impregnacja drewna

Impregnacja drewna na zewnątrz – jakie są najczęściej popełniane błędy?

Impregnowanie drewna – niby to proste, a nadal zdarza nam się popełniać błędy! Czym impregnować drewno na zewnątrz, aby zapewnić mu skuteczną ochronę, oraz jak robić to dobrze? Przeczytaj i upewnij się, czy wiesz już wszystko o zabezpieczaniu drewna.

Impregnacja drewna mokrego

 

Zastanawiasz się, jak impregnować mokre drewno? Nie impregnować! Impregnowanie wilgotnego drewna to często popełniany błąd. Dlaczego? Mokre drewno nie wchłonie takiej ilości impregnatu co suche – jego chłonność jest znacznie mniejsza. Poza tym impregnat nakładany na mokrą powierzchnię nie będzie miał możliwości wniknąć w głąb struktury drewna – osiądzie jedynie w jego wierzchnich warstwach. Spowoduje to niższy poziom oraz krótszy okres ochrony przed korozją biologiczną.

Z kolei jak impregnować świeże drewno? Okazuje się, że świeżego drewna również nie należy impregnować – z tych samych powodów, co wskazane wyżej. Przed wszelką obróbką drewno należy najpierw wysezonować, czyli wysuszyć. Proces trwa nawet kilkanaście miesięcy. Odpowiednio niska wilgotność (maksymalnie 15%) zapewni trwałość i wytrzymałość surowca.

 

Konserwacja drewna mimo niesprzyjających warunków pogodowych

impregnat do drewna na zewnątrz

Sporym błędem jest też konserwacja drewna w niepewną pogodę. Zajrzyj do karty technicznej impregnatu do drewna na zewnątrz i sprawdź, jakie są zalecenia producenta odnośnie do warunków otoczenia. W przypadku Sadolin Impregnatu Technicznego SuperBaseHP temperatura otoczenia powinna wynosić minimum +5°C, a maksymalnie +35°C, z kolei względna wilgotność powietrza – maksymalnie 85%. Jeżeli pogoda jest niepewna lub istnieje prawdopodobieństwo deszczu, śniegu czy mgły, przełóż malowanie na inny dzień. Jeżeli środki do impregnacji drewna przynajmniej częściowo się wymyją, zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Nie należy malować również w upalne popołudnia – produkt będzie wysychał zbyt szybko, co negatywnie wpłynie na jego właściwości ochronne.

Jeżeli zatem planujesz impregnowanie drewna, w pierwszej kolejności sprawdź, jakie są zalecenia producenta odnośnie do warunków nakładania produktu. Znajdziesz je w karcie technicznej produktu.

 

Konserwacja drewna na zewnątrz bez prawidłowego przygotowania powierzchni
 

Zanim zaczniesz impregnowanie drewna, najpierw przygotuj jego powierzchnię do pracy. Drewno musi być przede wszystkim:

  • wysuszone i wysezonowane – maksymalna wilgotność drewna to wspomniane już 15%,

  • bez zabrudzeń, kurzu, plam, nalotów, odtłuszczone,

  • zdrowe – w razie potrzeby fragmenty powierzchni należy oczyścić do surowego drewna, a wszelkie ubytki czy pęknięcia wypełnić masą szpachlową, wyrównać i przeszlifować,

  • w przypadku renowacji drewna należy oczyścić je ze starych powłok – nigdy nie nakładaj impregnatu na powłoki, ponieważ produkt nie będzie miał możliwości wniknąć w głąb drewna.
     

Zbyt mała ilość impregnatu do drewna na zewnątrz
 

To bardzo istotne: aby impregnat do drewna na zewnątrz mógł zadziałać, należy nałożyć na powierzchnię jego odpowiednią ilość. Dlaczego? Tylko konkretna ilość impregnatu zapewni drewnu odpowiednie nasycenie produktem. Zapewni mu to skuteczną ochronę od wewnątrz. W przypadku wspomnianego produktu Sadolin jest to 200 g/m2 w jednej warstwie lub 200 ml/m2 w dwóch-trzech warstwach. Zalecanych ilości impregnatu nie należy przekraczać.

Liczy się także sposób nakładania. Środek do konserwacji drewna rozprowadzaj dokładnie wzdłuż słojów. Przed każdą kolejną warstwą upewnij się, że poprzednia całkowicie wyschła – będzie to trwało minimum 5 godzin. Poza tym jeśli podniosą się włókna drewna, przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym i ją odpyl.
 

Zabezpieczenie drewna słabej jakości impregnatem
 

Kolejny błąd to używanie kiepskiej jakości środków do impregnacji drewna. Skuteczna ochrona drewna od wewnątrz jest kluczowa dla jego trwałości.

Dobry impregnat do drewna:

  • zapewnia ochronę przed działaniem grzybów wywołujących siniznę i rozkład drewna,

  • głęboko penetruje drewno i wzmacnia strukturę drewna,

  • redukuje jego chłonność i tym samym obniża zużycie produktów nawierzchniowych.
     

Przykładem takiego produktu jest wspomniany Sadolin Impregnat Techniczny SuperBaseHP. Nadaje drewnu długoletnią ochronę biologiczną i świetnie zabezpiecza przed szkodliwym działaniem grzybów wywołujących siniznę oraz grzybów podstawczaków powodujących głęboki rozkład drewna.

 

Stosowanie impregnatu w pojedynkę

impregnaty do drewna na zewnątrz

Pamiętaj też, że impregnatu nie należy stosować jako samodzielne zabezpieczenie — to produkt, który działa od wewnątrz, a drewno potrzebuje także ochrony przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Po impregnacji powierzchnię drewna trzeba więc zabezpieczyć produktem nawierzchniowym, np. lakierobejcą, lakierem, impregnatem koloryzującym, olejem.

Drewno jest długowieczne – o ile prawidłowo je zaimpregnujesz. Jeśli chcesz upewnić się, że nie popełnisz gafy, przed wszelkimi zabiegami zapoznaj się z kartą techniczną wybranego produktu. Znajdziesz tam odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

 

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...