JAK ZROBIĆ DREWNIANĄ HUŚTAWKĘ OGRODOWĄ?

Huśtawka z drewna to doskonałe uzupełnienie ogrodowej strefy relaksu i wypoczynku. Sprawdź, czego potrzebujesz, aby wykonać ją samodzielnie. Oto instrukcja wykonania ogrodowej, drewnianej huśtawki, krok po kroku.

Beztroskie bujanie, aż do samego nieba, pilnowanie kolejki (teraz ja!) i niezbyt bezpieczne zawody w najdalszym wyskoku – to obrazy, które przewijają się we wspomnieniach z dzieciństwa niejednego dorosłego. Na szczęście huśtawka nie jest zarezerwowana jedynie dla małoletnich, a relaksujące właściwości bujania docenią osoby w każdym wieku. Zbuduj drewnianą huśtawkę – w ogrodzie, na posesji lub na tarasie i ciesz się dziecięcą beztroską.

 

 

Huśtawka ogrodowa – drewniana czy metalowa?

 

Mimo iż metal jest trwały i wytrzymały, na huśtawkę w ogrodzie najlepiej wybierać drewno. Po pierwsze, dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu można znacznie wydłużyć jego żywotność – dobrej jakości produkty chronią drewno przed oddziaływaniem negatywnych warunków atmosferycznych, pękaniem, rozwojem mikroorganizmów. Po drugie, drewniane huśtawki można wielokrotnie odnawiać i naprawiać rysy i uszkodzenia, co w przypadku metalu nie zawsze jest możliwe. Po trzecie, drewniane siedzisko ani żaden z elementów huśtawki nie będą zbytnio nagrzewały się pod wpływem długotrwałego działania promieni słonecznych. Drewno pozostanie ciepłe i przyjemne w dotyku.

 

 

Pomysły i projekty huśtawki ogrodowej z drewna

Projekt huśtawki drewnianej oraz zasada działania są banalnie proste. Oto najpopularniejsze pomysły na huśtawkę:

*rodzaj siedziska drewnianej huśtawki ogrodowej

  • huśtawka-ławka – wygodna i funkcjonalna. Dzięki wysokiemu oparciu huśtawka-ławka pozwala zarówno na popołudniowy relaks z dobrą książką, jak i kameralne spotkania towarzyskie;
  • huśtawka-deska – szeroka deska, tyle wystarczy, aby stworzyć efektowne miejsce wypoczynkowe na tarasie i w ogrodzie oraz wygospodarować dodatkowe siedzisko dla członka rodziny lub gościa;


*rodzaj konstrukcji

  • huśtawka wisząca – ławkę można przymocować za pomocą sznura bezpośrednio do konstrukcji, a nawet konaru drzewa;
  • huśtawka ze stelażem – stelaż do huśtawki drewnianej może być zbudowany z drewna lub metalu; tworzą go zazwyczaj dwie proste konstrukcje o kształcie litery „A” połączone ze sobą belką w górnej części;

*dodatkowe elementy

  • huśtawka ogrodowa drewniana z daszkiem – uzupełnienie drewnianej huśtawki o daszek to dobry pomysł, dzięki temu będziesz bez przeszkód z niej korzystać nawet podczas mżawki, niewielkiego deszczu czy też w upalne popołudnia;
  • huśtawka ogrodowa drewniana ze zjeżdżalnią – bo kto powiedział, że ze zjeżdżalni nie mogą korzystać dorośli?! Jeśli marzy Ci się rozbudowanie strefy rekreacyjnej o zjeżdżalnię, zaplanuj wzmocnienie konstrukcji oraz zbuduj bezpieczną drabinkę.

 

Drewniana huśtawka ogrodowa – wymiary i najważniejsze elementy

 

Budowę drewnianej huśtawki ogrodowej najlepiej zacząć od przygotowania dokładnego projektu. Najpopularniejsze są huśtawki ogrodowe drewniane z bali oraz konstrukcje z kantówek. Bale pozwolą na osiągnięcie klimatu rustykalnego – jako doskonałe uzupełnienie posesji w stylu wiejskim lub klasycznym. Kantówki mogą być jednak nieco łatwiejsze w „obsłudze”. Bale i kantówki nieco różnią się od siebie formą, jednak własnoręczna budowa huśtawki w obu przypadkach przebiega podobnie.

Do zbudowania najprostszego stelaża ogrodowej drewnianej huśtawki potrzeba 9 belek. 4 z nich powinny mieć długość do 3 m, 1 – odpowiadać szerokości huśtawki, czyli mieć długość dopasowaną do wielkości siedziska (również może to być ok. 3 m), 2 – o długości ok. 1-1,5 m oraz 2 o długości 0,5-0,7 m.

 

 

Jak zrobić drewnianą huśtawkę ogrodową krok po kroku?

Montaż drewnianej huśtawki ogrodowej:

Krok 1. Wykonaj bok huśtawki. Łącz dłuższe belki jak w literze „A”, , uprzednio wycinając z górnej partii belek fragment drewna, tak aby dzięki wyżłobionym wpustom idealnie na siebie nachodziły. Najlepiej nie łączyć ich ze sobą na samym szczycie, a niżej – po zetknięciu belek powstanie niewielki, odwrócony trójkąt, na którym oprze się pozioma, górna belka.

Wykonaj w belkach otwory za pomocą wiertarki i wierteł do drewna, użyj śrub z podkładami. Pamiętaj, aby dopasować długość śrub do wielkości łączonych elementów, np. średnicy belek.

Krok 2. Wzmocnij konstrukcję, mocując poziomą belkę pomiędzy ramionami w połowie ich wysokości. Natnij belkę, aby dobrze ją dopasować.

Krok 3. Obie czynności powtórz – zbuduj drugi bok stelaża drewnianej huśtawki.

Krok 4. Na tym etapie, po wykonaniu boków drewnianej huśtawki ogrodowej, warto zamocować konstrukcję w gruncie. Najlepiej umieścić belki w metalowych kotwach wkopanych w ziemię.

Krok 5. Połącz oba boki długą poziomą belką – zamontuj ją w górnej części boków. Ją również lekko natnij na krańcach, aby stabilnie osiadła na skosie.

Krok 6. Zamontuj 2 krótsze belki usztywniające – pod kątem 60 stopni – do belki usztywniającej oraz konstrukcji bocznej, po obu stronach.

Krok 7. Zastanów się, jak zamocować siedzisko. Najłatwiej przykręcić do górnej belki metalowe haki wraz z podkładkami i nakładkami samohamownymi. Do haków przymocuj siedzisko na łańcuchu lub sznurze.

Krok 8. Siedzisko drewnianej huśtawki ogrodowej również możesz wykonać samodzielnie. Dobrym pomysłem jest też kupno gotowej ławki, do której wystarczy przymontować elementy mocujące.

Krok 9. Przygotuj poszczególne elementy huśtawki ogrodowej z drewna do malowania. Konieczne będzie m.in. zmatowienie powierzchni.

Krok 10. Zabezpiecz drewno dobrej jakości wyrobem, aby przedłużyć jego trwałość.

 

 

Czym malować huśtawkę drewnianą ogrodową?

 

Po zbudowaniu drewnianej huśtawki w ogrodzie należy zabezpieczyć ją przed długotrwałym oddziaływaniem niszczących czynników atmosferycznych. Dlaczego wskazane jest malowanie właśnie gotowej konstrukcji, a nie jej poszczególnych elementów przed montażem? Podczas prac nacinamy drewno, dopasowujemy elementy, więc utworzona wcześniej powłoka mogłaby ulec zniszczeniu.

W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, sięgnij albo po lakierobejcę, albo po farbę. Lakierobejca pozwoli na zachowanie naturalnego koloru drewna oraz wyeksponowanie jego rysunku. Do malowania drewnianej huśtawki ogrodowej sprawdzi się szczególnie Sadolin Lakierobejca Extra, która gwarantuje aż do 10 lat ochrony drewna, szczególnie przed mrozem, wilgocią i szkodliwym promieniowaniem. Dla miłośników niecodziennych barw na posesji – jak limonkowa czy fuksjowa – można polecić farbę Sadolin Kolory Ogrodu, która daje oryginalny efekt dekoracyjny przy jednoczesnej pewnej i skutecznej ochronie powierzchni. Co istotne, można nią malować również kamień czy ceramikę.

 

 

Jak malować drewnianą huśtawkę ogrodową?

 

Krok 1. Przygotuj drewniane elementy do malowania. Te fragmenty belek, które były nacinane, przeszlifuj gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie takim o drobniejszym uziarnieniu. Następnie należy zmatowić całość papierem drobnoziarnistym oraz odkładnie odpylić powierzchnię.

Krok 2. Zanim sięgniesz po lakierobejcę lub farbę zaimpregnuj drewno impregnatem technicznym Sadolin SuperBaseHP, aby wzmocnić jego strukturę, zmniejszyć chłonność i zabezpieczyć przed rozwojem grzybów pleśniowych.

Krok 3. Malowanie możesz rozpocząć po ok. dobie od przeprowadzenia impregnacji. Nakładaj i rozprowadzaj wyrób – lakierobejce lub farbę – równomiernie i dokładnie, aż do uzyskania równej warstwy. Sprawdź na etykiecie produktu, ilu warstw potrzebujesz. Przed nałożeniem każdej kolejnej warstwy delikatnie przeszlifuj powierzchnię drobnoziarnistym papierem i ją odpyl.

 

 

Samodzielne wykonanie ogrodowej huśtawki z drewna jest całkiem proste. Wystarczy, że przemyślisz projekt oraz rozrysujesz poszczególne elementy. Pamiętaj również o prawidłowym zabezpieczeniu drewna, aby maksymalnie przedłużyć jego trwałość. 

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...