Jak i czym zabezpieczyć surowe drewno?

Drewno jest narażone na działanie wilgoci, promieniowania UV, zmiennych temperatur czy grzybów. Należy otoczyć je ochroną! Jak przygotować drewno do malowania? Podpowiadamy, jak i czym zabezpieczyć surowe drewno.

Pozostawienie drewna bez zabezpieczenia to nie najlepszy pomysł. Szczerze mówiąc, całkiem kiepski, biorąc pod uwagę, co stanie się z pozbawionym ochrony drewnem w bardzo krótkim czasie. Surowe drewniane powierzchnie użytkowane na zewnątrz zaczną chłonąć wodę, niszczeć, paczeć i w końcu pękać. W dalszej perspektywie zauważymy też zmianę koloru, szarzenie lub nabieranie żółtawej, nieatrakcyjnej barwy. Zwiększy się podatność drewna na uszkodzenia mechaniczne, znaczne będzie również ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych. Zamiast cieszyć się długowiecznością, trwałością i wytrzymałością drewna będziemy musieli zaplanować jego wymianę. Dlatego w pierwszej kolejności zastanówmy się, czym oraz jak zabezpieczyć surowe drewno.

Czym zabezpieczyć surowe drewno?

Niszczenie drewna to często proces nieodwracalny. Z drugiej strony możemy mu w pełni i skutecznie zapobiegać! Czym malować surowe drewno? Wystarczy zastosować impregnat do surowego drewna. To istotne: egzamin zda właśnie impregnat, a nie farba do surowego drewna, ponieważ farb (czy lakierów i lakierobejce) nigdy nie nakładamy bezpośrednio na surową, odsłoniętą powierzchnię.

Impregnaty do surowego drewna wnikają w głąb drewna, wzmacniając jego strukturę. Działają przede wszystkim od wewnątrz i przygotowują powierzchnię do kolejnych kroków konserwacji, czyli nałożenia warstwy ochronnej, nawierzchniowej, np. w postaci lakierobejcy. Zapamiętajmy: po większości impregnatów musimy zastosować również wyrób wykończeniowy. Chyba że wybraliśmy impregnat powłokotwórczy, który działa jednocześnie do wewnątrz, jak i od zewnątrz, czyli tworzy szczelną powłokę ochronną, zabezpieczającą powierzchnię przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Przykładem pierwszego typu produktu jest Sadolin Impregnat Techniczny BaseHP, który daje drewnu długoletnią ochronę biologiczną m.in. przed grzybami wywołującymi siniznę. Z gamy wyrobów typu 3 w 1 można zaś wymienić Sadolin Impregnat Classic Hybrydowy, który skutecznie chroni powierzchnię przed czynnikami atmosferycznymi nawet przez 7 lat.

Jak zabezpieczyć surowe drewno?

Wiemy już, czym zabezpieczyć surowe drewno. Kolejne, istotne pytanie brzmi: jak? Podstawą jest tu prawidłowe i dokładne przygotowanie powierzchni. Jeśli drewno zdążyło się już zabrudzić, musimy je oczyścić, odtłuścić oraz usunąć kurz, piasek. Ponadto powierzchnia powinna być sucha i wysezonowana (wilgotność drewna nie może przekraczać 15%), a przede wszystkim zdrowa.

Kolejne kroki ściśle wynikają z tego, jaki impregnat do surowego drewna wybraliśmy. Dlatego należy dokładnie prześledzić kartę techniczną produktu – znajdziemy w niej najważniejsze informacje dotyczące metod aplikacji czy też zalecanych narzędzi. Na prace wybierzmy ciepły, ale niezbyt upalny dzień – temperatura otoczenia powinna wynosić od 8 do 30°C, wilgotność powietrza nie może zaś przekraczać 70%. Nie rozcieńczajmy wyrobu przed użyciem. Rozprowadzajmy cienkie, równomierne warstwy produktu, wzdłuż rysunku słojów. Dobrą praktyką jest przeszlifowanie, a następnie odpylenie powierzchni przed nałożeniem kolejnej warstwy.

 

Farba do surowego drewna to nie najlepsze rozwiązanie, ale impregnat – już tak. Zastosujmy dobrej jakości produkt, aby jak najlepiej zabezpieczyć drewno.