Jak zrobić meble ogrodowe z palet

Jak zrobić meble ogrodowe z palet? Instrukcja krok po kroku

Szybki i praktyczny pomysł na meble ogrodowe? Do tego niedrogi i łatwy w realizacji? Palety wciąż są w modzie! Sprawdź, jak zrobić meble ogrodowe z palet. Podpowiadamy kilka praktycznych rozwiązań do wykorzystania w prywatnej strefie wypoczynkowej.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet? Nic prostszego! Wystarczy smykałka do majsterkowania i prac typu DIY, a z pewnością poradzimy sobie nawet z bardziej skomplikowanymi projektami. W końcu nic tak nie cieszy, jak samodzielnie wykonane elementy wyposażenia własnej strefy relaksu na tarasie lub w głębi ogrodu.

Paleta dobra na wszystko

Jednymi z największych atutów własnoręcznie wykonanych mebli z palet są ich cena oraz dostępność. Za paletę zapłacimy od 20 do 40 zł. Występują w różnych rozmiarach, pozwalają więc na zrealizowanie różnorodnych projektów. Najpopularniejsze są europalety (120x80x14,4 cm) oraz palety ISO (120x100x14,4 cm). Dostępne są też nieco mniejsze (80x60x14,4 cm) oraz powiększone moduły (120x120x14,4 cm), dzięki czemu możemy zaprojektować przeróżne sprzęty i elementy wyposażenia ogrodu czy tarasu – od siedzisk i stolików, po półki czy przepierzenia.

Meble z palet: jak zrobić i co zrobić?

*Kanapa centrum ogrodu

Miejsce rekreacyjne w ogrodzie nie może obejść się bez dobrze wyposażonego kącika dedykowanego relaksowi i błogiemu wypoczynkowi. Tym samym nie powinno tu zabraknąć wygodnej, szerokiej kanapy, na której rozsiądziemy się z książką i kubkiem ulubionej zielonej herbaty. Do stworzenia klasycznej sofy DIY wystarczą dwie połączone ze sobą palety – jedna służąca jako siedzisko, druga jako oparcie. Jeżeli mamy więcej miejsca i lubimy spędzać czas w większym towarzystwie, zbudujmy kanapę o długości dwóch palet. Kolejny krok to zaprojektowanie miękkiego siedziska i ewentualnie oparcia.

*Zrób sobie stolik, pufy i półki

Jak zrobić meble z palet - stolik

Jeśli kanapa, to i stolik, na którym postawimy filiżanki z kawą czy paterę z ciasteczkami przed chwilą wyjętymi z piekarnika. Wielkość stolika powinna wynikać z ilości dostępnego miejsca oraz przeznaczenia kącika wypoczynkowego. Jeżeli korzystać będzie z niego większa liczba osób, możemy zbudować stolik z całej palety. Jeżeli nie – wystarczą nam niewielkie palety o wymiarach 80x60 cm. Mamy też pełną dowolność, jeśli chodzi o wysokość stolika. Możemy zaprojektować niski stolik o wysokości jednej palety lub dość wysoki (2-3 palety). Dobrym pomysłem jest wyposażenie go w dodatkowy blat, np. ze szkła, oraz w kółka, dzięki którym mebel będzie mobilny i jeszcze wygodniejszy w obsłudze.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet

Sadolin Kolory Ogrodu; kolory: Kwiat fuksji, Jasny Szary, Lody Pistacjowe

Mobilne powinny być również siedziska – swego rodzaju pufy, również wykonane z mniejszych palet, lub fotele z oparciami.


*Parę dodatkowych akcesoriów

Co jeszcze? Jeśli dysponujemy odpowiednio dużym metrażem altany czy tarasu, możemy pomyśleć również o kilku dodatkowych elementach. Aranżację „zewnętrznego salonu” warto uzupełnić o kwiatowy lub ziołowy ogród wertykalny, czyli zaplanowany nietypowo – w pionie. Jeżeli mamy pod ręką również stare, drewniane skrzynki ogrodowe, możemy zamienić je w półki, na których rozmieścimy lampki i lampiony oraz doniczki z roślinami.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet

Jak zrobić meble ogrodowe z palet krok po kroku? Instrukcja na przykładzie kanapy

Krok 1. Projekt

W pierwszej kolejności określmy, jakich rozmiarów kanapy potrzebujemy. Możliwe, że na balkonie czy w małej altance zmieści się tylko i wyłącznie mebel z najmniejszych palet. Zaplanujmy ponadto, z ilu elementów będzie składała się nasza sofa. Jeśli preferujemy wyższe siedzisko, na jego wykonanie przeznaczmy dwie, a nawet trzy palety.

Krok 2. Przygotowanie palety

Palety należy dokładnie wyczyścić oraz pozbyć się drzazg, zadziorów lub nierówności. Wystarczy przeszlifować je za pomocą szlifierki lub papieru ściernego o gradacji 80-100, aż powierzchnia będzie równa i gładka. Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia czy rysy, wypełnijmy je specjalną masą szpachlową do drewna.

Krok 3. Wybieramy produkty do malowania

Jaka farba sprawdzi się najlepiej? Wybierzmy szybkoschnący produkt, który skutecznie zabezpieczy drewniane elementy użytkowane na zewnątrz przed działaniem niszczących czynników, jak woda i wilgoć, promieniowanie słoneczne czy zmienne temperatury. Na uwagę zasługuje przede wszystkim farba dekoracyjno-ochronna Sadolin Kolory Ogrodu. Co istotne, w przypadku zastosowania na powierzchniach drewnianych zapewnia aż do 6 lat trwałości powłoki. Do tego dochodzi bardzo efektowne wymalowanie z zachowaniem naturalnego rysunku słojów. Odcienie turkusu, cytryny, fuksji czy szarego nieba pozwolą nam na stworzenie oryginalnego projektu mebli oraz innych detali, perfekcyjnie dopasowanych do otoczenia.

Krok 4. Malowanie drewna

Gładką, zeszlifowaną powierzchnię surowego drewna należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć impregnatem technicznym. Informacji o tym, jaki wyrób będzie najlepszy, szukajmy w karcie technicznej farby do drewna. Jeśli wybraliśmy Sadolin Kolory Ogrodu, powinniśmy sięgnąć po impregnat techniczny Sadolin BaseHP. Aplikujmy go, ściśle kierując się instrukcją producenta.

Jak zrobić meble z palet - sofa

Farbę należy nakładać na paletę za pomocą pędzla, zaczynając od trudno dostępnych miejsc. Wyrób rozprowadzamy dokładnie i równomiernie wzdłuż słojów drewna. Dla osiągniecia pożądanego efektu należy nałożyć 2-3 warstwy farby, w odstępie min. 2, a maks. 8 godzin. Trzecia warstwa zapewni drewnianym meblom najskuteczniejszą ochronę przed oddziaływaniem niszczących czynników atmosferycznych.

Krok 5. Mocowanie elementów.

Kiedy farba całkowicie wyschnie, możemy przystąpić do łączenia ze sobą poszczególnych elementów, czyli siedziska i oparcia. Będziemy do tego potrzebować np. wkrętów, kątowników, płaskowników lub standardowych śrub oraz wkrętarki.

Krok 6. Wykończenie sofy.

Projekt „kanapa” możemy uznać za zakończony. Na ostatnim etapie prac panuje bowiem ogromna dowolność. Możemy pozostawić twarde obicie drewna i jedynie uzupełnić je o koce i poduszki bądź zamówić na wymiar lub własnoręcznie uszyć miękkie siedzisko, dzięki któremu wypoczynek w ogrodzie lub na tarasie będzie jeszcze bardziej komfortowy.

 

Jak zrobić meble ogrodowe z palet? To banalnie proste! Trudniejszym i bardziej wymagającym zadaniem może okazać się aranżacja strefy wypoczynkowej. Z uwagą zaplanujmy tu wszystkie, nawet najmniejsze detale, w tym oświetlenie, dobierzmy dodatki oraz kolory.