Meble ze starego drewna: jak wydobyć ich naturalne piękno?

Wydobądź naturalne piękno ze starych mebli. Malowanie i lakierowanie mebli w praktycznych poradach. Sprawdź!

Toaletka po babci z wytartym blatem, wiekowy sekretarzyk, przy którym ktoś na pewno pisał piękne i długie listy, stary stół, który darzymy ogromnym sentymentem – meble ze starego drewna mają duszę i intrygują swoją historią. Możemy je odnawiać przynajmniej na jeden z paru sposobów: nadać im nieco inny lub pogłębić naturalny odcień bądź całkowicie zmienić kolor. Podpowiadamy, jakie lakiery, lakierobejce oraz farby do mebli drewnianych sprawdzą się tu najlepiej.  

Konserwacja mebli drewnianych: czym?

Zanim zabierzemy się za malowanie starych mebli, musimy się zastanowić nad dwoma kwestiami: na oddziaływanie jakich czynników będzie narażona drewniana powierzchnia oraz na jakim efekcie nam zależy. Bezpośrednio wpłynie to na wybór produktu do malowania. Jeśli chcemy zwiększyć odporność drewna na ścieranie i szorowanie, a przy tym podkreślić jego naturalny odcień oraz rysunek słojów, wypróbujmy Sadolin Lakierobejcę Ekskluzywną. Wyrób skutecznie ochroni drewno przed czynnikami, z którymi może mieć do czynienia we wnętrzu, a jednocześnie wpłynie na estetykę wykończenia. Jeśli zależy nam przede wszystkim na jak najlepszym zabezpieczeniu powierzchni, dobrym wyborem będzie bezbarwny Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych (to także świetny lakier do mebli drewnianych). Z kolei Sadolin Lakierobejca Dekor pozwoli nam na nadanie meblom niecodziennego zabarwienia, jednak nadal przy zachowaniu widocznego rysunku słojów. Poza tym jest szybkoschnąca, dzięki czemu prace przeprowadzimy wyjątkowo szybko i sprawnie.

Malowanie drewnianych mebli – najpierw przygotowania

Jak przeprowadzić malowanie lub lakierowanie mebli? Kluczowy jest etap przygotowań. Najpierw należy ocenić, jak duże są zniszczenia oraz jaki zakres prac będzie potrzebny, aby osiągnąć najlepszy efekt. Poza tym ustalmy, czym jest wykończony mebel. Drewniane powierzchnie bardzo często były niegdyś zabezpieczane politurą. Aby to potwierdzić, przetrzyjmy mebel wacikiem nasączonym alkoholem. Kleista maź w kolorze powłoki to właśnie politura. Jeśli wacik będzie po prostu brudny, oznacza to, że stół, krzesło czy toaletkę wykończono najpewniej lakierem, lakierobejcą lub farbą do mebli drewnianych.

Meble ze starego drewna – usuwać poprzednie powłoki czy nie?

Jeśli mamy do czynienia z wiekowym, nieodnawianym od lat meblem, najlepszym pomysłem będzie usunięcie całej poprzedniej powłoki. Podobnie postępujemy, gdy powłoki są znacznie zniszczone, popękane, łuszczą się i odspajają oraz w przypadku, kiedy stan mebli oceniamy jako dobry, ale zamierzamy je wykończyć za pomocą innych rodzajów produktów niż ostatnio. Konieczne jest zeszlifowanie powłok również w sytuacji, gdy chcemy odsłonić rysunek słojów lub wyeksponować naturalny odcień drewna, a powierzchni jest obecnie pokryta powłoką kryjącą.

Powłoki malarskie należy zeszlifować za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Wraz z postępem prac zmieniamy papier na taki o drobniejszym uziarnieniu, a na koniec wygładzamy powierzchnię papierem drobnoziarnistym. Pamiętajmy, aby wykonywać ruch wzdłuż słojów – w ten sposób unikniemy powstawania zadziorów.

Jeśli zaś nie planujemy usuwać całej poprzedniej powłoki malarskiej przed malowaniem starego drewna (chociażby w przypadku, gdy meble są w dobrym stanie i chcemy uzyskać podobny efekt do aktualnego), wystarczy, że przeszlifujemy, zmatowimy powierzchnie drobnoziarnistym papierem. Dzięki temu nowa warstwa wyrobu osiągnie dobrą przyczepność do podłoża.

Kolejny krok to odpylenie, czyli odkurzenie mebli. Należy je również umyć – mimo iż większości zabrudzeń czy zatłuszczeń pozbyliśmy się na pewno podczas szlifowania, usuniemy również drobinki kurzu i pyłu z zakamarków. Po wyschnięciu możemy zabrać się za malowanie drewnianych mebli. W pierwszej kolejności (jeśli nie usunęliśmy poprzednich powłok) powinniśmy wykonać wymalowanie próbne.

Jak pomalować stare meble? Tu liczą się już wytyczne producenta konkretnego wyrobu. Każdy produkt rządzi się innymi prawami dotyczącymi nakładania. Zanim rozpoczniemy malowanie czy lakierowanie mebli sprawdźmy więc, jak, za pomocą jakich narzędzi oraz w jakich warunkach to robić.