Okiennice drewniane znowu w modzie!

Okiennice drewniane: czy to nowa moda, czy powrót do korzeni? Jedno jest pewne – drewniane okiennice mogą odmienić wygląd Twojego domu, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Będzie wyglądał jak z bajki!

Drewniane okiennice, choć mogą kojarzyć się ze swojskością i folklorem, są coraz chętniej wybierane również do współczesnych domów. Niektóre modele charakteryzują piękne zdobienia, inne przyciągają nowoczesną, oszczędną linią.

Okiennice drewniane: co to takiego?

Podstawowe, tradycyjne okiennice zewnętrzne składają się z dwóch skrzydeł otwieranych na zewnątrz. Interesującym rozwiązaniem są też skrzydła przesuwające się po dyskretnej prowadnicy. Z kolei wewnętrzne drewniane okiennice często mają budowę harmonijkową. Modele płycinowe, kasetowe, ażurowe, służące głównie ozdobie lub pełniące dodatkowe funkcje, z drewna litego lub klejonego warstwowo? Jeśli marzą nam się okiennice, mamy zaskakująco wiele kwestii to rozważenia.

Po co montujemy okiennice drewniane?

Okazuje się, że estetyka rozwiązania to tylko jedna z zalet drewnianych okiennic. Drewniane okiennice zamontowane na zewnątrz chronią wnętrze przed promieniowaniem słonecznym w wyjątkowo upalne dni, czyli tym samym – przed nagrzewaniem się pomieszczeniem. Zimą, analogicznie: wystarczy zamknąć okiennice np. w nocy, aby znacznie ograniczyć straty ciepła i uciekanie energii cieplnej nagromadzonej we wnętrzu. Zabezpieczenie przed hałasem to kolejny argument „za”. Podobnie ochrona antywłamaniowa, jeśli tylko zdecydujemy się na drewniane okiennice zewnętrzne wyposażone w odpowiednie okucia.

Z drugiej strony zewnętrzne okiennice wcale nie stanowią absolutnie niezbędnego elementu elewacji. Miejmy na uwadze, że nawet doskonałej jakości, warstwowe i wykonane z najlepszego drewna okiennice nie zrekompensują nam np. słabej izolacyjności okien – należy je traktować jako wyposażenie dodatkowe, tym bardziej, że użytkowane w ciągu dnia całkowicie izolują wnętrze domu od otoczenia. Zdadzą więc egzamin raczej jako uzupełnienie stolarki okiennej o dobrych parametrach.

Mimo iż zewnętrzne przesłony są o wiele bardziej popularne, niemałym powodzeniem cieszą się też wewnętrzne okiennice drewniane. One również mogą wspomóc bilans energetyczny budynku, zapobiegając przedostawaniu się ciepła na zewnątrz, jednak ich podstawą rolą jest uzupełnienie lub współtworzenie przemyślanej aranżacji wnętrza. Swoją formą i projektem mogą nawiązywać do tradycyjnych okiennic zewnętrznych (wtedy idealnie wpiszą się w klasyczny lub rustykalny styl pomieszczenia). Najbardziej charakterystyczne są jednak shuttersy, które nawet zasunięte pozwalają na regulowanie ilości dziennego światła wpadającego do pomieszczeń, a to dzięki specjalnym deseczkom-lamelom. Prezentują się przy tym najbardziej efektownie, szczególnie w charakterze przesłony większego przeszklenia, np. zaplanowanego na całą ścianę.

 

Jeśli chcemy, aby zewnętrzne lub wewnętrzne okiennice drewniane zachowały swój nienaganny wygląd, konieczna jest prawidłowa impregnacja. O dobry stan drewna zadbają prawidłowo dobrane oraz zastosowane wyroby, np. Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna oraz Sadolin Lakierobejca Dekor. Oba produkty nadają się zarówno do zastosowania wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Pierwszy z nich tworzy trwałe, niełuszczące się powłoki. Jego żelowa formuła ułatwia i przyspiesza aplikację. Z kolei drugi to doskonałe rozwiązanie, jeśli oprócz skutecznej ochrony zależy nam też na atrakcyjnej, niebanalnej kolorystyce.