MALOWANIE DREWNA – PRZEGLĄD NARZĘDZI DO MALOWANIA I LAKIEROWANIA DREWNA

Czym malować drewno: wałek czy pędzel? Co sprawdzi się lepiej? Czy do lakieru należy dobierać inne narzędzia niż do lakierobejcy? Niezbędnik złotej rączki: narzędzia do malowania drewna.

 

To, czy malowanie drewna da oczekiwane rezultaty, zależy od wielu różnych czynników. Oczywiście ogromne znaczenie ma prawidłowe przygotowanie powierzchni. Nie mniej istotne jest dopasowanie odpowiednich narzędzi. Czym malować drewno, aby osiągnąć najlepszy efekt? Czy wałek do malowania drewna sprawdzi się lepiej niż pędzel?

 

 

Malowanie wałkiem czy malowanie pędzlem?

 

 

Wybór odpowiednich narzędzi ma kluczowe znaczenie dla wygody, ergonomii pracy oraz dokładności i precyzji. A także dla finalnego efektu! Czym malować drewno? Wybieramy przede wszystkim pomiędzy pędzlami i wałkami.

 

To, jakie narzędzie sprawdzi się lepiej, teoretycznie zależy od tego, co malujemy. A dokładniej: jaki element, przedmiot czy powierzchnię. Gdybyśmy podczas malowania drewna stosowali te same zasady, co podczas malowania ścian, do renowacji krzesła, półki czy ramki, detalu czy przedmiotu ze zdobieniami, a także przęseł płotu używalibyśmy pędzla, z kolei do większych powierzchni – wałka.

 

Wałek do malowania drewna to jednak nie zawsze strzał w dziesiątkę, nawet jeśli do pomalowania mamy np. elewację domu, czyli znaczną powierzchnię. Wynika to ze specyfiki materiału, jakim jest drewno. Wyrób – lakier lub lakierobejcę – należy dokładnie rozprowadzić wzdłuż słojów drewna. Produkt jednocześnie wnika w głąb drewna, jak i tworzy na jego powierzchni powłokę, musi być więc dokładnie wtarty w strukturę drewna. Wałek prawdopodobnie nie pozwoliłby nam na uzyskanie takiego efektu, jak pędzel. Zatem jaki wałek do malowania drewna? Najlepiej żaden, chyba że producent wskaże inaczej.

 

 

Zasady malowania drewna:

Wałek do lakieru, pędzel do farby?

 

Czasami możemy spotkać się z opiniami, że dane narzędzie, np. wałek, jest dedykowane do rozprowadzania lakieru, z kolei pędzel sprawdzi się raczej przy lakierobejcy. Lub odwrotnie. Nie jest to prawdą. Narzędzi nie dobieramy do rodzaju wyrobu, a raczej do konkretnego produktu. Nie ma tu żadnych odgórnych reguł, które regulowałyby tę kwestię.

 

Czym malować drewno sosnowe, dębowe czy inne?

Narzędzi do malowania nie dobiera się również do gatunku drewna. Zasady malowania poszczególnych gatunków są takie same.

 

Czy malować drewno na zewnątrz?

 

Nie należy się również zastanawiać, czym malować drewno na zewnątrz. To, gdzie jest zlokalizowana malowana powierzchnia, zupełnie nie ma znaczenia.

 

Czym malować drewno lakierowane?

 

Podobnie, jak w przypadku malowania lakierowanego drewna czy malowania drewna na połysk.

 

Gdzie szukać informacji dotyczących malowania drewna?

 

Wszelkie wątpliwości rozwieje karta techniczna produktu. To nasz punkt odniesienia i źródło najważniejszych informacji. Producent przedstawia w niej swoje zalecenia dotyczące narzędzi czy metod aplikacji danego wyrobu, które pozwolą na osiągnięcie dobrego efektu. Np. najlepsze rezultaty podczas stosowania Sadolin Lakierobejcy Dekor uzyskamy, stosując pędzle z włosia sztucznego, z kolei do nakładania Sadolin Lakieru Profesjonalnego lepiej użyć pędzli z miękkiego, naturalnego włosia.

 

Pędzle do malowania drewna to zatem najpopularniejszy i najlepszy wybór. To narzędzie najczęściej polecane przez producentów, pozwalające na osiągnięcie najlepszych efektów.

 

 

Co do olejowania drewna?

 

Olejowanie drewna to alternatywa dla jego malowania. Metoda ta zda egzamin np. w przypadku drewnianej posadzki na tarasie. Olej należy dokładnie wetrzeć w drewno – drewno wchłonie wyrób, który zabezpieczy je od wewnątrz i wzmocni jego strukturę.

 

Mamy tu spory wybór, jeśli chodzi o narzędzia do olejowania. Pędzle to jedna z możliwości. Możemy użyć także wałków, które w tym przypadku umożliwiają równomierne rozprowadzenie wyrobu.

 

 

A może malowanie drewna pistoletem?

 

Malowanie drewna natryskowo na pewno pozwoliłoby na przyspieszenie prac, szczególnie przy sporej powierzchni, np. elewacji. Należy to jednak podkreślić: na taką metodę możemy się zdecydować wyłącznie, jeśli zaleca ją producent danego wyrobu. Natryskowo możemy aplikować m.in. Sadolin Impregnat SuperbaseHP, jednak lakierobejce czy farby już nie.

 

 

Za pomocą jakich narzędzi i akcesoriów przygotować drewno do malowania?

 

Oczywiście nie można zapominać, że prawidłowe przygotowanie do malowania jest równie istotne, co samo malowanie. Tylko odpowiednio dobrane akcesoria i narzędzia pozwolą na osiągnięcie dobrego efektu, czyli równomiernego wymalowania.

 

Profesjonaliści zalecają, aby przed ponownym malowaniem usunąć starą powłokę malarską – chyba że używamy takich samych wyrobów do malowania, co poprzednio. Usunięcie starych powłok sprawi, że nowy produkt nałożymy bezpośrednio na surowe drewno. Dzięki temu osiągniemy najlepszy efekt, jeśli chodzi o parametry wytrzymałościowe czy estetyczne powłoki.

 

Stare powłoki najlepiej zeszlifować gruboziarnistym papierem ściernym. Podczas prac starajmy się jednocześnie wyrównać ewentualne rysy i inne ubytki. Nie należy przyciskać zbyt mocno papieru do powierzchni – lepszych będzie kilka równomiernych cykli szlifowania i usuwanie powłok etapami. Podczas prac zmieniajmy papier na taki o coraz drobniejszym uziarnieniu, aż dojdziemy do drobnoziarnistego. Za jego pomocą matowimy powierzchnię, wygładzamy ją i pozbywamy się zadziorów. Pamiętajmy, aby wykonywać ruchy wzdłuż rysunku słojów, nigdy w poprzek.

 

Na przyspieszenie prac pozwoli nam szlifierka elektryczna. Zasada działania jest taka sama, co w przypadku papieru ściernego – w tym przypadku również pracujemy z tarczkami ściernymi.

 

Niektórzy do renowacji drewna polecają używać drucianych szczotek. To błąd! „Włosie” drucianej szczotki jest zbyt ostre. Co prawda, szybko pozbylibyśmy się poprzednich powłok malarskich, ale jednocześnie uszkodzilibyśmy strukturę drewna.

 

 

Przygotowanie i malowanie drewna: lista narzędzi

 

 

Do przygotowania powierzchni do malowania potrzebujemy:

 
  • papieru ściernego – grubo- i drobnoziarnistego
 
  • lub szlifierki elektrycznej

 

 

Do malowania drewna potrzebujemy:

 
  • pędzli do drewna różnej wielkości
 
  • czasami dopuszczalne jest malowanie drewna natryskowo.

 

 

 

Pędzel do drewna? To dobry wybór! Kupując narzędzia do malowania drewna, każdorazowo należy sprawdzać, jakie są zalecenia producenta. To najprostsza recepta na powodzenie podczas wykańczania oraz renowacji drewna.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...