DREWNIANE OKIENNICE ZNOWU W MODZIE

Okiennice drewniane: czy to nowa moda, czy powrót do korzeni? Jedno jest pewne – drewniane okiennice mogą odmienić wygląd każdego domu, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Będzie wyglądał jak z bajki!

Drewniane okiennice, choć mogą kojarzyć się ze stylem rustykalnym czy folklorem, są coraz chętniej wybierane również do współczesnych domów. Niektóre modele charakteryzują piękne zdobienia, inne wyróżniają się dzięki nowoczesnej, surowej linii. Czy w związku z tym służą raczej estetyce, czy może pełnią konkretne funkcje praktyczne?

Czemu służyły okiennice drewniane?

 

Dawniej okna nie stanowiły skutecznej ochrony ani przed zimnem, gorącem czy hałasem, ani przed włamaniem czy zniszczeniem wnętrza przez niespodziewane warunki pogodowe. Te zadanie od zawsze, aż do momentu stworzenia doskonalszych, bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, pełniły okiennice. Okiennice drewniane były więc oczywistym elementem uzupełniającym stolarkę okienną.

Ich rola zależała oczywiście od strefy klimatycznej oraz przyzwyczajeń kulturowych mieszkańców danego kraju. Drewniane, zewnętrzne okiennice w krajach śródziemnomorskich chroniły przed upałem i zabezpieczały przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń, jednocześnie umożliwiając swobodny przepływ powietrza. Przy tym zapewniały komfort i intymność domownikom, szczególnie w przypadku budynków położonych bezpośrednio przy ulicy – nie pozwalały ciekawskim przechodniom na zaglądanie do środka. Z  uwagi na raczej ciepły klimat, montowano tu raczej delikatne, ażurowe przesłony.

W klimacie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Północy wręcz przeciwnie: okiennice zewnętrzne miały chronić wnętrze przede wszystkim przed zimnem, ale również przed wybiciem. Wpływało to na ich wygląd i konstrukcję – najczęściej były masywne, solidne i grube.

Po co obecnie montujemy zewnętrzne okiennice?

Ich funkcje nie zmieniły się znacznie przez ostatnie dziesięciolecia. Drewniane okiennice zamontowane na zewnątrz nadal mają chronić wnętrze przed promieniowaniem słonecznym w wyjątkowo upalne dni, czyli tym samym – przed nagrzewaniem się pomieszczeniem. Zimą, analogicznie: wystarczy zamknąć okiennice np. w nocy, aby znacznie ograniczyć straty ciepła i uciekanie energii cieplnej nagromadzonej we wnętrzu. Zabezpieczenie przed hałasem to kolejny argument „za”. Podobnie ochrona antywłamaniowa, jeśli tylko zdecydujemy się na drewniane okiennice zewnętrzne wyposażone w odpowiednie okucia i zawiasy.

Z drugiej strony należy pamiętać, że zewnętrzne okiennice nie stanowią niezbędnego elementu elewacji – należy je traktować jako wyposażenie dodatkowe. Miejmy na uwadze, że nawet doskonałej jakości, warstwowe i wykonane z najlepszego drewna okiennice nie zrekompensują nam np. słabej izolacyjności okien. Zdadzą więc egzamin raczej jako uzupełnienie stolarki okiennej o dobrych parametrach. Warto przy tym zauważyć, że na rynku już dawno pojawiły się znacznie bardziej skuteczne i zaawansowane technologicznie rozwiązania, jak chociażby automatyczne rolety zewnętrzne lub okiennice z tworzyw oraz aluminium, które wpisują się w nowoczesny projekt stolarki okiennej.

W związku z tym decyzja o montażu zewnętrznych okiennic drewnianych znacznie częściej wynika z potrzeb estetycznych niż użytkowych. Traktujemy je przeważnie jako ozdobę budynku. Czasami wiąże się to z chęcią odtworzenia tradycyjnego rysunku wiekowego domu (doskonałym wyborem są okiennice drewniane w starym stylu). Co ciekawe taki detal świetnie uzupełnia nie tylko architekturę klasyczną i tradycyjną, ale także nowoczesne, oszczędne w formie domy. Podstawowe modele okiennic zewnętrznych składają się z dwóch skrzydeł otwieranych na zewnątrz. Interesującym rozwiązaniem, ale nieco rzadziej wykorzystywanym rozwiązaniem, są też skrzydła przesuwające się po dyskretnej prowadnicy.

A może drewniane okiennice wewnętrzne?

W przypadku drewnianych okiennic wewnętrznych trudno mówić o wymienionych już kwestiach praktycznych. Elementy te nie chronią wnętrza przed zimnem (zapora po wewnętrznej części pomieszczenia najzwyczajniej nie może skutecznie pełnić takiej roli), podobnie, jeśli chodzi o ciepło i częściowo o hałas. Okiennice wewnętrzne zastępują zazwyczaj rolety lub żaluzje, czyli pozwalają na zaciemnienie pomieszczenia w nocy, a także zmniejszają widoczność wnętrza z zewnątrz, np. po zmroku. Oprócz tego stanowią interesujący dodatek do aranżacji wnętrza.

Zastanówmy nad swoim pomysłem na okiennice wewnętrzne. Możemy wybierać spośród rozwiązań otwieranych tradycyjnie, przesuwnych lub takich, które mają budowę harmonijkową bądź składaną. Bardzo popularne są tzw. shuttersy, czyli okiennice, które dzięki ruchomym lamelom mogą być użytkowane także jako żaluzje. Modele płycinowe, kasetowe, ażurowe, z drewna litego lub klejonego warstwowo? Jeśli marzą nam się okiennice, mamy zaskakująco wiele kwestii to rozważenia.

Konserwacja drewnianych okiennic

 

- malowanie okiennic zewnętrznych

 

Jeśli chcemy, aby zewnętrzne okiennice drewniane zachowały swój nienaganny wygląd przez lata, powinniśmy pamiętać o ich prawidłowej impregnacji. Zastosowanie dobrej jakości wyrobów ochroni powierzchnię drewna przed oddziaływaniem negatywnych warunków zewnętrznych, jak zmienne temperatury czy promieniowanie UV. Na uzyskanie naprawdę interesującej kolorystyki przy jednoczesnym wysokim stopniu ochrony pozwoli nam np. farba Sadolin Kolory Ogrodu.

- malowanie okiennic we wnętrzu

 

Drewna użytkowanego we wnętrzach również nie możemy pozostawić zupełnie bez ochrony. O dobry stan powierzchni zadba np. Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna lub Sadolin Lakierobejca Dekor. Pierwszy produkt tworzy trwałe, niełuszczące się powłoki. Jego żelowa formuła ułatwia i przyspiesza aplikację. Z kolei drugi produkt to doskonałe rozwiązanie, jeśli oprócz skutecznej ochrony zależy nam też na atrakcyjnej, niebanalnej kolorystyce. Co istotne oba produkty nadają się zarówno do zastosowania wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...