Skandynawski design lubi drewno!

Styl skandynawski to drewno w roli głównej! Sprawdź, czy skandynawskie wnętrza to coś dla Ciebie: są proste, harmonijne, tworzone w bliskości z naturą.

Styl skandynawski stanowi bezpośrednią odpowiedź na specyfikę klimatu Północy. Mroźne zimy sprawiają, że we wnętrzach tym bardziej cenimy sobie miękkie i ciepłe tkaniny, a długie noce rodzą potrzebę wpuszczania do środka jak największej ilości naturalnego światła oraz wybierania jasnej, nienachalnej kolorystyki. Mieszkanie w stylu skandynawskim jest ponadto zainspirowane dziką naturą Szwecji, Norwegii czy Finlandii. Znajdziemy tu zarówno drewniane meble, drewniane podłogi czy też całe ściany w drewnie, jak i elementy z kamienia, różne gatunki roślin oraz detale nawiązujące do folkloru.

Mieszkanie w stylu skandynawskim, czyli drewno przede wszystkim

Wnętrza w stylu skandynawskim to minimalizm. Nie potrzeba wiele, aby urządzić mieszkanie pięknie, gustownie i ze smakiem. Podstawą jest tu drewno. Zacznijmy od drewnianych podłóg: zamiast ciemnego drewna w intensywnej tonacji wybierajmy drewno jasne, stonowane, np. rodzime gatunki, jak sosna czy świerk. Co prawda nie zachwycają one trwałością, jednak odpowiednie zabezpieczone przetrwają we wnętrzu całe lata. Warto bowiem pamiętać, że styl skandynawski to styl świadomy i nastawiony antykonsumpcjonistycznie – zakłada dbanie o otaczającą nas przestrzeń oraz renowację zamiast wymiany na nowe. Do ochrony drewnianej podłogi wybierzmy Sadolin Profesjonalny Lakier do Parkietów lub Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych.

W we wnętrzu w stylu skandynawskim drewno pojawia się nie tylko na podłogach, ale i na… ścianach. Triumfy popularności bije boazeria, która w niczym nie przypomina już tej z czasów PRL-u. Okazuje się, że wystarczy poddać ją renowacji, usunąć warstwę połyskliwego lakieru i pomalować na kolor biały, miętowy czy różowy, aby uzyskać zachwycającą, modną, skandynawską aranżację. Użyjmy do tego Sadolin Lakierobejcy Dekor.

Meble w stylu skandynawskim

Oczywiście niezastąpionym elementem stylu są skandynawskie meble. Skandynawskie, czyli nawiązujące do klasycznych projektów, które powstały w latach 60. i 70. oraz przede wszystkim drewniane. Charakterystyczne krzesła, stoliki-nerki, proste, ale jakże efektowne stoły, regały, komody, półki – to sprzęty, za pomocą których urządzimy modne wnętrze w stylu skandynawskim i to bardzo niedrogim kosztem. Czasami wystarczy bowiem odnowić któreś z mebli, które znajdziemy na dziadkowym stryszku i nadać im nowe życie. W zależności od stylu, jaki chcemy uzyskać, sięgnijmy po wspomnianą Sadolin Lakierobejcę Dekor (interesujący odcień, jednak z widocznym rysunkiem słojów), Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną (która nieco zabarwi drewno lub nada mu intensywniejszy lub inny, choć nadal naturalny odcień) lub Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych (bezbarwny – nada się również do mebli).

 

Styl skandynawski cieszy się tak dużym zainteresowaniem, bo jest całkiem łatwy do uzyskania. Zasady jego tworzenia są proste, mamy tu parę podstawowych elementów, jak drewno, oraz sporą dowolność w tematyce dodatków i detali oraz ich kolorystyki. Skandynawski design pozostawia sporo miejsca na ekspresję i wyrażanie siebie.