IMPREGNAT CZY LAKIEROBEJCA – CO LEPIEJ CHRONI DREWNO?

Impregnat czy lakierobejca? Lakierobejca czy impregnat? A może… jedno i drugie? Podpowiadamy, w jakich sytuacjach jedno nie może obyć się bez drugiego oraz w jakich jeden produkt to w sam raz.

Głowimy się nad prawidłową, skuteczną i długotrwałą ochroną drewna? Nic dziwnego. Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów wyrobów, których cel można sprowadzić do jednego: mają zabezpieczyć drewniane powierzchnie i materiały przed oddziaływaniem zewnętrznych czynników. Ekspert Sadolin tłumaczy, co sprawdzi się lepiej: lakierobejca czy impregnat.

Impregnat czy lakierobejca? Różnice i właściwości

W pierwszej kolejności warto dookreślić, czym różnią się te dwa typy wyrobów. Impregnat to produkt, który ma przede wszystkim działać od wewnątrz, tzn. wnikać głęboko w strukturę drewna i wzmacniać ją. Dzięki temu drewniane elementy są wytrzymalsze, mniejsze jest też ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych. Poza tym zastosowanie impregnatu pozwala na zredukowanie chłonności drewna. Większość impregnatów przygotowuje powierzchnię na nałożenie kolejnej warstwy, nawierzchniowej, ochronno-dekoracyjnej (np. Sadolin Impregnat Techniczny SuperbaseHP), niektóre zaś stanowią samodzielny produkt typu 3 w 1 (jak Sadolin Impregnat Classic Hybrydowy).

Lakierobejce z kolei tworzą właśnie tę wspomnianą powłokę nawierzchniową, chroniąc drewno od zewnątrz przed oddziaływaniem negatywnym czynników, głównie atmosferycznych, jak zmienne temperatury, deszcz czy promieniowanie UV. Takie właściwości ma chociażby Sadolin Lakierobejca Extra.

 

Oba produkty różni też efekt dekoracyjny. Sadolin Impregnat Classic Hybrydowy tworzy powłoki matowe, natomiast Sadolin Lakierobejca Extra półmatowe, czyli o lekkim, eleganckim połysku.

 

Lakierobejca czy impregnat: kiedy stosujemy dane wyroby?

 

Oznacza to, że odpowiedź na pytanie „impregnat czy lakierobejca” najczęściej będzie brzmiała: w duecie! Najczęściej, jednak nie zawsze.

 

Po impregnat sięgamy przede wszystkim podczas malowania surowego drewna (nowego lub poddanego dokładnemu oczyszczeniu). Nakładamy go wedle zaleceń producenta. Jeśli jest to impregnat powłokotwórczy, to jedyny produkt do impregnacji i zabezpieczania powierzchni, jakiego będziemy potrzebować.

Jeśli zaś poddajemy renowacji drewniane powierzchnie, a podczas prac nie odsłaniamy surowego drewna (we fragmencie lub całości), wtedy jego zastosowanie impregnatu nie będzie konieczne. W takim przypadku na poprzednie powłoki (oczyszczone i zmatowione) nakładamy 2-3 warstwy lakierobejcy.

 

Impregnat nakładamy zatem na surową powierzchnię, lakierobejcę zaś na już zabezpieczoną warstwą impregnatu lub pokrytą poprzednimi warstwami produktów. Co istotne, nigdy nie stosujemy lakierobejc bezpośrednio na surowe drewno.

 

Lakierobejca czy impregnat? Jak się okazuje, to, jaki wyrób należy zastosować, zależy przede wszystkim od kontekstu, czyli specyfiki zabezpieczanej powierzchni.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...