Meble ogrodowe z drewna – zabezpieczenie i konserwacja

Wybrałeś meble ogrodowe z drewna? Pamiętaj o impregnacji i konserwacji! Sprawdź, w jaki sposób impregnat do mebli ogrodowych przedłuża ich żywotność.

Meble ogrodowe z drewna perfekcyjnie wpisują się przemyślany projekt balkonu, tarasu lub ogrodu. Naturalny materiał doskonale komponuje się z otoczeniem, staje się oczywistym łącznikiem pomiędzy zewnętrzną strefą wypoczynkową a sadem wypełnionym jabłoniami czy gruszami bądź pięknymi, kwiecistymi rabatami. Jedyne, co powinniśmy zrobić, aby niezmiennie zachwycały, jest ich konserwacja. Konserwacja mebli ogrodowych to „pakiet” zabiegów mających na celu odbudowanie powłok ochronnych, czyli warstw zabezpieczających drewno.

Konserwacja mebli ogrodowych – dlaczego bez tego ani rusz?

Konserwacja czy impregnacja mebli ogrodowych jest absolutnie konieczna. Pod żadnym pozorem nie należy z niej rezygnować. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki drewna oraz czynników oddziałujących na drewnianą powierzchnię. Deszcz, wilgoć, zmienne temperatury, promieniowanie UV, mikroorganizmy – to podstawowe zagrożenia, z którymi muszą radzić sobie drewniane meble ogrodowe. Bez ochrony drewno szybko zaczęłoby niszczeń, chłonąć wodę, w końcu paczeć i pękać.

Konserwacja drewna ogrodowego: kiedy stosujemy impregnat do mebli ogrodowych?

To, jakie zabezpieczenie należy zastosować, jest uzależnione m.in. od tego, czy poddajemy renowacji drewniane powierzchnie, czy malujemy surowe drewno. Jeśli malujemy surowe, wcześniej nie malowane drewno, w pierwszej kolejności powinniśmy je zaimpregnować. Podobnie postępujemy w sytuacji, gdy odnawiamy stare meble i podczas prac odsłaniamy drewno, czyli usuwamy powłoki malarskie lub lakiernicze z fragmentów lub z całej powierzchni. Impregnat do mebli ogrodowych chroni od wewnątrz – wnika głęboko w strukturę drewna, wzmacniając ją. Dobre impregnaty do mebli drewnianych użytkowanych na zewnątrz chronią ponadto przed działaniem grzybów, zmniejszają chłonność drewna i przygotowują powierzchnię do kolejnych kroków konserwacji, czyli nałożenia warstwy nawierzchniowej, ochronnej. Dostępne są także produkty, które nie wymagają już zastosowania innego produktu nawierzchniowego, są bowiem samowystarczalne – to wyroby typu 3 w 1.

Przykładem pierwszego wyrobu jest Sadolin Impregnat Techniczny BaseHP. Ten impregnat do mebli ogrodowych oraz innych drewnianych powierzchni użytkowanych na zewnątrz chroni surowe drewno przed szkodliwym działaniem grzybów pleśniowych. Zapobiega tym samym głębokiemu rozkładowi drewna – wzmacnia jego strukturę od wewnątrz. Jednocześnie przygotowuje powierzchnię przed nałożeniem kolejnej warstwy, nawierzchniowej i dekoracyjnej, jak np. Sadolin Lakierobejca Extra.

Jeśli zaś zastosowanie impregnatu do mebli ogrodowych jest konieczne, chcemy jednak przyspieszyć prace i przeprowadzić je za pomocą jednego rodzaju produktu, sięgnijmy po wyrób, który jednocześnie impregnuje drewno, jak i tworzy na jego powierzchni szczelną powłokę. Pomoże nam w tym chociażby Sadolin Impregnat Classic Hybrydowy. Jest polecany m.in. w 2 i 3 klasie zagrożenia korozją biologiczną, czyli w wilgotnym środowisku. Trwałość zabezpieczenia szacuje się tu aż do 7 lat.  

Zabezpieczenie mebli ogrodowych: kiedy lakierobejca?

Impregnat do mebli ogrodowych stosujemy więc podczas konserwacji surowego drewna oraz w sytuacji, gdy podczas prac przygotowawczych odsłoniliśmy fragmenty surowego drewna lub wręcz usunęliśmy całą poprzednią powłokę lakierniczą. Jeśli stare powłoki są w dobrym stanie, wystarczy, że zmatowimy meble, czyli przeszlifujemy je drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylimy je i pokryjemy nową warstwą lakierobejcy, np. wspomnianej Sadolin Lakierobejcy Extra lub Sadolin Lakierobejcy Odpornej na Trudne Warunki Atmosferyczne. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie zda egzamin przede wszystkim, jeśli już wcześniej konserwowaliśmy drewno tym samym wyrobem. Jeśli meble są zabezpieczone innym produktem, w pierwszej kolejności musimy przeprowadzić wymalowanie próbne, aby przekonać się, czy nie powstają żadne niepożądane efekty. Jeżeli efekt lakierowania nie będzie zadowalający, należy usunąć poprzednie powłoki w całości i jeszcze raz przygotować drewniane meble ogrodowe, tym razem używając impregnatu.

Dobrze do renowacji ogrodowych mebli sprawdzi się też Sadolin Olej Superdeck. Miejmy jedynie na uwadze, że przed jego nałożeniem należy usunąć z powierzchni wszelkie powłoki malarskie czy lakiernicze. Olej zazwyczaj nakładamy na surowe drewno, chyba że mamy do czynienia z miękkimi gatunkami, wtedy potrzebna będzie warstwa Sadolin BaseHP.

 

Meble ogrodowe z drewna – dlaczego konserwacja jest tak ważna? To oczywiste! Wydłuża żywotność drewna i sprawia, że zachwycają swoim wyglądem jeszcze przez długie lata.