Jak odnowić parkiet bez cyklinowania?

Cyklinowanie drewnianego parkietu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów jego renowacji. Oczywiście można zastosować także inne, sprawdzone metody, jednak… czy będą tak samo skuteczne? Tłumaczymy, czy renowacja parkietu bez cyklinowania jest w ogóle możliwa.

Jak odnowić parkiet bez cyklinowania? Czy to możliwe?

Czy renowacja parkietu bez cyklinowana jest możliwa? Jak najbardziej. Możemy sięgnąć po inne akcesoria i narzędzia, czyli przede wszystkim papier ścierny czy szlifierkę elektryczną, czyli wybrać szlifowanie ręczne. W pierwszej kolejności staramy się usunąć poprzednie powłoki z powierzchni drewna za pomocą papieru gruboziarnistego, po czym zmieniamy papier na taki o coraz drobniejszym uziarnieniu. Jednocześnie staramy się wyrównać wszelkie rysy i niewielkie uszkodzenia. Podobnie postępujemy podczas pracy ze szlifierką.

Odnawianie parkietu bez cyklinowania to jednak proces, który zakończymy powodzeniem, ale na pewno nie spektakularnym sukcesem. Efekt końcowy, zarówno jakościowy, trwałościowy, jak i estetyczny będzie raczej niezadawalający, jeśli porównamy je z efektem, jaki da nam zastosowanie cyklinarki. Dlatego też renowacja parkietu bez cyklinowania, owszem, może zdać egzamin, ale raczej tylko na mniejszych jego powierzchniach czy w trudno dostępnych miejscach i pomieszczeniach o skomplikowanym projekcie.

Dlaczego renowacja parkietu bez cyklinowania to nietrafiony pomysł?

Cyklinowanie drewnianej podłogi powinno być przeprowadzane w zasadzie niezależnie od uszkodzeń, nawet jeśli na powierzchni drewna widać jedynie drobne ryski czy przetarcia. Usuwamy zarówno poprzednie powłoki lakiernicze, jak i cieniutką warstwę drewna – zazwyczaj maksymalnie 0,5 mm. Jak podkreślają eksperci, zabieg ten to najbardziej pewny i sprawdzony sposób na uzyskanie pełnych właściwości odpornościowych i wytrzymałościowych nakładanych na surowe drewno powłok. Innymi słowy: im dokładniej oczyścimy powierzchnię parkietu podczas cyklinowania (a następnie ją odpylimy), tym pełniej i skuteczniej zastosowane w następnej kolejności wyroby (jak np. Sadolin Profesjonalny Lakier do Parkietów czy Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych) zabezpieczą drewno.

 

Zamiast zastanawiać się, jak odświeżyć parkiet bez cyklinowania i szukać wymówek, wypożyczmy sprzęt i… zabierzmy się do pracy! Koszt wynajmu cyklinarki na pewno się zwróci – profesjonalnie odnowiona powierzchni dłużej zachowa nienaganny stan, niż gdybyśmy przeprowadzali prace chociażby za pomocą papieru ściernego.