JAK ODNOWIĆ PARKIET BEZ CYKLINOWANIA?

Renowacja parkietu opiera się na kilku jasno określonych czynnościach. Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona renowacja podłogi z drewna, aby służyła Ci jeszcze przez wiele kolejnych lat.

Czyszczenie parkietu domowym sposobem czy może profesjonalne narzędzia do renowacji drewnaNaprawa miejscowa parkietu i jego uszkodzonych fragmentów czy też cyklinowanie całości? Jak odnawiać parkiet w domu, aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty? Wystarczy poznać parę zasad i je zastosować.

 

Naprawa parkietu: samodzielnie czy z ekipą?

 

To, czy z renowacją podłogi drewnianej poradzimy sobie sami, czy może konieczne będzie wynajęcie profesjonalnej ekipy, zależy przede wszystkim od stanu drewna.

W przypadku drobnych rysek i przetarć odnawianie parkietu nie zajmie dużo czasu, możliwe też, że obejdzie się bez wypożyczania specjalnych narzędzi. Jeśli podłoga jest w dobrym stanie i zależy Ci wyłącznie na odświeżeniu jej wyglądu, ponadto chcesz osiągnąć podobny efekt dekoracyjny, co poprzednio, wystarczy, że bardzo dokładnie zmatowisz ją drobnoziarnistym papierem ściernym. Po dokładnym odpyleniu i umyciu parkiet będzie gotowy do ponownego lakierowania lub malowania.

Jeżeli jednak na parkiecie widać sporo rys, uszkodzeń oraz pęknięć, renowacja drewnianej podłogi nie obejdzie się bez dodatkowych zabiegów, w tym cyklinowania. Oczywiście samodzielne cyklinowanie parkietu wchodzi w grę  w takim przypadku ponosisz jednie koszt wypożyczenia urządzenia oraz zakupu tarczek ściernych. Odnawianie parkietu przez profesjonalistów to również dobry rozwiązanie, a poza tym zazwyczaj gwarancja świetnego efektu.

 

Jak odnowić drewnianą podłogę bez cyklinowania?

 

Czy odnawianie parkietu bez cyklinowana jest możliwe? Jak najbardziej. Można sięgnąć po inne akcesoria i narzędzia, czyli przede wszystkim papier ścierny czy szlifierkę elektryczną, czyli wybrać szlifowanie ręczne.

Jak odnowić parkiet domowym sposobem? W pierwszej kolejności postaraj się usunąć poprzednie powłoki z powierzchni drewna za pomocą papieru gruboziarnistego, a następnie zmieniaj papier na taki o coraz drobniejszym uziarnieniu. Jednocześnie delikatnie, ale dokładnie wyrównaj wszelkie rysy i niewielkie uszkodzenia. Na koniec należy zmatowić powierzchnię papierem drobnoziarnistym. Podobnie wygląda procedura podczas pracy ze szlifierką.

Po usunięciu warstwy lakieru odpyl parkiet i zajmij się naprawą większych uszkodzeń, których nie udało się wyrównać podczas szlifowania. Wypełnij ubytki specjalną masą szpachlową o odcieniu dopasowanym do naturalnego koloru drewna. Postępuj zgodnie z zaleceniami jej producenta. Dobrym pomysłem jest umycie parkietu - pozbędziesz się dzięki temu drobinek kurzu.

 

Czy renowacja parkietu bez cyklinowania to dobry pomysł?

 

Wiesz już, jak odnowić parkiet bez cyklinowania. Teraz rozważ wszystkie „za” oraz „przeciw”.

Za samodzielną renowacją drewnianej podłogi bez cyklinowania przemawia przede wszystkim niewielki koszt prac. Nie musisz płacić firmie renowacyjnej, wystarczy, że kupisz lub wypożyczysz szlifierkę. Prace przeprowadzisz stosunkowo szybko.

Z drugiej strony odnawianie parkietu bez cyklinowania to proces, którego nie można zakończyć ze spektakularnym sukcesem. Efekt końcowy, zarówno dotyczący jakości, trwałości, jak i estetyki, będzie raczej niezadawalający, jeśli porównamy go z efektem, jaki da zastosowanie cyklinarki.

Renowacja parkietu bez cyklinowania to zatem dobry pomysł jedynie w przypadku mniejszych powierzchni czy w trudno dostępnych miejscach i pomieszczeniach o skomplikowanym projekcie.

 

Dlaczego warto przeprowadzić cyklinowanie parkietu?

 

Oczywiście można zastosować także inne, sprawdzone metody, jednak… czy będą tak samo skuteczne? Zabieg cyklinowania parkietu to najbardziej pewny i sprawdzony sposób na uzyskanie pełnych właściwości odpornościowych i wytrzymałościowych powłok nakładanych na surowe drewno. Innymi słowy: im dokładniej oczyścisz powierzchnię parkietu podczas cyklinowania, tym pełniej i skuteczniej zastosowane wyroby (jak np. Sadolin Profesjonalny Lakier do Parkietów czy Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych) zabezpieczą drewno.

Oznacza to, że cyklinowanie drewnianej podłogi powinno być przeprowadzane w zasadzie niezależnie od uszkodzeń, nawet jeśli na powierzchni drewna widać jedynie drobne ryski czy przetarcia. Należy usunąć zarówno poprzednie powłoki lakiernicze, jak i cieniutką warstwę drewna – zazwyczaj maksymalnie 0,5 mm.

Oczywiście samodzielna renowacja parkietu oraz cyklinowanie również wchodzą w grę. Miej jedynie na uwadze, że tego typu zabiegi wymagają pewnego doświadczenia w pracach technicznych czy obsłudze urządzeń.

 

Jak odnowić parkiet i prawidłowo go wycyklinować?

 

Zamiast zastanawiać się, jak odnowić parkiet bez cyklinowania i szukać wymówek, wypożyczmy sprzęt i… zabierzmy się do pracy! Koszt wynajmu cyklinarki lub wynajęcia profesjonalnej na pewno się zwróci – dokładnie odnowiona powierzchnia dłużej zachowa nienaganny stan, niż gdybyśmy przeprowadzali prace za pomocą papieru ściernego.

Krok 1.

 

Najpierw konieczne jest przygotowanie pomieszczenia, w którym odnawiany będzie parkiet. Należy wynieść wszystkie meble i niepotrzebne przedmioty oraz zdjąć półki czy firanki (z uwagi na kurz). Zaleca się ponadto demontaż listew przypodłogowych. Następnie dokładnie odkurz cały pokój, nie zapominając także o ścianach i sufitach.

Krok 2.

 

Przed cyklinowaniem dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia. Delikatnie przyciskaj cyklinarkę do podłogi, zachowując kąt 45 stopni. Zacznij od gruboziarnistego papieru ściernego, a podczas szlifowania wymieniaj tarczki na takie o coraz drobniejszych uziarnieniu. Szlifuj parkiet małymi warstwami – lepiej usunąć mniejszą grubość powłoki niż spowodować powstanie uszkodzeń. Miejsca przy ścianie i w narożnikach przeszlifuj ręcznie.

Krok 3.

 

Następnie dokładnie odpyl parkiet. Z kolejnymi pracami najlepiej poczekać nawet około doby. W tym czasie na podłogę opadną pył i kurz unoszące się w powietrzu.

Krok 4.

 

Po upływie doby jeszcze raz usuń opadnięty kurz. Teraz możesz przystąpić do lakierowania parkietu.

 

Renowacja starego parkietu wymaga poświęcenia czasu i uwagi. Pomyśl jednak o efekcie, jaki uzyskasz. Wystarczy usunąć wierzchnie, zniszczone warstwy drewna wraz z łuszczącymi się powłokami, a drewniana podłoga będzie wyglądała jak nowa.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...