DREWNIANE BELKI NA SUFICIE – PORADY I INSPIRACJE

Odsłonięte belki na suficie dodają pomieszczeniu charakteru oraz sprawiają, że aranżacja zyskuje na oryginalności. Jak wydobyć ich piękno i zaaranżować drewniane belki?

Belki stropowe? Może i jest nieco pracy przy ich renowacji, ale efekt końcowy zrekompensuje nam wszystko! Belki drewniane to marzenie każdego projektanta wnętrz oraz miłośnika modnych stylizacji rodem z pierwszych stron katalogów. Mocno zaakcentowane elementy konstrukcyjne stają się motywem przewodnim wnętrza, perfekcyjnie domykając przestrzeń, tworzą niesamowity klimat oraz nastrojowy, kameralny charakter. Jak podkreślić drewniane belki stropowe w aranżacji? Czy lepiej je pomalować, czy postawić na naturalne odcienie drewna?

 


Belka drewniana
: element konstrukcyjny czy ozdobny?


Gruba belka stropowa w drewnianym domu
 – to element, który doskonale wtapia się w otoczenie. Czasami jego rola jest stricte estetyczna, w wielu przypadkach jednak to kluczowa część konstrukcji budynku.


Konstrukcyjne drewniane belki stropowe stosuje się najczęściej w domach murowanych lub drewnianych budowanych metodą tradycyjną. Alternatywą dla tego rozwiązania jest cały strop wykonany z belek i desek (przede wszystkim, jeśli w budynku jest uwzględnione poddasze). Konstrukcję można zabudować sufitem podwieszanym lub pozostawić widoczną, dzięki czemu stanie się ozdobą wnętrza. Oczywiście wymaga to dokładności i precyzji wykonania.

Zdarza się też, że decydujemy się na odsłonięcie starego drewnianego stropu i belek sufitowych podczas prac remontowych. To świetny pomysł, choć jego realizacja będzie wymagała sporo pracy.

Belki ozdobne nie pełnią już roli konstrukcyjnej, a ich usuniecie w żaden sposób nie wpłynie na bezpieczeństwo użytkowania budynku. Nie musimy więc zwracać uwagi chociażby na wytrzymałość belki drewnianej czy jej grubość. Na belki dekoracyjne można się zdecydować w każdej dowolnej chwili i uwzględnić w aranżacji np. przy okazji generalnego remontu.

 

Drewniane belki stropowe: w jakim stylu się sprawdzi?


Drewniane belki sufitowe
 okazują się być niezwykle uniwersalne – znajdują zastosowanie w wielu atrakcyjnych stylach architektonicznych:

  • Podstawą jest tu styl rustykalny, nazywany też wiejskim, w którym nie brakuje nawiązań do natury i naturalnych materiałów, jak drewno, kamień czy cegła, nie tylko na poziomie architektonicznym, ale również w przypadku dodatków.

  • Doskonale sprawdzi się również we wnętrzu skandynawskim, czyli inspirowanym domami mroźnej Północy. Są skąpane w jasnych kolorach i chętnie wykorzystują naturalne drewno.

  • Belki na suficie warto wyeksponować też w mieszkaniu industrialnym, czyli urządzonym w stylu poprodukcyjnym – drewno w towarzystwie kamienia, metalu czy szkła prezentować się będzie odważnie i niebanalnie.

  • Drewniana belka to dobre rozwiązanie także do wnętrz klasycznych, eleganckich.

W jakim pomieszczeniu sprawdzi się belka sufitowa?


Drewniane belki stropowe
 w kuchni wprowadzą do pomieszczenia nastrój przytulności i kameralności. Wnętrze staje się jeszcze bardziej „domowe”, pełne ciepła. Drewniana belka w sypialni „działa” w podobny sposób: pomieszczenie jest kameralne, intymne w odbiorze. Belki na suficie w salonie to z kolei pomysł na aranżację pełną klasy, ale w nienachalnym wydaniu. Jak widać, drewniana belka to element, który będzie doskonale się prezentował w zasadzie każdym pomieszczeniu.

 


Jak i czym pomalować belki drewniane?


Belki pod sufitem
 całkowicie odmieniają wnętrze. Przede wszystkim zwracają uwagę na przestrzeń sufitu, która to przeważnie pozostaje niezauważona. Po drugie, wizualnie domykają wnętrze, dzięki czemu aranżacja jest dopięta na ostatni guzik.

Jeśli chcemy, aby belki sufitowe idealnie wpisywały się w aranżację i podkreślały styl wnętrza, postawmy na jeden z dwóch wariantów: albo wyeksponujmy naturalny odcień drewna i rysunek słojów, albo pomalujmy je na zupełnie inny, interesujący kolor.

belki drewniane w naturalnych kolorach

Pierwsza strategia zda egzamin głównie we wnętrzach w stylu rustykalnym i skandynawskim, które stawiają na naturalność. Do zabezpieczenia i malowania drewna wybierzmy taką lakierobejcę, która daje możliwie naturalny efekt – pogłębia naturalny kolor drewna i sprawia, że słoje pozostają jak najbardziej widoczne. Przykładem takiego produktu jest Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna, która tworzy trwałe, niełuszczące się, a przy tym wyjątkowo piękne powłoki. Na uwagę zasługuje żelowa formuła wyrobu, dzięki któremu łatwo i równomiernie się rozprowadza i nie spływa z malowanej powierzchni – podczas pracy na takich konstrukcjach jak belki stropowe to bardzo ważne! Klasyczne odcienie – m.in. mahoniu, orzecha, czereśni czy dębu – sprawią, że belki drewniane na suficie staną się genialną ozdobą pomieszczenia.

belka w innym kolorze

Drugi wariant (drewno w kolorze) sprawdzi się w aranżacjach, w których liczy się koncept, pomysł, swego rodzaju element zaskoczenia. Nie musimy oczywiście malować belek na odważną czerwień czy kolor granatowy – lepszym rozwiązaniem są stonowane, nienachalne, ale dość oryginalne w tym kontekście barwy, jak pudrowy róż czy miętowy, a nawet biel. Tu również najlepsza będzie lakierobejca, a dokładniej Sadolin Lakierobejca Dekor – szybkoschnący produkt o delikatnym zapachu i subtelnych kolorach.

 

Drewniane belki na suficie perfekcyjnie domykają przestrzeń i wyróżniają się w aranżacji. Dokładnie przemyślmy, w jaki sposób wykończyć ich powierzchnię. Czy lepszy będzie kolor, czy może naturalne odcienie drewna? A obu przypadkach pomogą nam lakierobejce.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...