Rysy na meblach – sprawdź, jak się ich pozbyć!

Jeśli wcześniej nie zadbaliśmy o prawidłowe zabezpieczenie drewna, trudno będzie uniknąć niewielkich uszkodzeń. Rysy na lakierowanych meblach potrafią spędzić sen z powiek: są doskonale widoczne na połyskliwej powierzchni. Jak usunąć rysy z mebli i przywrócić drewnu piękny wygląd?

Rysy na lakierowanych frontach? Lekkie przetarcia czy może większe uszkodzenia? Niestety rysy na meblach oznaczają, że należy zaplanować prace renowacyjne. Inaczej może dojść do dalszych zniszczeń.

Rysy na meblach drewnianych– czym usunąć i jak się pozbyć?

Usuwanie rys z mebli lakierowanych lub pomalowanych farbą wymaga wyrównania uszkodzonej powierzchni. Zazwyczaj zarysowania są raczej małe, wystarczy je zatem delikatnie zmatowić (drobnoziarnistym papierem ściernym) i następnie pomalować tym samym produktem, co wcześniej lub innym, bezbarwnym lakierem (np. Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych - sprawdzi się też do mebli!). Jeżeli jednak uszkodzenia są większe lub chcemy całkowicie zmienić kolor mebli, poprzednie powłoki należy usunąć (ścieramy je gruboziarnistym, a następnie drobnoziarnistym papierem ściernym), ubytki wypełnić szpachlą do drewna (zgodnie z zaleceniami jej producenta) i ponownie pomalować powierzchnię. Oczywiście między szlifowaniem a wypełnianiem ubytków nie zapomnijmy dokładnie umyć mebel i usunąć wszelkie plamy, osady, tłuste naloty czy ślady żywicy.

 

Jak się pozbyć rys na meblach

Walka z rysami na meblach – zastosuj odpowiednie produkty do malowania

W zminimalizowaniu ryzyka powstawania rys na meblach w przyszłości pomoże nam dobrej jakości lakier lub lakierobejca. O tym, jaki produkt należy wybrać, decydują przede wszystkim zagrożenia, na które narażone jest drewno w pomieszczeniu. Jeżeli obawiamy się uszkodzeń mechanicznych, np. w przypadku sprzętów w przedpokoju i strefie wejściowej, sięgnijmy po wspomniany, niezwykle odporny na przetarcia Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych. Jeśli zaś nie wymagamy odporności mechanicznej na tak wysokim poziomie, liczy się dla nas za to łatwość w aplikacji, przetestujmy Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną o żelowej, niespływającej formule lub Sadolin Lakierobejcę Dekor – szybkoschnącą i dostępną w interesujących odcieniach.

Jak ukryć rysy na meblach?

Jeśli zauważymy rysy na frontach lakierowanych, musimy zaplanować szereg dość czasochłonnych prac. Możemy też spróbować zatuszować najdrobniejsze uszkodzenia za pomocą profesjonalnych akcesoriów do renowacji, jak pisak retuszerski czy wosk retuszerski. Pamiętajmy tylko, aby idealnie dobrać kolor tego rodzaju środków to odcieni drewna.

Miejmy jednak na uwadze, że rysy są uszkodzeniami powłoki zabezpieczającej drewno, szczególnie te głębsze. W związku z tym zlekceważenie problemu i jedynie zatuszowanie rys w dalszej konsekwencji może doprowadzić do powstania większych zniszczeń, np. wskutek przenikania wilgoci do warstwy surowego drewna.

Jeśli uszkodzenia i przetarcia są widoczne i zastanawiamy się, jak usunąć rysy na meblach raz na zawsze, kupmy dobrej jakości lakiery lub lakierobejce i zaplanujmy prace renowacyjne. Droga skróty nie istnieje.