BOAZERIA DREWNIANA – CZY DESKI NA ŚCIANĘ SĄ NADAL W MODZIE?

Boazeria drewniana wraca do łask? To za mało powiedziane! Deska boazeryjna bije rankingi wnętrzarskiej popularności. Doceniamy jednak nie tylko jej nietuzinkowy wygląd oraz efekt, jaki daje w aranżacji, ale również trwałość czy wręcz długowieczność.

 

Boazeria na ścianie: zrywać czy nie?


Obowiązujące trendy dotyczące aranżacji wnętrz nie pozostawiają nam miejsca na dyskusję. Boazerię należy ocalić! Odkurzyć, odnowić i podziwiać. Odświeżona boazeria stanie się wyznacznikiem modnego, nowoczesnego domu, jego głównym atutem oraz przykuwającym uwagę detalem.

Nowoczesnego, mimo iż boazeria ścienna to tak naprawdę relikt czasów, w których estetyka ustępowała miejsca praktycznemu podejściu. Z pewnością doskonale pamiętamy ją z epoki PRL-u. Kilkadziesiąt lat temu drewniane deski na ścianę wybierano głównie z uwagi na ich trwałość i wytrzymałość, w związku z czym znajdowały zastosowanie głównie w korytarzach i przedpokojach. Zdarzało się oczywiście, że wykończenie planowano również w salonie. Do rzadkości nie należała też boazeria na suficie, co teraz budzi co najmniej zdziwienie.

Stara boazeria – aranżacje w dobrym stylu


Deski na ścianę to element, który sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w różnych stylach. Jej uniwersalność może zaskoczyć:

 

boazeria skandynawska - mieszkańcy innych krajów europejskich, szczególnie Północy, mają pewnie zgoła inne skojarzenia z boazerią, niż my, wychowani w pamięci o PRL-u. Boazerie drewniane to popularny element skandynawskich wnętrz już od czasów powojennych. Planując obecnie montaż lub remont boazerii, inspirujemy się właśnie takim kontekstem i taką konwencją. Deski na ścianie to bowiem wyjątkowo łatwy sposób na nadanie wnętrzu unikatowego charakteru oraz przemycenie ciepła, przytulności i kameralnej atmosfery.

Boazeria w stylu skandynawskim to często jedna z nielicznych ozdób dość surowego wnętrza. Możemy podkreślić naturalny odcień, dzięki czemu deski boazeryjne będą tworzyć interesujący kontrast np. z bielą ścian, lub pomalować je na biało. Aby uzyskać naprawdę oryginalny efekt, warto wykonać charakterystyczną przecierkę na powierzchni.

 

- boazeria rustykalna i prowansalska – takie same rozwiązania i podobne pomysły w zakresie kolorystyki można zastosować we wnętrzach rustykalnych i prowansalskich. Odwołują się one do stylu wiejskiego i chętnie sięgają po elementy i detale nawiązujące do natury.

 

boazeria angielska – znacznie różni się od „polskich” desek boazeryjnych. Boazeria w stylu angielskim to już nie wykończenie z desek, a z pełnych paneli. Tradycyjnie sięgają one wysokości ok. 90 cm, choć oczywiście można wybrać wyższą wersję – nawet pokrywającą całe ściany. Doskonale, jeśli boazeria angielska jest wykonana w takim samym stylu, co drzwi – dzięki temu tworzą konsekwentną całość.

nowoczesna boazeria – to przede wszystkim boazerie w postaci prostych paneli (podobnie, jak w przypadku boazerii w stylu angielskim, jednak w wersji nowoczesnej – pozbawionych zdobień). Jeśli planujemy odnawianie starej boazerii i chcemy jej nadać nowoczesny charakter, możemy pomalować ją na dwa kolory, np. naprzemiennie na biało i czarno.

 

Deska boazeryjna: jaką lakierobejcę wybrać?


To, czy lepsza będzie lakierowana deska boazeryjna, czy może boazeria malowana, wynika przede wszystkim z efektu, jaki pragniemy uzyskać oraz stylu, jaki chcemy wypracować we wnętrzu. W konwencji skandynawskiej czy prowansalskiej sprawdza się przede wszystkim bielone drewno lub malowane na delikatne, pudrowe kolory, np. miętowy czy szary. Takie tonacje (ale także odcienie naturalnego drewna, jak tek czy palisander) znajdziemy m.in. w palecie Sadolin Lakierobejcy Dekor. To szybkoschnący produkt o subtelnym zapachu, dzięki któremu przyspieszymy prace remontowe. Z kolei w pełni naturalne, eleganckie wykończenie z wyeksponowanym rysunkiem słojów uzyskamy dzięki Sadolin Lakierobejcy Ekskluzywnej. Na uwagę zasługuje przede wszystkim żelowa formuła wyrobu – produkt łatwo się nakłada i rozprowadza, a przy tym nie spływa z pionowej powierzchni.

 

Z jakiego drewna boazerię wybrać?


Do wykonania nowej boazerii sprawdzi się w zasadzie dowolny gatunek drewna. Przykładem służą atrakcyjne cenowo boazeria sosnowa oraz boazeria świerkowa. We wnętrzach możemy spotkać także klon, buk, jodłę, czereśnię, brzozę oraz orzech. Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że drewno to naturalny materiał, który nieustannie pracuje, a ponadto jest dość podatny na oddziaływanie wilgoci czy uszkodzenia. Dlatego warto sięgać po te gatunki drewna, które wyróżniają się większą twardością i trwałością. Dobrym pomysłem jest boazeria dębowa lub wykonana z gatunków egzotycznych, jak wenge czy merbau.

 

Po co nam boazeria na ścianie?


Z uwagi na niezaprzeczalną estetykę rozwiązania – to już ustaliliśmy. Istotne są także kwestie użytkowe. Po pierwsze, drewno można wielokrotnie poddawać zabiegom renowacyjnym, dokonywać napraw rys i uszkodzeń, a przy tym zmieniać jego kolorystykę. Boazeria pomalowana na inny kolor niż pierwotnie zdecydowanie odświeży aranżację.

Po drugie, jeśli wybierzemy odpowiedni produkt do malowania drewna, uzyskamy wyjątkowo trwałe, odporne na szorowanie wykończenie, co docenimy przede wszystkim w strefie wejściowej wnętrza, ale i pozostałych pomieszczeniach.

Jaki projekt boazerii we wnętrzu?


Jeśli nie jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami PRL-owskiej boazerii (choć jeszcze kilkanaście lat temu uznalibyśmy ją za mankament wnętrza), możemy zaprojektować ją od podstaw oraz samodzielnie zamontować. Całe powierzchnie ścian, od posadzki aż po sufit wykończone deskami to tylko jeden z możliwych wariantów, który – przyznajmy to szczerze – znajduje zastosowanie raczej w wyjątkowych przypadkach oraz w wyjątkowo oryginalnych wnętrzach. Jeśli zależy nam na wciąż dobrym, ale odrobinę bardziej stonowanym efekcie, zdecydujmy się raczej na boazerię sięgającą ¾ lub połowy wysokości ściany.

 

Jeśli wnętrze naszego domu lub mieszkania jest wykończone boazerią, zwalczmy w sobie pokusę jej demontażu. Boazeria przemalowana na interesujący kolor podkreśli unikatowy styl wnętrza – dzięki niej aranżacja stanie się świeża i nowoczesna.