meble rustykalne

JAK WYBRAĆ I DBAĆ O MEBLE W STYLU RUSTYKALNYM?

Marzy Ci się aranżacja w stylu rustykalnym? Sięgnij po drewno i inne naturalne materiały. Postaw przede wszystkim na drewniane meble, które stworzą klimat wnętrza. Przeczytaj, jakie meble rustykalne wybrać do wnętrza oraz jak je pielęgnować.

Czym wyróżnia się styl rustykalny? Najłatwiej opisać go jako wiejski. Jego nieodłącznym elementem jest drewno. Drewniany parkiet, często również boazeria, a do tego drewniane rustykalne meble oraz charakterystyczne detale – to najważniejsze składniki aranżacji.

Podstawowe cechy stylu rustykalnego:

  • Rustykalny znaczy wiejski — co ciekawe, nowoczesny dom w stylu rustykalnym inspiruje się raczej architekturą Skandynawii oraz krajów śródziemnomorskich, rzadziej zaś tradycyjnymi polskimi domostwami. Dzięki temu wnętrza wyróżnia prostota i przytulność.

  • Rustykalny znaczy ludowy — co widać w dodatkach, tekstyliach, wzornictwie. Drewniane figurki, stylizowane grafiki, gliniane i emaliowane naczynia, koronkowe firanki itd. – to najpopularniejsze detale.

  • Rustykalny znaczy nawiązujący do natury – we wnętrzach znajdziemy wiele odniesień do przyrody. Przede wszystkim takie kolory, jak biel, szarość, błękit, zieleń. Nie można też zapominać o takich materiałach, jak drewno i kamień. Oczywiście muszą się tu też znaleźć drewniane meble rustykalne, a oprócz tego drewniane parkiety czy okładziny ścienne.

Meble rustykalne: jakie wybrać?

meble rustykalne do salonu

Kupując meble rustykalne, zastanów się, na jakim efekcie Ci zależy. Możesz zdecydować się na nowe (sklepy mają obecnie bardzo bogatą ofertę mebli rustykalnych) albo z odzysku. Za tym drugim pomysłem przemawia autentyczność: stare, odnowione sprzęty doskonale uzupełnią aranżację. Poza tym wystarczy farba albo lakierobejca, aby precyzyjnie dopasować kolory mebli do wnętrza. Kieruj się jednym z dwóch obowiązujących trendów:

  • białe meble rustykalne, ewentualnie malowane na niebiesko lub pudrową zieleń,

  • meble rustykalne w naturalnym odcieniu drewna i z widocznym rysunkiem słojów.

Meble rustykalne do kuchni

Rustykalna kuchnia to miejsce pachnące świeżo upieczonymi drożdżówkami, cynamonem i ziołami. To doskonały pomysł, jeżeli tylko cenisz sobie naturę i prostotę, a do tego lubisz spędzać czas na gotowaniu oraz długich rozmowach przy stole.

Jakich mebli rustykalnych do kuchni potrzebujesz? Na pewno nie obejdzie się bez kredensu. Wyobraź to sobie: odnowiony, pomalowany na biało lub niebiesko kredens kuchenny z witrynką stanie się wyznacznikiem wnętrza. Schowasz w nim kolekcję przypraw i wyeksponujesz piękną zastawę stołową.

Nie może tu też zabraknąć starego, drewnianego stołu oraz drewnianych krzeseł. Nie musisz szukać kompletu kuchennych mebli rustykalnych – zamiast tego zestaw ze sobą elementy znalezione np. na pchlim targu.

Meble rustykalne do salonu

Meble rustykalne w salonie powinny być raczej ciężkie i masywne. Zrezygnuj z lekkich regałów, zamiast nich wybierz mocno posadowione konstrukcje. Także tu, podobnie jak w kuchni, sprawdzi się kredens. Z powodzeniem zastąpi np. meblościankę. Podstawę kredensu możesz też użyć jako efektownej szafki pod telewizor. Z kolei zamiast stolika kawowego użyj starej, drewnianej skrzyni, która dodatkowo zapewni Ci miejsce do przechowywania koców i poduszek.

Jaki kolor sprzętów się tu sprawdzi? Meble białe rustykalne do salonu czy może naturalne kolory drewna? Wszystko zależy od Twoich preferencji. Biel wprowadzi do wnętrza surowy, wiejski charakter, z kolei drewno – klasyczny, tradycyjny klimat. Nie zapominaj też o tekstyliach, które ożywią wnętrze. Mogą to być poduszki, zasłony, a także obicie kanapy – w kwiatowy deseń albo uroczą kratkę.

Meble rustykalne do sypialni

Meble rustykalne w sypialni to również świetne rozwiązanie. Wynika to m.in. z cech tego stylu – jest swobodny, nieco romantyczny, wręcz stworzony do odpoczywania. Na pewno sprawdzi się tu ciężka, drewniana szafa z masywnymi drzwiami oraz dopasowany regał. Centralnym punktem sypialni jest jednak łóżko. Drewniane łóżko z rzeźbionym zagłówkiem to strzał w dziesiątkę. Z drugiej strony możesz pozwolić sobie na odstępstwo od drewna i wybrać takie o metalowym wezgłowiu.

Meble rustykalne do łazienki

Bądź konsekwentny. Jeżeli cały dom lub mieszkanie są urządzone w stylu rustykalnym, należy wprowadzić go także do łazienki. Producenci mogą Cię zaskoczyć ofertą pięknych drewnianych mebli stylizowanych na wiejskie lub lekko postarzanych. Jeżeli marzą Ci się oryginalne rustykalne meble łazienkowe, wykorzystaj sprzęty dedykowane do pozostałych pomieszczeń. Pamiętaj tylko o tym, aby zabezpieczyć je produktami odpornymi na oddziaływanie wilgoci.

Jakie meble łazienkowe w stylu rustykalnym wybrać? Na pewno prostą, drewnianą szafkę z umywalką stylizowaną na wiejską. Jeżeli masz więcej miejsca, postaw tu szafkę, słupek, na którym ułożysz ręczniki oraz kosmetyki. Wygodną opcją na pewno jest też drewniany stołeczek.

Jak dbać o rustykalne meble drewniane?

Urządzasz wnętrze w stylu rustykalnym? Na 99% kupujesz drewniane rustykalne meble i sprzęty. Musisz je więc odpowiednio pielęgnować. Metody pielęgnacji mebli rustykalnych zupełnie nie różnią się od sposobów dbania o meble drewniane w innym stylu. Podstawą jest regularność. Należy systematycznie (i doraźnie) usuwać z powierzchni kurz oraz inne zabrudzenia, plamy i zatłuszczenia. Wystarczy do tego miękka szmatka oraz niewielka ilość wody z dodatkiem delikatnego detergentu.

Jak malować meble rustykalne?

meble rustykalne białe

Jeśli zauważysz na powierzchni rustykalnych mebli – do salonu czy kuchni – rysy lub uszkodzenia powłoki, to znak, że pora na ich renowację. To bardzo ważne! Wskutek naruszenia powłok ochronnych surowe drewno staje się wyeksponowane na działanie negatywnych czynników, jak chociażby wilgoć. Niepozorne uszkodzenia mogą się więc przyczynić do powstawania dalszych zniszczeń.

W pierwszej kolejności dokładnie oczyść powierzchnię drewnianych mebli rustykalnych. Jeśli poprzednia powłoka jest popękana, ponadto widać na niej rysy, najlepiej usunąć ją w całości. Użyj do tego gruboziarnistego papieru ściernego. Podczas szlifowania zamieniaj papier na taki o coraz drobniejszym uziarnieniu aż do drobnoziarnistego. Jednocześnie systematycznie oczyszczaj drewno z pyłu i resztek poprzednich powłok. Wyrównaj powierzchnię i jeszcze raz ją odpyl. Jeśli niektóre rysy są głębsze, wypełnij je specjalną szpachlówką do drewna (postępuj zgodnie z zaleceniami jej producenta). Odpyl powierzchnię i przetrzyj mebel wilgotną szmatką.

Pora na malowanie. Na uzyskanie rustykalnego efektu pozwoli Ci lakierobejca – czyli produkt, który nadaje powierzchni pożądany kolor, ale nie zakrywa słojów drewna. Możesz wybrać odcień naturalnego drewna, pogłębić obecny kolor lub nadać meblom zupełnie inną barwę, np. białą czy niebieską.

Do malowania rustykalnych mebli drewnianych, szafek, drzwi czy boazerii sprawdzi się np. Sadolin Lakierobejca Dekor. Daje świetny efekt dekoracyjny – ma satynowe wykończenie i podkreśla rysunek drewna. Poza tym to wyrób szybkoschnący, o niskim poziomie zapachu i łatwy w aplikacji.

Nie rozcieńczaj lakierobejcy przed użyciem. Nakładaj 2-3 warstwy produktu, rozprowadzając wyrób dokładnie wzdłuż słojów, w odstępie co najmniej 4 godzin. Liczbę warstw należy uzależnić od efektu dekoracyjnego (dwie to minimum). Przed nałożeniem kolejnej warstwy przeszlifuj powłokę drobnoziarnistym papierem ściernym i dokładnie ją odpyl.

Białe meble rustykalne, a może naturalna tonacja? Nieważne! Niezależnie od kolorystyki meble w stylu rustykalnym będą prezentowały się fenomenalnie w przemyślanym, dopieszczonym wnętrzu. Jeżeli odnowisz je za pomocą odpowiednich produktów, posłużą Ci przez wiele kolejnych lat.

Trwa pobieranie danych. Proszę czekać...