Renowacja czy wymiana okien drewnianych? Drewniane okna w praktyce

Masz okna z drewna? To świetnie! Renowacja i konserwacja okien drewnianych przedłuża ich trwałość i żywotność. Czasami jednak odnawianie stolarki już nie zdaje egzaminu i musimy pomyśleć o wymianie.

Kiedy wystarczy renowacja okien drewnianych, w jakim przypadku zaś konieczna będzie ich wymiana? Popękana i łuszcząca się powłoka na powierzchni ram okiennych, a nawet mniejsze rysy czy uszkodzenia to tak naprawdę tylko mankament kosmetyczny. Drewno ma to do siebie, że można je wielokrotnie odnawiać i poddawać renowacji, malować i zmieniać kolorystykę. Gorzej, jeśli zauważymy inne, niepokojące sygnały. Eksperci Sadolin tłumaczą, czy należy zaplanować odnawianie okien drewnianych, czy może lepszym rozwiązaniem będzie kupno nowych.  

Kiedy renowacja okien, a kiedy wymiana?

Renowacja okien drewnianych

Coraz większe nieszczelności, rosnące rachunki za ogrzewanie oraz wrażenie przeciągów? To znak, że konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Warto zwrócić się do producenta okien lub do serwisu oraz wykonać przegląd stolarki. Bardzo możliwe, że wystarczy regulacja okuć i mocowań, a okna znów będą idealnie pełniły swoją rolę. Jeśli jednak stolarkę można określić jako już wręcz wiekową, możliwe, że wyregulowanie czy renowacja okien drewnianych tu nie pomoże. Wtedy trzeba podjąć bardziej drastyczne kroki, tzn. pomyśleć o wymianie. Konserwacja okien drewnianych z pewnością też już nie wystarczy, jeśli rama uległa znacznym uszkodzeniom. Czasami o kupnie nowych okien decyduje zbicie szyby – nowoczesnego pakietu szybowego nie można wymienić pojedynczo, najczęściej konieczne jest wstawienie całego przeszklenia, co znacząco podnosi koszty naprawy.

Pomaluj stare okna drewniane!

Często jednak „usterki” są jedynie powierzchowne, a większość problemów rozwiąże regulacja oraz malowanie. Stare, drewniane okna będą dzięki temu wyglądać jak nowe!

Punkt pierwszy projektu „renowacja drewnianych okien” to skompletowanie wszystkich narzędzi, akcesoriów i produktów niezbędnych do przeprowadzenia prac (potrzebujemy m.in.: papieru ściernego oraz bloczków ściernych, dwóch pędzli o różnych rozmiarach, kuwety malarskiej, taśmy malarskiej, miękkie szmatki wiaderka, wyrobu do malowania drewnianych okien oraz mieszadła) oraz zabezpieczenie pomieszczenia. Wynieśmy wszelkie zbędne przedmioty, przykryjmy meble folią malarską (będzie pylić!), zdejmijmy firanki i karnisze.

Malowanie okien drewnianych: czym malujemy?

Renowacja drewnianego okna

Z uwagą dobierzmy odpowiedni produkt do drewna. Musi to być wyrób nadający się do zastosowania zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Powinien w związku z tym tworzyć powłoki odporne na działanie wilgoci, promieniowania UV oraz o wysokiej odporności mechanicznej, a zarazem wyróżniający się niskim poziomem zapachu lub pozwalający na szybkie przeprowadzenie prac, tzn. wygodny w aplikacji i szybkoschnący. Nasze wymagania z pewnością spełni Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna (o żelowej formule ułatwiającej malowanie pionowych powierzchni) oraz Sadolin Lakierobejca Dekor (czas schnięcia powłoki to zaledwie kilka godzin).  

Jak odnowić okna drewniane krok po kroku

Zanim zabierzemy się za malowanie drewnianych okien dokładnie przygotujmy powierzchnię ram do dalszych prac. Usuńmy luźną, łuszczącą się powłokę za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego oraz bloczków ściernych. Szlifowanie do surowego drewna jest konieczne w przypadku, gdy poprzednia powłoka malarska lub lakiernicza jest w kiepskim stanie lub jeśli chcielibyśmy uzyskać inny efekt dekoracyjny niż obecnie (np. wyeksponować naturalny odcień i rysunek słojów, podczas gdy okna są pomalowane farbą kryjącą). W innej sytuacji (jeśli powłoka jest w dobrym stanie oraz planujemy malowanie podobnymi wyrobami) wystarczy samo zmatowienie powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym. Przy okazji szlifowania postarajmy się wyrównać ryski i uszkodzenia.

Następnie oczyszczamy okna z powstałego pyłu oraz myjemy je, aby pozbyć się kurzu i zabrudzeń z wszelkich wgłębień i zakamarków. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.

Na kolejnym etapie należy wypełnić ubytki, których nie udało nam się wyrównać za pomocą papieru ściernego. W tym celu sięgamy po specjalną szpachlówkę do drewna (postępujemy wedle zaleceń jej producenta). Po przeprowadzeniu napraw należy zabezpieczyć szyby, tzn. okleić je taśmą malarską.

Pora na malowanie okien drewnianych. Jeśli nie usunęliśmy w całości poprzedniej powłoki, najpierw wykonajmy wymalowanie próbne, czyli test na niewielkiej i niewidocznej powierzchni. Dzięki temu upewnimy się, że nie powstaną żadne niepożądane efekty.

Z kolei w przypadku, gdy pozbyliśmy się starych powłok malarskich lub lakierniczych, w pierwszej kolejności powinniśmy nałożyć impregnat do drewna (na powierzchnie bezpośrednio narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych, zewnętrznych).

Malowanie przeprowadzamy, kierując się zaleceniami zawartymi w karcie technicznej wybranego produktu. Lakierobejcę najpierw nakładamy na trudnodostępne miejsca, następnie na większe powierzchnie.

Renowacja drewnianych okien to proste zadanie dla domowych złotych rączek. O ile do regulacji okuć i klamek potrzebny jest specjalista, o tyle z odnawianiem i malowaniem z łatwością poradzimy sobie sami.