Jak odnowić boazerię w prosty i szybki sposób

Szukasz pomysłu na starą boazerię? Pamiętaj, że demontaż to ostateczność! Boazeria przechodzi renesans, zaskakuje funkcjonalnością i zachwyca urodą. Sprawdź, jak odnowić boazerię, aby wnętrze wpisywało się w najnowsze trendy i propozycje architektów.

Jak odnowić starą boazerię? Instrukcja krok po kroku

Malowanie boazerii to jedynie jeden z niezbędnych etapów. Niezależnie od tego, czy boazeria będzie pomalowana kryjącą farbą, czy wykończona za pomocą lakierobejcy, konieczne jest prawidłowe i dokładne przygotowanie podłoża. Prace przygotowawcze w ogromnej mierze zadecydują bowiem o powodzeniu całego procesu. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, w jakim stanie jest poprzednia powłoka. Jeśli łuszczy się i odspaja od podłoża, należy usunąć ją w całości. Najlepiej posłużyć się ręczną szlifierką (z uwagi na dużą powierzchnię) lub gruboziarnistym papierem ściernym. Nie używajmy ostrych narzędzi, jak np. druciane szczotki, które zniszczyłyby powierzchnię drewna.

W przypadku, gdy stara powłoka dobrze trzyma się podłoża, wystarczy, że zmatowimy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Pamiętajmy, aby ruchy wykonywać wzdłuż, a nie poprzek słojów – unikniemy w ten sposób porysowania powierzchni.

 

Jak odnowić boazerie w prosty sposób

To, czy należy usunąć poprzednią powłokę, czy jedynie ją przeszlifować, zależy również od tego, czym zamierzamy ją pomalować. Jeśli chcielibyśmy wyeksponować rysunek słojów i uwydatnić naturalny odcień drewna, pozbądźmy się poprzednich kryjących powłok i wybierzmy produkt bezbarwny lub w kolorze powierzchni. Jeżeli zaś marzymy o boazerii w bieli, zieleni czy szarości, wystarczy, że usuniemy z podłoża łuszczące się, luźne warstwy oraz dokładnie zmatowimy powierzchnię.

Kolejnym etapem odnawiania boazerii jest jej odpylenie oraz umycie. Odkurzamy ściany (oraz całe pomieszczenie i wszystkie powierzchnie) z powstałego pyłu i przecieramy je lekko wilgotną szmatką. Następnie należy przeprowadzić przegląd boazerii. W jakim jest stanie? Czy widoczne są ryski i uszkodzenia? Wszelkie ubytki, których nie udało nam się zeszlifować na wcześniejszym etapie, należy wypełnić szpachlówką do drewna, wyrównać oraz zmatowić – zgodnie z zaleceniami producenta.

Czym pomalować boazerię?

Pora na malowanie boazerii. Zanim chwycimy za pędzle, zastanówmy się jeszcze, czym pomalować boazerię. To zależy od przede wszystkim od efektu, jaki pragniemy uzyskać. Jeśli marzy nam się boazeria w niecodziennym kolorze, miętowym, szarym czy może lekkiego różu lub modnej, klasycznej bieli, sięgnijmy po Sadolin Lakierobejcę Dekor. Tworzy powłoki o delikatnym, satynowym wykończeniu, dzięki czemu podkreśla piękno naturalnego drewno, ale jednocześnie nadaje mu nowy, oryginalny odcień. To wyrób szybkoschnący, o niskim poziomie zapachu, dzięki czemu z łatwością przeprowadzimy prace we wnętrzu.

Jeżeli zaś zależy nam na perfekcyjnym odwzorowaniu rysunku słojów i pogłębieniu naturalnego odcienia drewna, postawmy na Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną. Jej dużym atutem, oprócz estetyki wykończenia, jest żelowa formuła, dzięki której wyrób nie spływa z pionowych powierzchni. Malowanie boazerii tego typu lakierobejcą jest zatem wyjątkowo wygodne.

Zastanawiamy się, czym pomalować boazerię lakierowaną? Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna będzie najlepszym wyborem. Pamiętajmy jednak, że w przypadku, gdy nie usuwamy w całości poprzedniej powłoki malarskiej, przed malowaniem właściwym powinniśmy wykonać wymalowanie próbne (czyli test na niewielkim, niewidocznym fragmencie powierzchni), aby upewnić się, że nie powstaną żadne niepożądane efekty. Wymalowanie próbne warto wykonać zawsze wtedy, gdy malujemy innym produktem niż poprzednio.

Jak pomalować boazerię?

To, jak wygląda dalsza procedura, zależy przede wszystkim od tego, który z produktów do malowania boazerii wybraliśmy. Poszczególne wyroby mogą różnić się chociażby czasem schnięcia czy też zaleceniami dotyczącymi narzędzi. Jeśli zamierzamy malować Sadolin Lakierobejcą Dekor, będziemy potrzebować pędzli z włosia sztucznego oraz 2-3 warstw wyrobu nakładanych w odstępie co najmniej 4 godzin. Z kolei w przypadku Sadolin Lakierobejcy Ekskluzywnej sugeruje się użycie pędzli z miękkiego, naturalnego włosia. Kolejne warstwy nakładamy po dobie od poprzedniej.

Jak odświeżyć boazerię? To banalnie proste, choć zajmie nam trochę czasu. Na szczęście efekt końcowy z pewnością nam to wynagrodzi.