MALOWANIE PODBITKI DREWNIANEJ

Malowanie podbitki dachowej – czy jest konieczne? A może by tak… pominąć ten etap? Tłumaczymy, dlaczego to nienajlepszy pomysł oraz podpowiadamy, czym pomalować drewnianą podbitkę i jakie kolory wybrać.

Drewniana podbitka dachowa nie pełni wyłącznie funkcji estetycznych. Owszem, stanowi idealne, precyzyjnie dobrane uwieńczenie dachu od spodu okapu, jednak jej podstawową rolą jest ochrona tych elementów dachowej konstrukcji, które są szczególnie narażone na oddziaływanie negatywnych czynników atmosferycznych. Podbitka drewniana zabezpiecza więźbę, krokwie i wiązary przede wszystkim przed opadami atmosferycznymi i zmianami temperaturowymi, oprócz tego izoluje konstrukcję budynku, ograniczając dostęp powietrza do styku dachu z murem, a ponadto zapobiega zakładaniu gniazd przez ptaki.

 

Oczywiście aby podbitka drewniana skutecznie spełniała powierzone jej zadania, musimy pamiętać o jej prawidłowej konserwacji. Pomoże tu malowanie podbitki. Poza tym dzięki malowaniu sprawimy, że element ten zostanie perfekcyjnie dopasowany do projektu dachu lub detali budynku. Z kolei jeśli pominiemy etap konserwacji podbitki, drewno szybko zacznie niszczeć i wskutek chłonięcia wilgoci z otoczenia – butwieć. Ponadto zmieni kolor – zszarzeje, wyblaknie lub wręcz przeciwnie, zacznie ciemnieć i nabierze żółtawego odcienia (w zależności od gatunku drewna).

Malowanie podbitki dachowej – jakie produkty?

 

Aby jak najskuteczniej zabezpieczyć podbitkę drewnianą, w pierwszej kolejności najlepiej zaplanować impregnację, szczególnie jeśli na etapie przygotowania drewna usunęliśmy poprzednie powłoki malarskie lub lakiernicze bądź pracujemy na surowej, niemalowanej wcześniej powierzchni. Doskonale sprawdzi się tu Sadolin Impregnat Techniczny SuperbaseHP, który penetruje drewno, wzmacnia je i zapewnia mu długotrwałą ochronę biologiczną. Dzięki jego zastosowaniu chłonność drewnianej podbitki będzie mniejsza, a powierzchnia zostanie doskonale przygotowana do nałożenia wyrobu nawierzchniowego, czyli np. lakierobejcy. Jeśli szukamy produktów maksymalnie funkcjonalnych, sięgnijmy po wyrób typu 3 w 1, jak chociażby Sadolin Impregnat Classic Powłokotwórczy, który impregnuje drewno, a jednocześnie tworzy na jego powierzchni szczelną powłokę (nie wymaga więc już nakładania kolejnych warstw nawierzchniowych). Zapewnia malowanej podbitce dachowej idealną ochronę przed korozją biologiczną – trwałość zabezpieczenia szacuje się tu aż do 7 lat.

Jeśli wybraliśmy wariant impregnat plus warstwa nawierzchniowa, musimy jeszcze zadecydować o tym, jakim produktem wykończyć podbitkę drewnianą. Ochronę przed szerokim spektrum niszczących czynników zapewni nam m.in. Sadolin Lakierobejca Extra: chroni szczególnie przed mrozem, wilgocią oraz rozwojem pleśni i grzybów. Dzięki technologii Flexiguard™ tworzy silne, elastyczne powłoki, rozszerzające się i kurczące w zależności od temperatury. Farba do podbitki drewnianej może nie zdać tu egzaminu, lakierobejca zaś już jak najbardziej.

 

Kolory podbitki drewnianej

 

Oczywiście musimy wybrać także kolory podbitki drewnianej. Architekci podpowiadają, aby kolor podbitki dachowej dopasować do odcienia dachu. Nie musimy dobierać ich idealnie, ton w ton, jednak najlepiej, aby barwy były ze sobą przynajmniej spokrewnione i wzajemnie się uzupełniały. Dobrym pomysłem jest też zastosowanie zbliżonej kolorystyki podbitki oraz ram okiennych – dzięki temu elewacja nabierze eleganckiego, konsekwentnego wyglądu.

 

 

Malowanie podbitki dachowej to sposób nie tylko na zaplanowany projekt poszczególnych elementów budynku, ale również na zachowanie jej w dobrym stanie przez długie lata. Zadbajmy prawidłowo o drewno, aby nie narażać się na koszty wynikające z przedwczesnego remontu.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...