JAK ZROBIĆ MEBLE OGRODOWE Z PALET

Jak zrobić meble ogrodowe z palet? Instrukcja krok po kroku

Szybki i praktyczny pomysł na meble ogrodowe? Do tego niedrogi i łatwy w realizacji? Palety wciąż są w modzie! Sprawdź, jak zrobić meble ogrodowe z palet. Podpowiadamy kilka praktycznych rozwiązań do wykorzystania w prywatnej strefie wypoczynkowej.

 

Meble z palet? Nic prostszego! Może i są dostępne w marketach od ręki, jednak satysfakcji z samodzielnie zrealizowanego projektu nic nie zastąpi. Wystarczy smykałka do majsterkowania i prac typu DIY, a z pewnością poradzimy sobie nawet z bardziej skomplikowanymi pomysłami.

Skąd wziąć palety na meble?

Meble ogrodowe z palet – to bardzo kusząca perspektywa! Jednym z największych atutów własnoręcznie wykonanych mebli z palet jest ich cena. Do głosu dochodzi też kolejny argument, czyli dostępność komponentów. O ile jeszcze kilka lat temu zdobycie palety na ławkę czy stół wymagało od nas sporego zaangażowania, aktualnie sklepy budowlane, a nawet popularne hipermarkety coraz częściej mają je w swojej ofercie.

Jakie palety na meble kupić?

Za paletę zapłacimy od 20 do 40 zł. Występują one w różnych rozmiarach, umożliwiając tym samym zrealizowanie różnorodnych projektów. Najpopularniejsze są europalety (120x80x14,4 cm) oraz palety ISO (120x100x14,4 cm). Dostępne są też nieco mniejsze (80x60x14,4 cm) oraz powiększone moduły (120x120x14,4 cm), na podstawie których możemy zaprojektować przeróżne sprzęty i elementy wyposażenia ogrodu czy tarasu, jak ławka z palet, stół, siedzisko, półki, przepierzenia, a nawet kanapa czy narożnik z palet.

Jakie meble z palet wybrać?

*Narożnik z palet w centrum tarasu

Miejsce rekreacyjne na tarasie lub w ogrodzie nie może obejść się bez dobrze wyposażonego kącika dedykowanego relaksowi i błogiemu wypoczynkowi. Tym samym nie powinno tu zabraknąć wygodnej, szerokiej kanapy, na której rozsiądziemy się z książką i kubkiem ulubionej zielonej herbaty. Kanapa bądź – jeszcze lepiej! – większy, ergonomiczny narożnik z palet pozwoli na zaplanowanie prywatnej, niezobowiązującej strefy komfortu, którą pokochamy jednocześnie za jej design, projekt i charakter.  

Do stworzenia klasycznej sofy DIY wystarczą dwie połączone ze sobą palety – jedna służąca jako siedzisko, druga jako oparcie. Jeżeli mamy więcej miejsca i lubimy spędzać czas w towarzystwie, zbudujmy kanapę o długości dwóch palet. Z kolei, aby wykonać narożnik z palet, po prostu łączymy ze sobą dwie palety w literę „L”. Po zaprojektowaniu oparcia pleców pora na zaplanowanie miękkiego siedziska.

*Ławka z palet, czyli dodatkowe miejsce do siedzenia

Kanapa z palet to jedno z podstawowych rozwiązań. Jeżeli jednak planujemy organizować tu spotkania w większym gronie, zastanówmy się, czy ławki z palet, ale chociażby i fotel czy siedziska-pufy nie byłoby dobrym, funkcjonalnym dodatkiem. Ławka oraz siedzisko z palet to bardzo nieskomplikowana konstrukcja – są banalnie proste do wykonania. Zazwyczaj wymagają jedynie przycięcia drewnianej konstrukcji do odpowiednich rozmiarów oraz wykończenia w dowolny sposób.

*Stolik lub stół z palet wieńczy dzieło   

Jeśli kanapa, to i stolik z palety, na którym postawimy filiżanki z kawą czy paterę ciasteczkami przed chwilą wyjętymi z piekarnika. Wielkość stolika powinna wynikać z ilości dostępnego miejsca oraz przeznaczenia kącika wypoczynkowego. Jeżeli będziemy z niego korzystać w kilka osób, możemy zbudować stół z całej, dużej palety. Jeżeli nie – wystarczą nam niewielkie palety o wymiarach 80x60 cm. Mamy też pełną dowolność, jeśli chodzi o wysokość. Możemy zaprojektować niski stolik o wysokości jednej palety lub dość wysoki (2-3 palety). Naprawdę dobrym pomysłem jest wykonanie z palet jedynie blatu stołu oraz dokupienie do niego stabilnych nóżek. Efektowne, kolorowe nóżki z drewna bez problemu dostaniemy w markecie, jeżeli zaś zależy nam na rozwiązaniu w duchu „zero waste”, możemy wykorzystać nogi od starego, nieużywanego stołu. Świetnie sprawdzają się tu też kółka, dzięki którym mebel będzie mobilny i jeszcze wygodniejszy w obsłudze. Na maksymalny komfort użytkowania pozwoli także szklany blat.

W wersji mobilnej możemy wykonać również wspomniane siedziska z palet – pufy czy nawet kanapy.

Jak zaprojektować taras z palet?

Oczywiście głównym kryterium doboru poszczególnych rozwiązań jest ilość dostępnego miejsca. Minusem mebli ogrodowych z palet są ich raczej spore, w porównaniu do standardowych sprzętów, gabaryty. Dotyczy to szczególnie takich mebli, jak narożniki czy kanapy oraz stoły czy ławy z palet. Najlepiej kierować się tu zasadą zdrowego rozsądku i ograniczenia. Jeśli narożnik z palet zdecydowanie przekracza nasze możliwości metrażowe, pomyślmy co najwyżej o fotelu bądź – w wersji minimalistycznej – siedziskach i niewielkim stoliku. Lepiej zostawić parę niezagospodarowanych centymetrów niż obijać się o sprzęty. Stwórzmy taki zestaw mebli na taras z palet, który będzie spełniał nasze potrzeby oraz wpisze się w plany korzystania z tarasu czy altany.

 

Z drugiej strony nie rezygnujmy z palet, jeśli ich estetyka oraz możliwości aranżacyjne, jakie otwierają przez użytkownikiem, w pełni nam odpowiadają. Na poziomie mebli wystarczająca może się okazać opcja minimum, przy tym warto pozwolić sobie na nieco więcej w zakresie dodatkowych elementów i detali. Projekt „zewnętrznego salonu” warto uzupełnić o kwiatowy lub ziołowy ogród wertykalny z palet, czyli zaplanowany nietypowo – w pionie. Jeżeli mamy pod ręką również stare, drewniane skrzynki ogrodowe, możemy zamienić je w półki, na których rozmieścimy lampki i lampiony oraz doniczki z roślinami.

Jak zrobić meble ogrodowe z palet krok po kroku?

Wykonanie każdego sprzętu rządzi się swoimi prawami, co wynika z jego indywidualnych cech konstrukcyjnych – to oczywiste. Dlatego nie istnieje jedna, uniwersalna recepta. Obowiązujące zasady są tu jednak podobne, dlatego jeśli interesuje nas instrukcja na meble z palet krok po kroku, możemy oprzeć się na tej, opisującej wykonanie kanapy:

Krok 1. Projekt kanapy z palet

W pierwszej kolejności określmy, jakich rozmiarów kanapy z palet potrzebujemy. Możliwe, że na balkonie czy w małej altance zmieści się tylko i wyłącznie mebel z najmniejszych palet. Zaplanujmy ponadto, z ilu elementów będzie składała się nasza sofa. Jeśli preferujemy wyższe siedzisko, na jego wykonanie przeznaczmy dwie, a nawet trzy palety.

Krok 2. Przygotowanie palety na kanapę

 

Palety należy dokładnie wyczyścić oraz pozbyć się drzazg, zadziorów lub nierówności. Wystarczy przeszlifować je za pomocą szlifierki lub papieru ściernego o gradacji 80-100, aż powierzchnia będzie równa i gładka. Jeśli zauważymy jakiekolwiek uszkodzenia czy rysy, wypełnijmy je specjalną masą szpachlową do drewna.

Krok 3. Wybieramy produkty do malowania

Jaka farba sprawdzi się najlepiej? Wybierzmy szybkoschnący produkt, który skutecznie zabezpieczy drewniane elementy użytkowane na zewnątrz przed działaniem niszczących czynników, jak woda i wilgoć, promieniowanie słoneczne czy zmienne temperatury. Na uwagę zasługuje przede wszystkim farba dekoracyjno-ochronna Sadolin Kolory Ogrodu. Co istotne, w przypadku zastosowania na powierzchniach drewnianych zapewnia aż do 6 lat trwałości powłoki. Do tego dochodzi bardzo efektowne wymalowanie z zachowaniem naturalnego rysunku słojów. Odcienie turkusu, cytryny, fuksji czy szarego nieba pozwolą nam na stworzenie oryginalnego projektu mebli oraz innych detali, perfekcyjnie dopasowanych do otoczenia.

Krok 4. Malowanie drewna

Gładką, zeszlifowaną powierzchnię surowego drewna należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć impregnatem technicznym. Informacji o tym, jaki wyrób będzie najlepszy, szukajmy w karcie technicznej farby do drewna. Jeśli wybraliśmy Sadolin Kolory Ogrodu, powinniśmy sięgnąć po impregnat techniczny Sadolin BaseHP . Aplikujmy go, ściśle kierując się instrukcją producenta.

Farbę należy nakładać na paletę za pomocą pędzla, zaczynając od trudno dostępnych miejsc. Wyrób rozprowadzamy dokładnie i równomiernie wzdłuż słojów drewna. Dla osiągniecia pożądanego efektu należy nałożyć 2-3 warstwy farby, w odstępie min. 2, a maks. do 8 godzin. Trzecia warstwa zapewni drewnianym meblom najskuteczniejszą ochronę przed oddziaływaniem niszczących czynników atmosferycznych.

Krok 5. Mocowanie elementów na kanapę z palet

Kiedy farba całkowicie wyschnie, możemy przystąpić do łączenia ze sobą poszczególnych elementów, czyli siedziska i oparcia. Będziemy do tego potrzebować np. wkrętów, kątowników, płaskowników lub standardowych śrub oraz wkrętarki.

Krok 6. Wykończenie kanapy z palet

Projekt „kanapa” możemy uznać za zakończony. Na ostatnim etapie prac panuje bowiem ogromna dowolność. Możemy pozostawić twarde obicie drewna i jedynie uzupełnić je o koce i poduszki bądź zamówić na wymiar lub własnoręcznie uszyć miękkie siedzisko, dzięki któremu wypoczynek w ogrodzie lub na tarasie będzie jeszcze bardziej komfortowy.

 

Jak zrobić meble ogrodowe z palet? To banalnie proste W końcu nic tak nie cieszy, jak samodzielnie wykonane elementy wyposażenia własnej strefy relaksu na tarasie lub w głębi ogrodu.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...