Konserwacja drewna na zewnątrz

Sadolin Kolory Ogrodu; kolory: Malinowy Sorbet, Kawałek Nieba, Czarny Bez

Jak konserwować drewno?

Jak powinna przebiegać konserwacja mebli ogrodowych? To, jakie kroki należy podjąć, jest ściśle uzależnione od rodzaju produktu, jaki wybraliśmy. Innych technik wymagają lakierobejce czy farby zupełnie innych zaś oleje. Wspólnym mianownikiem tego równania jest oczywiście etap przygotowania drewna do dalszych prac. Kluczowe jest dokładne oczyszczenie drewnianych mebli ze starych, łuszczących się powłok. Jeżeli do konserwacji drewna zamierzamy użyć innego rodzaju wyrobu niż poprzednio bądź sięgnęliśmy po produkty innego producenta, w pierwszej kolejności wykonajmy wymalowanie próbne.

Jak i czym konserwować drewno? Drewniane meble ogrodowe możemy zabezpieczyć przynajmniej na kilka sposobów. Wybierając najlepsze metody, kierujmy się m.in. czynnikami, jakie będą oddziaływać na materiał oraz efektem wizualnym, jaki chcielibyśmy uzyskać.