GATUNKI DREWNA - JAK POPRAWNIE ROZPOZNAĆ RODZAJE DREWNA?

Setki gatunków drewna, różne rodzaje, a do tego – szerokie zastosowanie. Poznaj porady ekspertów dotyczące typowych gatunków drewna i najlepszych metod ich konserwacji.

Czy wiesz, jak rozpoznać rodzaj drewna, odróżnić teak od mahoniu, a drewno sosnowe od dębowego? Oto przewodnik po najpopularniejszych gatunkach drewna. Każdy z nich to zupełnie inny materiał, o specyficznych cechach i o różnych potrzebach pielęgnacyjnych.

 

Podstawowe rodzaje drewna – twarde i miękkie:

- gatunki miękkiego drewna


Miękkie gatunki drewna
 są łatwe w obróbce, w związku z czym mają wszechstronne zastosowanie. Miękkie drewno pochodzi przede wszystkich z drzew iglastych, takich jak sosna, jodła, świerk, jednak znajdziemy tu również gatunki drewna liściastego, np. topolę czy lipę. Drzewa te rosną dość szybko i występują w naszej szerokości geograficznej – stąd łatwa dostępność i stosunkowo niska cena. Miękki rodzaj drewna jest poza tym łatwy w obróbce.

- gatunki drewna twardego


Należą przede wszystkim do gatunków drewna liściastego – pochodzą z drzew szerokolistnych, zrzucających okresowo liście. Wyróżniamy tu np. dąb, orzech, mahoń oraz jesion. Twarde gatunki drewna można podzielić również z uwagi na stopień twardości. I tak dąb i orzech to drewno średnio twarde, jesion czy teak – twarde, grab – bardzo twarde. Jednym z najtwardszych gatunków jest heban. Wszystkie rosną dość wolno, co sprawia, że drewno twarde jest droższe od gatunków miękkich, dodatkowo wyższa jest cena drewna egzotycznego od europejskiego.

Gatunki drewna egotycznego, jak teak czy jatoba, również zaliczają się do twardych. Mają większą odporność na grzyby i insekty niż drewna nietropikalne, są odporne na uszkodzenia oraz na wilgoć, w związku z czym wiele z nich można stosować np. w łazienkach lub też na zewnątrz.

 

Typy drewna: inne podziały


Rodzaje drewna
 można sklasyfikować nie tylko, biorąc pod uwagę jego twardość, ale również m.in. na wspomniane:

Gatunki drewna i ich zastosowanie

Miękkie gatunki drewna – przykłady

*sosna


Sosnę prawdopodobnie najłatwiej jest zidentyfikować ze względu na jasny kolor i ciemne, mocno poskręcane słoje. Jest to miękkie drewno ze strefy umiarkowanej półkuli północnej, a jego wszechstronność sprawia, że jest ono popularnym materiałem o różnorodnym zastosowaniu.

- zastosowanie

Sosnę stosuje się głównie do produkcji konstrukcji drewnianych, np. dachowych. Wykonuje się z niej również meble wewnętrzne, podłogi oraz boazerie.

- konserwacja drewna

Produkty polecane do konserwacji drewna sosnowego na zewnątrz to m.in. Sadolin Lakierobejca ExtraSadolin Impregnat Classic Hybrydowy, a wewnątrz pomieszczeń – Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna i Sadolin Profesjonalny Lakier do Parkietów.

 

*świerk

Świerk to bardzo jasne drewno z delikatnymi, prostymi słojami, o teksturze od drobnej do średniej. Często ma średnią gęstość, mniejszą niż sosna, w związku z czym jest wyjątkowo łatwe w obróbce.

- zastosowanie

Świerk jest na ogół stosowany jako drewno strukturalne w konstrukcjach wewnętrznych i zewnętrznych. Używa się go również jako materiału do dekoracyjnej sklejki lub forniru. Świerk czasami jest wykorzystywany do produkcji desek podłogowych, najczęściej jednak do produkcji mebli.

- konserwacja drewna

Produkty polecane do konserwacji drewna sosnowego na zewnątrz to Sadolin Kolory OgroduSadolin Lakierobejca ExtraSadolin Impregnat Classic Hybrydowy, a wewnątrz pomieszczeń – Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna i Sadolin Profesjonalny Lakier do Parkietów.

Twarde gatunki drewna – przykłady


*teak

To wytrzymałe, trwałe i niezwykle twarde drewno tropikalne. Ma bardzo wysoką zawartość olejków naturalnych, dzięki czemu jest wyjątkowo odporne na działanie wody i wilgoci. Idealnie nadaje się do produkcji mebli ogrodowych, ale też desek tarasowych. Pod wpływem czynników atmosferycznych teak może blaknąć i lekko szarzeć.

- zastosowanie

Drewno tekowe jest często używane w meblach wewnętrznych i zewnętrznych, tarasach zewnętrznych, podłogach wewnętrznych oraz blatach roboczych. Szczególnie dużą popularnością cieszą się meble teakowe.

- konserwacja drewna

Produkty polecane do konserwacji drewna teakowego na zewnątrz to m.in. Sadolin Kolory OgroduSadolin Lakierobejca Extreme czy Sadolin Olej Superdeck, a wewnątrz pomieszczeń – Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych.

*mahoń

Mahoń to drewno tropikalne cenione za trwałość, kolor i piękno słojów. Zazwyczaj kojarzymy go z mocno czerwoną barwą, jednak naturalny mahoń ma barwę różowo-brązową.

- zastosowania

Mahoń to szlachetny gatunek drewna. Zazwyczaj stosuje się go do produkcji mebli ze zdobieniami i paneli wewnętrznych.

- konserwacja drewna

Produkty polecane do konserwacji mahoniu na zewnątrz to m.in. Sadolin Olej Superdeck. We wnętrzach zastosowanie znajduje np. Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych.

*dąb

To europejskie drewno można rozpoznać po lekko złotawej barwie z prostymi słojami i niejednolitą teksturą. Różni się kolorem od większości innych rodzajów drewna twardego, ma mniej sęków i większą gęstość niż drewno miękkie takie jak sosna. Jest twarde, wytrzymałe i odporne na wilgoć.

- zastosowanie

Trwałość drewna dębowego sprawia, że nadaje się ono do wielu różnych zastosowań, od blatów stołów i powierzchni roboczych po podłogi czy budowę domów szkieletowych.

- konserwacja drewna

Produkty polecane do konserwacji dębu na zewnątrz to np. Sadolin Lakierobejca Extra oraz Sadolin Yacht, wewnątrz pomieszczeń zaś – Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna oraz Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych.

Rodzaje drewna a zastosowanie


Jak widać, większość gatunków drewna ma bardzo szerokie zastosowanie, tzn. nadają się zarówno do produkcji elementów konstrukcyjnych, desek tarasowych i podłogowych, mebli wewnętrznych i zewnętrznych, drzwi itp. W zasadzie trudno podać, jakie są typowe rodzaje drewna meblowego, znajdującego zastosowanie w danym, jedynym celu.

 

Typy drewna a konserwacja


Należy pamiętać o tym, aby każdorazowo przed zakupem danego produktu do impregnacji, malowania, lakierowania czy olejowania drewna upewnić się, czy jest on dopuszczony do aplikacji na danym gatunku drewna. Takie informacje znajdują się w karcie technicznej produktu. W przypadku dość ogólnych zaleceń można przyjąć, że wyrób nadaje się do konserwacji dowolnego rodzaju drewna. Jeśli nie, producent zaznacza, że dana lakierobejca nie jest zalecana np. do malowania drewna z wysoką zawartością garbników, jak dąb czy gatunki egzotyczne.

Jak rozpoznać gatunek drewna?


Każdy gatunek drewna ma swój charakterystyczny rysunek słojów – niektóre są mniej, inne mocniej zaakcentowane. Ponadto wiele o drewnie może podpowiedzieć barwa. Przykładem służy to szlachetny gatunek drewna – mahoń. Dość charakterystyczne są egzotyczne rodzaje drewna – tu słoje są mniej widoczne, a uwagę przyciągają interesujące przebarwienia, zmiana intensywności koloru itd.

 

Rozpoznawanie gatunków drewna to umiejętność, która może dać sporo satysfakcji, ale rzadko kiedy jest przydatna. Znacznie bardziej praktyczna jest wiedza, jak dobrać produkt do zabezpieczenia danego gatunku drewna. Na szczęście wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na etykiecie wyrobu lub w jego karcie technicznej.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...