Szlifowanie drewna: sprawdzone i praktyczne sposoby

Szlifowanie drewna wymaga uprzedniego zaplanowania prac i obrania odpowiedniej strategii. Bo jak najlepiej szlifować drewno: ręcznie czy może za pomocą specjalistycznych narzędzi? Podpowiadamy, kiedy egzamin zda szlifierka do drewna, a kiedy należy sięgnąć po papier ścierny.

Szlifowanie drewna to podstawowa metoda jego obróbki. Celem tego zabiegu jest usunięcie z powierzchni poprzednich powłok oraz przygotowanie jej do nałożenia wybranego wyrobu. Dzięki szlifowaniu drewna „naprawiamy” je, wygładzamy i wyrównujemy, pozbywamy się zarysowań oraz sprawiamy, że nowy produkt osiąga lepszą przyczepność do powierzchni.

Przed rozpoczęciem prac należy zastanowić się, czy lepsze będzie szlifowanie ręczne, czy może warto sięgnąć po specjalne szlifierki do drewna. Zależy to przede wszystkim od projektu, specyfiki oraz wielkości drewnianej powierzchni.

Kiedy szlifowanie ręczne i papier ścierny do drewna?

Jeśli powierzchnie są niewielkie, najlepiej zastosować papier ścierny do drewna lub inne materiały ścierne, jak bloczki czy klocki, szczególnie w przypadku renowacji fotela, krzesła czy ram okiennych, czyli elementów z ostrymi kątami lub o nieregularnym kształcie.

Zasada jest prosta: zaczynamy od papieru gruboziarnistego i stopniowo przechodzimy do drobnoziarnistego, a pomiędzy kolejnymi etapami usuwamy powstały pył. Pamiętajmy, że większa granulacja papieru pozwala na usunięcie grubszej warstwy powłoki czy drewna, ale jednocześnie – spowodowanie ewentualnych uszkodzeń. Drobna granulacja oznacza delikatniejsze szlifowanie, dlatego papieru drobnoziarnistego używa się przede wszystkim do wygładzania drewna.

Jeśli jednak pracujemy na znacznej, a dodatkowo raczej regularnej powierzchni, jak podłoga czy boazeria, warto sięgnąć po szlifierki do drewna, inaczej renowacja będzie żmudna i czasochłonna.

Narzędzia do szlifowania drewna: rodzaje

Z uwagi na zakres oraz skalę prac można wyodrębnić narzędzia przemysłowe, czyli stosowane w dużych i mniejszych zakładach produkcyjnych, oraz szlifierki warsztatowe – dla domowych złotych rączek i majsterkowiczów. Oprócz tego możemy je podzielić na narzędzia elektryczne, pneumatyczne oraz hydrauliczne – w prostych pracach w gospodarstwie domowym sprawdzą się przede wszystkim szlifierki elektryczne.

W zależności od sposobu działania oraz obróbki narzędzia do szlifowania drewna dzielimy zaś na:

szlifierki oscylacyjne do drewna – dedykowane przede wszystkim do powierzchni równych i płaskich, czyli drzwi, blatów czy mebli o prostych, regularnych liniach. Z uwagi na kształt stopy szlifującej nadają się także do szlifowania narożników;

szlifierki mimośrodowe – wykonują zarówno ruchy oscylacyjne, jak i obrotowe. Szlifierki mimośrodowe są przeznaczone do większych prac, nadają się jednocześnie do płaskich, jak i mniej regularnych powierzchni. To bardzo uniwersalne urządzenia: po zmianie tarczy można ich używać jako polerek, ponadto nadają się także do obróbki metalu czy zdzierania powłok malarskich podczas prac remontowych;

szlifierki taśmowe do drewna – bardzo dobre do szlifowania dużych powierzchni, np. drewnianych płyt, drewnianych podłóg czy boazerii. Świetne w wyrównywaniu, wygładzaniu i oczyszczaniu. Pozwalają na precyzyjne określenie grubości szlifowanej powierzchni. W odróżnieniu od pozostałych rodzajów szlifierek, narzędzia kątowe nie obracają się – taśma porusza się w linii prostej;

szlifierki kątowe do drewna – wielu złotym rączkom mogą kojarzyć się z cięciem i obróbką metali, jednak szlifierki kątowe do drewna nadają się równie dobrze.  Z drugiej strony wymagają doświadczenia, dużej wprawy i precyzji, ponieważ można łatwo uszkodzić nimi powierzchnię, na której pracujemy.

Jak wybrać najlepsze narzędzie do szlifowania drewna?

Przede wszystkim zastanówmy się, czy zależy nam na szlifierce uniwersalnej, czy może w planach mamy renowację konkretnej drewnianej powierzchni. W drugim przypadku rodzaj szlifierki dobieramy do specyfiki i projektu powierzchni czy mebla. W zależności od zakresu prac sięgnijmy po narzędzie z albo niewielką, albo większą stopą szlifierki. Mniejsza stopa pozwoli na bardziej precyzyjne, jednak i nieco powolniejsze szlifowanie.

Jeżeli jednak chcemy odnowić stolik czy krzesło, postawmy raczej na odpowiednie materiały ścierne i wybierzmy szlifowanie ręczne – to zdecydowanie najtańszy, a przy tym bardzo łatwy sposób renowacji drewnianych sprzętów.