JAK SZLIFOWAĆ DREWNO? PORADY I METODY SZLIFOWANIA DREWNA

Szlifowanie drewna wymaga uprzedniego zaplanowania prac i obrania odpowiedniej strategii. Jak najlepiej szlifować drewno: ręcznie czy może za pomocą specjalistycznych narzędzi? Podpowiadamy, co sprawdzi się do szlifowania drewna oraz jak przeprowadzić prace szybko, skutecznie, a przy tym bezpiecznie.

Szlifowanie drewna to podstawowa metoda jego obróbki. Celem tego zabiegu jest usunięcie z powierzchni poprzednich powłok oraz przygotowanie jej do nałożenia wybranego wyrobu. Dzięki szlifowaniu drewna „naprawiamy” je, wygładzamy i wyrównujemy, pozbywamy się zarysowań oraz sprawiamy, że nowy produkt osiąga lepszą przyczepność do powierzchni.

Czym wyszlifować drewno?

 

Przed rozpoczęciem prac należy przeanalizować nasze umiejętności oraz możliwości. Metody szlifowania wybieramy, biorąc pod uwagę m.in. fakt, czy jesteśmy doświadczonymi „złotymi rączkami”, czy może dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z majsterkowaniem i samodzielną renowacją drewnianych mebli bądź boazerii. Zdecydujmy, jakie narzędzia do szlifowania drewna zdadzą egzamin w naszym przypadku:

papier do szlifowania drewna

- czy może specjalne szlifierki do drewna.

Zależy to również od projektu, specyfiki oraz wielkości drewnianej powierzchni.

Szlifowanie drewna: narzędzia i metody

 

papier do szlifowania drewna

 

Jeśli powierzchnie są niewielkie, najlepiej zastosować papier do szlifowania drewna lub inne materiały ścierne, jak bloczki czy klocki. Taki sposób sprawdzi się przede wszystkim podczas renowacji mebli, np. fotela czy krzesła, ale i ram okiennych, czyli elementów z dużą liczbą detali, z ostrymi kątami lub o nieregularnym kształcie – szlifierki w wielu sytuacjach nie będą miały tu zastosowania, choć to oczywiście w głównej mierze zależy od tego, jakiego rodzaju narzędziem dysponujemy.

- szlifierki do drewna

Jeśli pracujemy na znacznej, a dodatkowo raczej regularnej powierzchni, jak podłoga czy boazeria, lepiej wybrać szlifowanie drewna szlifierką kątową lub innym tego typu narzędziem, inaczej renowacja będzie żmudna i czasochłonna. Szlifowanie drewna ręcznie trwałoby w takim przypadku naprawdę długo, a nadal mogłoby nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Wiele modeli szlifierek znajduje zastosowanie również w usuwaniu powłok z detali, narożników czy wgłębień.

Wybrane narzędzia do szlifowania drewna

 

Jeśli mówimy o szlifierkach, to z uwagi na zakres oraz skalę prac można wyodrębnić narzędzia przemysłowe, czyli stosowane w dużych i mniejszych zakładach produkcyjnych, oraz szlifierki warsztatowe – dla domowych złotych rączek i majsterkowiczów. Oprócz tego możemy je podzielić na narzędzia elektryczne, pneumatyczne oraz hydrauliczne – w prostych pracach w gospodarstwie domowym sprawdzą się przede wszystkim szlifierki elektryczne.

 

W zależności od sposobu działania oraz obróbki urządzenia do szlifowania drewna dzielimy zaś na:

– szlifierki oscylacyjne do drewna – dedykowane przede wszystkim do powierzchni równych i płaskich, czyli drzwi, blatów czy mebli o prostych, regularnych liniach. Z uwagi na kształt stopy szlifującej nadają się także do szlifowania narożników;

– szlifierki mimośrodowe – wykonują zarówno ruchy oscylacyjne, jak i obrotowe. Szlifierki mimośrodowe są przeznaczone do większych prac, nadają się jednocześnie do płaskich, jak i mniej regularnych powierzchni. To bardzo uniwersalne urządzenia: po zmianie tarczy można ich używać jako polerek, ponadto nadają się także do obróbki metalu czy zdzierania powłok malarskich podczas prac remontowych;

– szlifierki taśmowe do drewna – bardzo dobre do szlifowania dużych powierzchni, np. drewnianych płyt, drewnianych podłóg czy boazerii. Świetne w wyrównywaniu, wygładzaniu i oczyszczaniu. Pozwalają na precyzyjne określenie grubości szlifowanej powierzchni. W odróżnieniu od pozostałych rodzajów szlifierek, narzędzia kątowe nie obracają się – taśma porusza się w linii prostej;

– szlifierki kątowe do drewna – wielu złotym rączkom mogą kojarzyć się z cięciem i obróbką metali, jednak do drewna nadają się równie dobrze.  Z drugiej strony szlifowanie drewna szlifierką kątową wymaga doświadczenia, dużej wprawy i precyzji, ponieważ można łatwo uszkodzić powierzchnię, na której pracujemy.

Szlifowanie: porady i reguły

 

Wiemy już, czym możemy wyszlifować drewno. Zastanówmy się teraz, jak wyszlifować drewno, aby osiągnąć oczekiwany efekt, czyli oczyszczoną z wszelkich powłok malarskich czy lakierniczych, do tego wyrównaną i wygładzoną powierzchnię.

szlifowanie drewna: jaki papier?

Niezależnie od tego, czy wybraliśmy szlifowanie drewna papierem ściernym, czy elektryczną szlifierką, kierujemy się paroma uniwersalnymi zasadami. Po pierwsze, zaczynamy od papieru gruboziarnistego i podczas prac stopniowo go zmieniamy na taki o coraz drobniejszym uziarnieniu, - aż do drobnoziarnistego. Oczywiście jednocześnie musimy zmieniać papierowe arkusze, tarczki czy bloczki w ramach tej samej granulacji, ponieważ będą się ścierać.

Przykład: usuwanie poprzednich powłok malarskich lub lakierniczych z drewna rozpoczynamy od papieru oznaczonego symbolem P60 (im niższa liczba, tym silniejszy efekt ścierania), następnie sięgamy po papier o granulacji P120, aby na koniec wygładzić powierzchnię papierem P240. Pamiętajmy, że większa granulacja papieru pozwala na usunięcie grubszej warstwy powłoki czy drewna, ale jednocześnie – spowodowanie ewentualnych uszkodzeń. Drobna granulacja oznacza delikatniejsze szlifowanie, dlatego papieru drobnoziarnistego używa się przede wszystkim do wygładzania drewna.

szlifowanie drewna: jak zmieniać papier?

Podczas szlifowania drewna papierem ściernym (ręcznie lub pod postacią tarczek w szlifierce) warto trzymać się zasady „podwajania”. Według niej zmieniając papier ścierny, powinniśmy wybierać taki, aby był on dwa razy „gładszy” niż poprzednio, czyli jak w opisanym przykładzie: P60, P120 i P240. Pozwoli nam to na przygotowanie drewna do dalszych prac bez obaw o jego uszkodzenie czy powstanie zadziorów, sęków itd.

szlifowanie drewna szlifierką: jak dobrać papier?

Opisane metody można uznać za uniwersalne, jednak jeśli wybraliśmy szlifowanie drewna szlifierką oscylacyjną, kątową lub innym tego typu urządzeniem, papier ścierny (czy tarczki ścierne) musimy dobierać jeszcze bardziej precyzyjnie. Miejmy na uwadze, że usuwanie powłok w sposób mechaniczny sprawia, że nacisk na powierzchnię jest znacznie większy. Kierujmy się zatem regułą: im więcej obrotów i wibracji, tym drobniejszą granulację wybieramy.

Jak wybrać najlepsze narzędzie do szlifowania drewna?

 

Przede wszystkim zastanówmy się, czy zależy nam na szlifierce uniwersalnej, czy może w planach mamy renowację konkretnej drewnianej powierzchni. W drugim przypadku rodzaj szlifierki dobieramy do specyfiki i projektu powierzchni czy mebla. W zależności od zakresu prac sięgnijmy po narzędzie z albo niewielką, albo większą stopą szlifierki. Mniejsza stopa pozwoli na bardziej precyzyjne, jednak i nieco powolniejsze szlifowanie.

Jeżeli jednak chcemy odnowić stolik czy krzesło, postawmy raczej na odpowiednie materiały ścierne i wybierzmy szlifowanie ręczne – to zdecydowanie najtańszy, a przy tym bardzo łatwy sposób renowacji drewnianych sprzętów.

Po szlifowaniu drewna – zabezpieczenie powierzchni

Szlifowanie drewna przed malowaniem to doskonały sposób na przygotowanie powierzchni do dalszych prac. Dzięki usunięciu starych, często łuszczących się powłok z podłoża osiągniemy zdecydowanie lepszy i trwalszy efekt wymalowania. Ogromnie wiele zależy oczywiście od tego, jaki produkt do zabezpieczenia drewna wybierzemy. Najlepiej kierować się przy tym przede wszystkim czynnikami, które będą oddziaływać na drewno. Tym samym jeśli zależy nam na zapewnieniu drewnianej boazerii, meblom czy podłodze ochrony przez powstawaniem przetarć czy drobnych uszkodzeń, sięgnijmy np. po Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych. Jeżeli zaś chcielibyśmy skutecznie zabezpieczyć drewno, a przy tym nadać mu oryginalny kolor, np. miętowy, wybierzmy Sadolin Lakierobejcę Dekor.

 

Podsumowując: metody szlifowania należy dobrać z myślą o specyfice i rodzaju powierzchni, ale także naszych umiejętności. Kolejnym etapem po szlifowaniu drewna musi być zaś jego zabezpieczenie, czyli np. polakierowanie. Wystarczy pamiętać o tym dwóch prostych zasadach, aby cieszyć się pięknem i trwałością drewna przez całe lata.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...