TARASY I BALKONY DREWNIANE: CZYM JE WYKOŃCZYĆ?

Deski tarasowe to często wybierany, ale niejedyny sposób na taras. Oczywiście nic nie zastąpi ciepła naturalnego drewna, ale deski kompozytowe również mają swoje zalety. Które z wykończeń wybrać?

Taras drewniany to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie naturalne wykończenia, a przy tym eleganckie, niepowtarzalne rozwiązania. Deski tarasowe perfekcyjnie komponują się z architekturą budynku w zasadzie w każdy stylu, a także innymi materiałami, jak kamień, cegła czy nawet szkło bądź metal. Drewno nie nagrzewa się przesadnie, choć jednocześnie dobrze akumuluje ciepło, dzięki czemu chodzenie boso po drewnianym tarasie jest prawdziwą przyjemnością.

Deski tarasowe: jakie drewno na taras?

Jeśli chcemy wykonać taras z drewna naturalnego, zastanówmy się, jaki gatunek będzie najlepszy. Wśród najpopularniejszych można wymienić m.in. sosnę, dąb, modrzew syberyjski oraz gatunki egzotyczne, jak tek, bangkirai czy lapacho. Należy mieć na uwadze, że deski tarasowe będą wystawione na długotrwałe oddziaływanie negatywnych czynników atmosferycznych, jak deszcz, promieniowanie słoneczne czy zmienne temperatury, dlatego powinniśmy wybrać jak najtrwalszy i najbardziej wytrzymały gatunek drewna, a przy tym prawidłowo zabezpieczyć deski.  

Deski na taras z drzewa sosnowego są wybierane przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę. Sosna należy do bardzo miękkich gatunków drewna, w związku z czym może wykazywać mniejszą odporność na ścieranie, choć oczywiście warstwa lakieru czy lakierobejcy (nanoszona na etapie produkcji bądź samodzielnie) może znacznie poprawić jej parametry. Modrzew syberyjski to zaś drewno dość lekkie, średnio twarde i charakteryzujące się bardzo dużą gęstością, ponadto odporne na zmienne temperatury.

Budując tarasy drewniane, warto wziąć pod uwagę także gatunki drewna egzotycznego, jak tek, bangkirai czy lapacho, które są z natury najbardziej odporne na wilgoć, korozję biologiczną oraz ścieranie. Ich największym mankamentem jest jednak dość wysoka cena.

Jak zabezpieczyć deski tarasowe?

Drewno to niepowtarzalny, szlachetny materiał, który odwdzięczy nam się niezmiennie pięknym wyglądem, jeśli tylko będziemy pamiętać o jego systematycznej impregnacji. Nadadzą się do tego m.in. oleje. Nie tworzą one na powierzchni desek tarasowych typowej powłoki lakierniczej, a zamiast tego wnikają w głąb drewna, wzmacniając jego strukturę. Drewniany taras nie chłonie wody, nie szkodzą mu też zmienne temperatury. Wśród dostępnych na rynku produktów wyróżnia się m.in. Sadolin Olej Superdeck. Zastosowanie technologii Weathershield™ sprawia, że drewno staje się jeszcze bardziej wytrzymałe na oddziaływanie warunków zewnętrznych.

Deska kompozytowa na taras

Taras z desek drewnianych – to tylko jedna z możliwości. Jeśli przemawia do nas estetyka drewna, ale chcielibyśmy uzyskać wykończenie w zasadzie bezobsługowe, jeżeli chodzi o konserwację, pomyślmy o kompozycie. Deska kompozytowa to najczęściej mieszanka polimeru PVC i pyłu drzewnego wraz z dodatkami, która do złudzenia przypomina drewno. Deski kompozytowe nie wymagają impregnacji, ponadto są odporne na zarysowania czy szorowanie, a także wilgoć. Wśród ich mankamentów należy jednak wymienić dużą podatność na zmiany temperatury. W sezonie letnim taras kompozytowy dość mocno się nagrzewa, a wiosną czy jesienią jest chłodny i nieprzyjemny w dotyku, ponadto wykończenie po pewnym czasie zaczyna szarzeć lub blaknąć. Co więcej deski balkonowe z kompozytu bywają równie drogie, a często nawet droższe niż podłogi tarasowe drewniane.

Deski kompozytowe czy może naturalne drewno? Oba rozwiązania mają swoich przeciwników oraz zwolenników. Za drewnem na pewno przemawia możliwość wielokrotnego naprawiania i przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych, za kompozytem zaś brak konieczności impregnacji.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...