Jak usunąć starą farbę z drewna

Jak usunąć starą farbę z drewna? Instrukcja krok po kroku

Drewno można odnawiać wiele razy – wielokrotnie zmieniać zdanie co do wyglądu naszych drewnianych mebli, korzystając z inspiracji. Jak się zabrać za odnawianie? Czym oraz jak usunąć starą farbę z drewna? Zdradzamy sprawdzone i proste sposoby!

Drewniane meble cenimy za trwałość i wytrzymałość. Drewno pięknie się starzeje, a z wiekiem nabiera wyrazu i charakteru. Aby nadążyć za zmieniającymi się trendami i cieszyć się nienagannym wyglądem drewnianych mebli, warto co jakiś czas zaplanować ich renowację: dokonać drobnych napraw, zaplanować malowanie, zmienić kolor i tym samym pokombinować nieco z aranżacją wnętrza. Podpowiadamy, jak usunąć starą farbę z drewna oraz czym pomalować drewniane meble, aby zachwycały przez kolejne lata.

Dlaczego należy usunąć starą farbę z drewna?

Czy wystarczy wyczyścić meble – drewniany stół, regał czy krzesła – a następnie przystąpić do malowania? Niekoniecznie! Jeśli chcemy przemalować mebel na ten sam lub podobny kolor, drewno jest w dobrym stanie, a powłoka malarska nie łuszczy się ani nie odspaja, to nie ma konieczności jej usuwania. Wskazane jest jednak zmatowienie powierzchni (aby nowa warstwa farby osiągnęła dobrą przyczepność do podłoża) oraz wykonanie wymalowania próbnego, dzięki któremu upewnimy się, że oba wyroby (zastosowany wcześniej oraz ten, którym zamierzamy pomalować drewno) są kompatybilne i nie dojdzie do powstania niepożądanych efektów wizualnych.

Jeżeli jednak nową warstwę farby nałożymy na starą, zniszczoną powłokę, po pewnym czasie obie zaczną się łuszczyć. W konsekwencji będziemy musieli ponownie zaplanować prace renowacyjne.

 

Jak usunąć starą farbę z drewna

Jak usunąć farbę z drewna?

Usuwanie starej farby z drewna wbrew pozorom wcale nie jest trudne, ale na pewno dość pracochłonne. Tym, czego potrzebujemy, jest papier ścierny. Na początkowym etapie przyda nam się papier gruboziarnisty, który pozwoli nam na usunięcie powłoki malarskiej. Warto użyć też bloczku ściernego, który ułatwi nam pracę przy trudnodostępnych miejscach, krawędziach, wyżłobieniach czy wgłębianiach. Powłokę malarską lub lakierniczą ścieramy, aż odsłonimy surowe drewno; jednocześnie starajmy się zeszlifować wszelkie rysy i nierówności. W trakcie pracy warto zmieniać papier ścierny na taki o coraz wyższej granulacji, aż dojdziemy do drobnoziarnistego (np. zaczynamy od papieru o granulacji P60, kończymy na P120). Na koniec należy wygładzić powierzchnię drewna papierem o bardzo drobnej granulacji, np. P240, dzięki któremu idealnie ją wygładzimy i pozbędziemy się zadziorów.

Jeżeli do oczyszczenia mamy znaczne powierzchnie (blat dużego stołu bądź pokaźnych rozmiarów szafę), możemy sięgnąć po szlifierkę. Jeśli mamy już pewne doświadczenie w tego typu pracach, rozważmy zastosowanie opalarki, pamiętając oczywiście o zachowaniu wszelkich wymogów związanych z bezpieczeństwem.

Ostatnim etapem jest odpylenie powierzchni, czyli usunięcie nagromadzonego pyłu i kurzu, dodatkowo możemy przetrzeć mebel lekko wilgotną szmatką. Jeśli nie udało nam się usunąć głębszych rys i pęknięć, zastosujmy też specjalną masę szpachlową do drewna (należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta).

Czym pomalować drewno?

Mimo iż surowe drewno ma nieodparty urok, nie powinniśmy pozostawiać drewnianych powierzchni bez zabezpieczenia, inaczej staną się podatne na oddziaływanie wilgoci, wnikanie plam czy przetarcia, a w rezultacie zaczną niszczeć. Po usunięciu farby powinniśmy zaplanować kolejny etap prac z wykorzystaniem dobrej jakości produktu.

Zastanówmy się, czy zależy nam na zachowaniu naturalnego odcienia drewna oraz podkreśleniu rysunku słojów, czy może lepiej pomalować meble na inny kolor, dostosowując ich wykończenie do aranżacji wnętrza. Naturalny efekt zapewni nam chociażby Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna dostępna m.in. w odcieniu mahoniu, orzecha, czereśni oraz dębu. Tworzy trwałe, niełuszczące się powłoki, a dzięki żelowej konsystencji jest wyjątkowo łatwa w aplikacji. Z kolei piękny, oryginalny kolor (np. kwitnącej wiśni, biały, ciemnoszary, miętowy czy błękitny) uzyskamy dzięki szybkoschnącemu produktowi, Sadolin Lakierobejcy Dekor.

 

Drewniane meble to wybór na lata. Łatwo poddać je renowacji oraz zmienić ich kolorystykę oraz charakter. Wystarczy usunąć stare, łuszczące się powłoki oraz wybrać dobrej jakości produkt do malowania.