Jak zrobić drewniany stojak na wino?

Brakuje Ci stojaka na wino? Zrób go sam! Praktyczne wskazówki, jak zrobić drewniany stojak na wino w naszym poradniku!

Ten, kto uwielbia testować nowe smaki i bez problemu odróżnia szczepy czy kraje pochodzenia wina, a poza tym chętnie używa go podczas gotowania, powinien zawsze mieć pod ręką przynajmniej kilka butelek. Drewniany stojak na wino to zatem absolutnie niezbędny gadżet w kuchni miłośnika tegoż genialnego napoju z winogron. Nie dość, że efektownie eksponuje butelki, to staje się oryginalną ozdobą wnętrza. Tym bardziej, jeśli wykonamy go sami.

Stojak na winodrewniany, elegancki, jedyny w swoim rodzaju

Jak zrobić stojak na wino? Oczywiście istnieje masa pomysłów, dziesiątki projektów, setki kombinacji. Możemy wykorzystać do tego drewnianą skrzynkę na owoce, do której prostu zamocujemy dodatkowe ścianki i podpórki, zbudować taką konstrukcję od podstaw lub postawić na ażurowy, drewniany stojak na wino z deseczek. Stojak może też mieć formę półki – drewniana półka na wino stanie się uwieńczeniem ściany pomiędzy kuchnią i jadalnią lub wypełni przestrzeń tuż obok regału z książkami kulinarnymi. Drewniane stojaki na wino, niezależnie od projektu, robią furorę i organizują wokół siebie aranżację zarówno we wnętrzu w stylu skandynawskim, rustykalnym czy klasycznym, jak i nowoczesnym i industrialnym.

Jak zrobić stojak na wino? Instrukcja krok po kroku

Jeśli chcemy własnoręcznie zrobić drewniany stojak na wino, zaplanujmy zakupy. Do wykonania prostej konstrukcji z deseczek będziemy potrzebować kilkunastu grubszych struganych kantówek o długości około 35 cm oraz około 10 cieńszych. Przyda nam się również wiertarko-wkrętarka oraz odpowiedniej wielkości wiertło. Należy wyposażyć się także w papier ścierny oraz w klej do drewna.

W pierwszej kolejności należy prawidłowo przygotować kantówki do dalszych etapów prac. Najlepiej już teraz przeszlifować je gruboziarnistym papierem ściernym, aby pozbyć się zadziorów i nierówności, a następnie wygładzić, zmatowić papierem drobnoziarnistym.

Następnie wywiercamy po dwa otwory na jednym z krańców grubszych kantówek, tak aby krzyżowały się ze sobą. Otwory muszą mieć grubość cieńszych kantówek, ponieważ połączą one konstrukcję.

Teraz pora na odpylenie drewna. Na tym etapie warto też pomalować drewniany stojak na wino – tak aby uzupełniał aranżację pomieszczenia. Jeśli zależy nam na pogłębieniu odcienia naturalnego drewna lub chcemy dopasować kolor stojaka do kolorów pozostałych mebli we wnętrzu, możemy sięgnąć po Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną. Wyrób stworzy na powierzchni drewna powłokę chroniącą je m.in. przed wilgocią czy ryzykiem przetarć. Z kolei modne odcienie, np. skandynawską biel, uzyskamy dzięki Sadolin Lakierobejcy Dekor. To ponadto produkt szybkoschnący i łatwy w aplikacji.

Aby pomalować stojak lub drewniane półki na wino, postępujmy ściśle według zaleceń z karty technicznej wybranego produktu. Każdy wyrób rządzi się innymi prawami, jeśli chodzi o narzędzia czy warunki aplikacji.

Po całkowitym wyschnięciu kantówek wsuwamy cieńsze elementy w otwory i nanosimy na nie klej, aby drewniany stojak na wino był mocny i stabilny. Tworzymy w ten sposób dwie „ścianki” połączone cieńszymi kantówkami. Większe elementy łączymy za pomocą wkrętów.

 

Stojak na wino z drewna to bardzo przydatny gadżet. Nie warto upychać butelek do szafek – każda z nich wymaga odpowiedniego wyeksponowania.