Malowanie ogrodzenia: czego potrzebujesz i co musisz wiedzieć

Malowanie ogrodzenia: lista kontrolna

Planujesz malowanie ogrodzenia? Kieruj się naszymi wskazówkami, a zrobisz to, jak należy.

Żeby płot w ogrodzie wyglądał dobrze i służył Ci przez wiele lat, musisz o niego dbać i dobrze go zabezpieczyć. Niezależnie od tego, czy chcesz użyć impregnatu czy lakierobejcy — z naszym poradnikiem  na pewno o niczym nie zapomnisz, kupisz odpowiednie narzędzia i dowiesz się, jak nie popełnić błędów.

Malowanie ogrodzenia - co musisz wiedzieć

Co będzie potrzebne?

  • Średnioziarnisty papier ścierny (60-80)
  • Szeroki pędzel 100 mm i mały pędzel 25–50 mm (odpowiednio do produktów na bazie rozpuszczalnika lub wody)
  • Tyczki lub zaciski do przywiązania roślin
  • Folia ochronna
Malowanie ogrodzenia - praktyczne porady

Co trzeba zrobić?

Przygotowanie i czyszczenie


1: Czy wokół powierzchni, która ma zostać pomalowana, nie ma roślin?
Możesz odchylić i związać rośliny, by zapewnić sobie wygodne miejsce do pracy. Jeśli nadal są za blisko ogrodzenia, możesz przykryć je folią ochronną. Usuń lub zeskrob do surowego drewna wszelkie glony, liszaje, mech i grzyby porastające malowane elementy.

2: Czy na malowanej powierzchni nie ma gwoździ?
Stare gwoździe i śruby wystające z ogrodzenia będą zaczepiały się o pędzle. W miarę możliwości należy je poprawić lub wymienić na nowe.

3: Czy powierzchnia wymaga pielęgnacji lub szlifowania?
Jeśli ogrodzenie jest wykonane z niezabezpieczonego drewna, musisz najpierw pokryć je impregnatem by je zabezpieczyć przed sinizną. Jeśli płot był wcześniej bejcowany, malowany albo lakierowany, niekiedy trzeba zedrzeć te starsze warstwy przed nałożeniem nowych. Przy wymalowaniach renowacyjnych wykonaj na małej powierzchni wymalowanie próbne. Jeżeli po wyschnięciu powstanie niepożądany efekt, stare powłoki należy całkowicie usunąć i na nowo przygotować podłoże do malowania. Jeśli jednak poprzednie warstwy dobrze przylegają do drewna, są bezbarwne lub mają jasny kolor, możesz nałożyć nowy produkt bezpośrednio na nie. W obu przypadkach przed malowaniem trzeba dokładnie zeszlifować wszelkie nierówności oraz dokładnie zmatowić powierzchnię papierem ściernym, a następnie oczyścić i odpylić.

Zabezpieczenie i odświeżenie

1: Jaka jest prognoza pogody?
Jeśli ma być sucho, a temperatura ma utrzymywać się powyżej 5°C, możesz przystąpić do pracy. Ważne jest, aby nie malować w zbyt wysokich temperaturach powyżej 30stC oraz w pełnym słońcu. Jeśli pomalujesz ogrodzenie w bezpośrednich promieniach słońca, drewno nie wchłonie dobrze produktu.

2: Czy produkt został przetestowany?
Warto nałożyć trochę produktu na próbę w mniej widocznym miejscu ogrodzenia, aby upewnić się, że efekt jest zgodny z zamierzonym. Jeśli zamierzasz zużyć więcej niż jedną puszkę produktu, zmieszaj je w większym pojemniku, by uniknąć drobnych różnic w kolorze.

3: Czy malujesz wzdłuż słojów?
Jeśli używasz lakierobejcy na drewnie wcześniej niezabezpieczonym, surowym,  nałóż jedną lub dwie warstwy technicznego impregnatu do drewna i zostaw do wyschnięcia. Maluj pionowymi pociągnięciami, jeśli deski w płocie są ułożone pionowo lub poziomymi, jeśli są poziome. Aby osiągnąć lepszy efekt, maluj wzdłuż słojów od góry do dołu, by móc szybko usunąć ewentualne zacieki, nim zdążą zaschnąć.

4: Czy ogrodzenie ma narożniki i załomy?
Do malowania w narożnikach i załomach używaj małego pędzla. Po skończeniu pracy oczyść pędzle, a gdy ogrodzenie będzie już suche, złóż folię ochronną i rozwiąż rośliny.

Zainspirowaliśmy Cię?

Znajdź najodpowiedniejsze produkty.